Naga MarketsKurs dolara rośnie 6. dzień z rzędu, kurs funta znowu traciPo tygodniach spadków, wrzesień pozwolił dolarowi na złapanie oddechu. We wtorek indeks dolara zyskuje już szósty dzień z rzędu, rosnąc o 0,44%. Na początku dnia obserwujemy jednak niską zmienność na większości par, a rynek wyczekuje posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego.

  • Trudności w negocjacjach o Brexicie ciągną funta w kierunku 1,30.
  • Analitycy przewidują, że EBC wzmocni swoją gołębią politykę.
  • Nowy premier Japonii będzie kontynuował politykę gospodarczą Shinzo Abe.

Spór o Brexit osłabia kurs funta

Drugi tydzień września rozpoczął się bardzo źle dla funta. Wypowiedzi przedstawicieli brytyjskiego rządu postawiły pod znakiem zapytania dalsze negocjacje z UE w sprawie wymiany handlowej po Brexicie i spowodowały dużą niepewność wśród inwestorów. Mimo, że kolejna faza rozmów, która może uspokoić sytuację, ma rozpocząć się we wtorek, kurs GBP/USD spada o 0,20% do poziomu 1,3139.

Wykres przedstawiający zmianę kursu GBP/USD w ciągu 2 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Stabilny natomiast pozostaje kurs EUR/USD, który utrzymuje się na poziomie 1,1815. Wzrosty euro zostały powstrzymane na początku miesiąca przez wypowiedź Philipa Lane’a, członka Zarządu EBC, który zasugerował, że bank centralny zajmie się nadmierną aprecjacją waluty.

Zobacz również: Euro i funt narażone na zmienność: winny Brexit i szczyt UE

EBC może wzbudzić większe obawy co do dalszej aprecjacji euro i dokonać pewnych korekt w dół swoich prognoz dotyczących inflacji. Naszym zdaniem dolar może jeszcze bardziej wzrosnąć w pozostałej części tygodnia, ponieważ możliwe jest, że EBC przyjmie jeszcze mocniejszy gołębi kurs. – powiedział w rozmowie z Reutersem Kim Mundy, analityk walutowy Commonwealth Bank of Australia.

Kurs dolara: Nowa władza, stare rozwiązania w Japonii

Także USD/JPY charakteryzuje się dzisiaj niską zmiennością i pozostaje na 106,267. Jest to spowodowane deklaracją następcy ustępującego premiera Japonii, który zapowiedział kontynuacje polityki monetarnej Shinzo Abe.

Około osiem lat temu, kiedy Abe przejął władzę, jen był silniejszy – około 70 za dolara. Ale przy obecnym poziomie dolara/jena, nie ma nic, co następca może zrobić z walutą. Zamiast tego silniejszy lokalny rynek akcji powinien być bardziej niepokojący. – uważa Daisuke Karakama, główny strateg rynkowy w Mizuho Bank.

Wykres przedstawiający zmianę kursu DXY w ciągu 2 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here