Naga MarketsKurs dolara rozchwiany w poniedziałek. Kto zyska przewagę na USD?Jeżeli uznamy, że ożywienie gospodarki za kilka miesięcy stanie się faktem, to trudno będzie sobie wyobrazić, aby odbywało się ono przy spadających rentownościach obligacji. Łatwiej jest sobie wyobrazić, że zaczną być podbijane oczekiwania związane ze skalą ożywienia, gdyby okazało się, że szybki proces szczepień będzie tłumił potencjalną transmisję mutacji koronawirusa w społeczeństwach i redukował ryzyka konieczności szybkiego opracowania nowych, bardziej skutecznych szczepionek.

Dolar pod wpływem ruchu na rentownościach obligacji

Rynek już coraz mniej wierzy w to, że narracja ze strony FED może coś zmienić w obserwowanym trendzie na rynku długu. Chociaż gwoli formalności odnotujmy, że jutro i w środę Jerome Powell wygłosi dla Kongresu swoje zeznania dotyczące perspektyw polityki monetarnej. Paradoksalnie FED bardziej wspiera fakt, że coraz wyraźniejsze ruchy na rynku długu to nie tylko domena Amerykanów.

Te artykuły również Cię zainteresują


Indeks Nasdaq tworzy korektęSzybciej rosną chociażby rentowności Antypodów, co tłumaczy bardzo dobre zachowanie się AUD i NZD w ostatnich tygodniach. Podobnie rzecz ma się z rentownościami obligacji Wielkiej Brytanii i notowaniami GBP. Niemniej wydaje się, że rewolucją byłyby dopiero zmiany na papierach w strefie euro, chociaż na razie EBC dość dobrze zarządza oczekiwaniami poprzez skup aktywów w ramach PEPP.

Tak czy inaczej warto będzie uważniej przyglądać się rynkowym reakcjom w kontekście potencjalnych planów odmrażania najważniejszych europejskich gospodarek, które zaczną się pojawiać w najbliższych tygodniach. Według dzisiejszych doniesień gazety Bild, już jutro wstępne wnioski mogą wyjść z otoczenia kanclerz Angeli Merkel.

Rynki znajdują się jednak pomiędzy przysłowiowym młotem, a kowadłem. Do wspomnianego wątku rentowności zaczynają dołączać informacje mogące negatywnie rzutować na rynek akcji. Przy okazji przesłuchań przed komisją ds. usług finansowych w Kongresie dotyczącego ostatniego zamieszania wokół spółki Game Stop zaczyna być przemycany stary wątek części bardziej lewego skrzydła Partii Demokratycznej. Chodzi o opodatkowanie transakcji finansowych, który szefowa wspomnianej komisji określiła w miniony czwartek, jako “bardzo interesujący”.

Większą nerwowość wywołały jednak dopiero komentarz rzecznik Białego Domu sprzed kilkunastu godzin, która dała do zrozumienia, że może być on przedmiotem dalszych rozważań i prac zmierzających do reformy obecnego systemu. Brzmi nieciekawie? Ale nie w ustach polityków, co może spowodować dodatkowe zamieszanie w najbliższych tygodniach (poza wątkiem podniesienia podatku dla najbogatszych i korporacji), chociaż raczej należy przyjąć, że projekt utkwi gdzieś w politycznych przepychankach nawet w samej Partii Demokratycznej.

Niektórzy próbują dzisiaj zwracać większą uwagę na zachowanie się cen miedzi, która jest na wieloletnich szczytach. Czy to jednak wynik rynkowego optymizmu, co do globalnego ożywienia, czy też może bardziej oczekiwań związanych z szykowanym planem wydatków infrastrukturalnych Joe Bidena? Nie usprawiedliwiajmy pewnych tez, pojawiającymi się wyjątkami…Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here