Naga MarketsKurs dolara rośnie w lutym przez 95% czasu. Cena ropy również próbuje odbijaćKurs dolara amerykańskiego zakończył tydzień na najwyższych poziomach od początku października, notując cztery sesje wzrostowe w trakcie pięciu dni handlu. Najsilniej do amerykańskiej waluty traciło euro osłabiając się o ponad 1%, dynamiczniej odbijał jednak kurs funta szterlinga. Pomimo rosnącego dolara na rynku ropy (czarnego złota) obserwowano próbę odbicia od wielomiesięcznych minimów i w piątek miejsce miał test dwutygodniowych maksimów.


Kurs dolara: Dane z USA nieco burzą pozytywny obraz USD

Dynamika sprzedaży detalicznej w styczniu nie pobiła oczekiwań ekonomistów, a dodatkowo dane za grudzień zrewidowano nieco w dół. Z kolei produkcja przemysłowa spadła bardziej, niż sądzono, bo o 0,3 proc. m/m. To daje preteksty do korekty dolara, choć nie jest ona znacząca, co widać chociażby po zachowaniu się EURUSD. Próby nieco większego odbicia napotykają na kontrę podaży.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Cena ropy – wybijamy górą?

Notowania ropy naftowej radzą sobie w ostatnich dniach dość dobrze, chociaż dane o zapasach rozczarowały, a na rynku pojawiły się kolejne wyliczenia dotyczące spadku popytu na surowiec przez spowolnienie gospodarki wywołane chińskim koronawirusem.

Tyle, że analiza techniczna FOIL (ropa WTI) mówi nam dokładnie coś innego – na początku tego tygodnia uformował się podwójny dołek przy 49,40 USD/brk podparty wyraźnymi dywergencjami wzrostowymi na dziennych wskaźnikach, a kolejne dni przyniosły już stopniowe zwyżki, chociaż przerywane korektami (jak wczoraj). Dzisiaj jednak doszło do wybicia ponad obszar oporu 51,40-52,20 USD/brk, co zwiększa szanse na kontynuację pozytywnego scenariusza w przyszłym tygodniu.

Motorem spekulacji mogą być oczekiwania, że OPEC+ zdecyduje się jednak na większe cięcie wydobycia (w ostatnim czasie mówiło się o 600 tys. brk), aby zrównoważyć kurczący się popyt i tym samym utrzymać notowania ropy powyżej bariery 50 USD/brk.

Wykres dzienny FOIL
Wykres dzienny FOIL


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here