Naga MarketsChociaż opublikowane dzisiaj dane makro z USA nie były najlepsze (ostatecznie wzrost gospodarczy IV kwartale wyniósł 2,2 proc. w ujęciu zanualizowanym, zamiast 2,5 proc. szacowanych do tej pory, a indeks podpisanych umów kupna domów spadł w lutym o 1,0 proc. m/m), to jednak dolar nadal pozostawał silny. W efekcie na wykresie koszyka US Dollar Index (FUSD) doszliśmy prawie pod opór przy 96,85 pkt., który bazuje na ważnym szczycie z sierpnia ub.r. To może ograniczać dalsze zwyżki, ale nie musi. Co musiałoby się pojawić, aby presja na dolara (na jakiś czas) nieco się zmniejszyła?

Po pierwsze – jakieś przełomowe informacje z przebiegu negocjacji amerykańsko-chińskich (w czwartek i piątek trwają w Pekinie rozmowy na wysokim szczeblu), jak chociażby bardziej konkretne informacje nt. wyznaczenia daty spotkania obu prezydentów na szczycie, co sygnalizowałoby, że parafowanie nowego porozumienia handlowego jest bardziej realne. Czy  to możliwe? Jak na razie obie strony starają się podchodzić do rozmów ostrożnie i nawet nie wyznaczają sobie konkretnych ram czasowych…

Po drugie – jakiś przełom w temacie Brexitu. W nocy z 29 na 30 marca mija czas, kiedy to UE oczekuje, że Izba Gmin w końcu (w trzecim podejściu) przegłosuje porozumienie rozwodowe negocjowane miesiącami przez obie strony. To pozwoliłoby na Brexit po 22 maja. Na razie wygląda jednak na to, że umowa jest „martwa” – przeciwko nadal są posłowie niewielkiej partii DUP, oraz mniejsza (ale jednak) grupa eurosceptyków z Partii Konserwatywnej. W polityce znamy jednak powiedzenie „nigdy nie mów nigdy”. Na jutro zwołano debatę nad porozumieniem, ale nadal nie jest jasne, czy zostanie ono poddane głosowaniu, gdyż wciąż istnieją sprzeczne informacje nt. legalności takiej procedury (podobno nie można głosować nad czymś, co zostało odrzucone, a jego treść nie została znacząco zmieniona).

Wykres tygodniowy FUSD
Wykres tygodniowy FUSD

W kraju USDPLN skoczył w pewnym momencie do 3,83 za sprawą przeceny EURUSD w okolice 1,1213 (rozczarowały szacunki nt. niemieckiej inflacji za marzec), ale później ustabilizował się wokół 3,8250. EURPLN pozostawało nieco poniżej bariery 4,30.

Wykres dzienny USDPLN
Wykres dzienny USDPLN


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here