Naga MarketsKurs dolara przerywa silną serię zwyżekPrzerwana została seria zwyżek dolara, chociaż rentowności amerykańskich treasuries pozostały na wysokich poziomach. Członkowie FED zaczynają zabierać zdanie w temacie dalszych zakupów aktywów w ramach programu QE.

Kurs dolara zatrzymuje się po serii dobrych sesji

Robert Kaplan nieoczekiwanie przyznał, że za kilka miesięcy można by rozważyć dyskusję nt. stopniowego wygaszania tego programu, oczywiście, jeżeli sytuacja gospodarcza na to pozwoli. Pozostali członkowie FED, którzy przemawiali wczoraj (Barkin i Bostic) dali do zrozumienia, że Rezerwa powinna na razie skoncentrować się na realizacji swoich celów. Dzisiaj mamy zaplanowane kolejne wystąpienia decydentów, które mogą upłynąć w podobnym tonie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dzisiaj Izba Reprezentantów zamierza zająć się wnioskiem o odwołanie prezydenta Trumpa z urzędu. Szanse na to nie są jednak zbyt duże, biorąc pod uwagę, że Mike Pence, oraz część Republikanów w Senacie odrzuca ten pomysł. Kadencja obecnego prezydenta kończy się 20 stycznia. Dla rynków ta przepychanka może nie mieć większego znaczenia. Kluczowe będą ewentualne spekulacje, co do szczegółów szerokiego programu fiskalnego, jaki jutro ma zaprezentować prezydent elekt, Joe Biden. Uwagę rynków koncentruje też sytuacja wokół COVID, zarówno w USA, jak i na świecie. W Japonii ma zostać ogłoszony stan wyjątkowy w trzech prefekturach, podczas gdy w Chinach zarządzono 7-dniowy lockdown w prowincji Guan.

We wtorek najlepiej zachowują się te waluty, które ostatnio były słabe, czyli NOK, AUD, NZD, czy też GBP. Są one jednocześnie najbardziej wrażliwe na wahania risk-on/risk-off.

Wykres dzienny EURUSD

Wczoraj notowania EURUSD złamały wsparcie przy 1,2173-76 bazujące na dawnych szczytach z 3-4 grudnia. Dzisiejsza korekta mieści się, zatem w ramach tzw. ruchu powrotnego. Czy to tylko techniczny ząbek? Układ na dziennym oscylatorze RSI9 pozostaje negatywny, co zdaje się sugerować, że większa korekta ruchu z ostatnich tygodni jeszcze się nie zakończyła. Nadal jako mocną strefę wsparcia można wskazać rejon 1,1930-1,2015 zaznaczony na wykresie poniżej.

Notowania GBPUSD są też dość wrażliwe na globalne wahania ryzyka, co może nieraz prowadzić do krótkoterminowego przereagowania. Z tym być może mieliśmy do czynienia dzisiaj rano, kiedy to ustanowiony został szczyt przy 1,3566. Patrząc długoterminowo perspektywy dla funta są słabe i nie powinny tego przysłonić wahania samego dolara. Kombinacja nowej rzeczywistości po Brexicie i wyraźnego lockdownu, który może potrwać do końca marca, powinna zaznaczyć się w danych makro, oraz retoryce Banku Anglii.

Wykres dzienny GBPUSD

Na dziennym wykresie możemy zaznaczyć linię spadkową trendu, a ostatnie dni przyniosły szereg ważnych średnioterminowych sygnałów. Trudno będzie je zanegować.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here