Naga MarketsKurs dolara rośnie najsilniej od maja. Kurs euro i funta w dółWzrost napięć geopolitycznych i obawy, że druga fala przypadków COVID-19 może powstrzymać szybkie ożywienie gospodarcze, ustawia dolara na torze do swojego najlepszego tygodniowego zysku w ciągu miesiąca.

  • Niepokój na rynkach sprzyja kursowi dolara.
  • Analitycy oceniają, że wzrost liczby zachorowań jest dowodem na dłuższy okres trwania kryzysu, niż przewidywano.
  • Zadłużenie Wielkiej Brytanii przewyższyło jej PKB.

Napięta sytuacja makroekonomiczna 

Światowa waluta rezerwowa zyskała w tym tygodniu około 0,3% w porównaniu z koszykiem walut, co jest najlepszym wynikiem od połowy maja.

Napięcia między Chinami a Indiami są nadal wysokie, mimo że dwie azjatyckie potęgi nuklearne zgodziły się na podjęcie wysiłków w celu deeskalacji ich konfliktu w zachodnich Himalajach.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w międzyczasie, dzień po pierwszych od miesięcy rozmowach na wysokim szczeblu pomiędzy oboma krajami, ponowił groźbę zerwania relacji z Chinami.

Co więcej, australijski premier Scott Morrison powiedział, że “wyrafinowany podmiot wspierany przez państwo” od miesięcy próbuje włamać się do wielu australijskich organizacji i ostatnio wzmógł swoje wysiłki.

Zobacz również: Polski przemysł nadal walczy ze skutkami epidemii

Dolar australijski, który wzrósł o prawie 25% w stosunku do najniższych marcowych wartości, wzrósł o 0,3% do 0,6875 dolara amerykańskiego.

Inwestorzy bacznie przyglądali się też dużemu wzrostowi liczby zachorowań na COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Istnieje obawa, że może to spowodować powrót do globalnej kwarantanny.

Kurs EUR/USD spadł o 0,48% w ciągu 5 dni

Nawet jeśli nie widzimy „drugiej fali”, ponowny wzrost liczby infekcji świadczy o tym, że sytuacja nie wróci do normy przez długi czas. – stwierdzili analitycy Commerzbanku w porannej nocie.

Kurs funta brytyjskiego wyniósł 1,2433 dolara, po tym jak dane pokazały, że brytyjska sprzedaż detaliczna odbiła się silniej niż oczekiwano w ubiegłym miesiącu, a zadłużenie państwa osiągnęło rekordowy poziom, ponieważ przewyższyło PKB.

Francuska minister spraw europejskich Amelie de Montchalin powiedziała w piątek, że nie może wykluczyć, iż rozmowy na temat Brexitu zakończą się bez porozumienia, dodając, że jego osiągnięcie pozostaje w interesie Wielkiej Brytanii.

Wykres przedstawiający zmiany kursów par GBP/USD i EUR/USD w ciągu ostatnich 5 dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here