Naga MarketsKurs dolara pozostaje słaby, Wall Street rośnie wraz z apetytem na ryzykoWedług danych Markit Economics wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro wzrósł z 53,8 w listopadzie do 55,5 pkt w grudniu. Była to publikacja lepsza od konsensusu rynkowego wynoszącego 53 pkt oraz największy wzrost aktywności w fabrykach od dwóch i pół roku.

Kurs GBP/USD pokonał poziom 1,3500, a zwyżka wynosi prawie 0,5 proc.

Zwiększył się przede wszystkim wzrost nowych zamówień, dzięki czemu przyspieszyła także produkcja. Poprawił się również handel zagraniczny, ponieważ wzrost eksportu był drugim z najlepszych wyników od ponad dwóch i pół roku. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że koszty produkcji wzrosły najszybciej od ponad dwóch lat, co może wywierać presję inflacyjną.

Te artykuły również Cię zainteresują
W rezultacie mogą być utrzymywane wzrosty na rynkach akcji, gdzie niemiecki DAX rośnie o ponad 1,6 proc., brytyjski FTSE 100 zwyżkuje i ponad 1,1 proc. W Stanach Zjednoczonych główne indeksy giełdowe rosną od 0,25 do 0,31 proc.

Na rynku walutowym zdecydowanie zdaje się zyskiwać funt brytyjski. Kurs GBP/USD pokonał poziom 1,3500, a zwyżka wynosi prawie 0,5 proc. Na rynku zdaje się utrzymywać optymizm co do umowy handlowej po brexicie, gdyż przewodnicząca Komisji Europejskiej nadal widzi szansę na porozumienie. Wskaźnik PMI dla brytyjskiego przemysłu pobił konsensus rynkowy na poziomie 55,9 i wyniósł w grudniu 57,3 pkt. Tym samym aktywność w brytyjskich fabrykach wydaje się największa od listopada 2017 r.

Ważny wieczór z Rezerwą Federalną

Wydarzeniem dnia może być decyzja Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych w sprawie stóp procentowych i programów pomocowych, które Fed uruchomił, aby bronić sektor finansowy i gospodarkę przed zapaścią. Stopa funduszy federalnych może według konsensusu pozostać w przedziale 0-0,25 proc. Inwestorzy mogą uważnie śledzić wszelkie zmiany lub wskazówki dotyczące przyszłości programu zakupu obligacji przez Fed zarówno pod względem tempa, jak i składu.

Głównym zagadnieniem może być to, czy Fed zdecyduje się zwiększyć skalę zakupów obligacji o dłuższym terminie zapadalności, aby ograniczyć szybki wzrost długoterminowych rynkowych stóp procentowych. Obecnie każdego miesiąca Fed kupuje obligacje skarbowe o wartości 80 miliardów dolarów i 40 miliardów dolarów w postaci obligacji hipotecznych.

Inwestorzy mogą monitorować, czy Fed połączy zakupy obligacji z poziomem zatrudnienia i inflacji. Kluczowe mogą okazać się projekcje makroekonomiczne Fed oraz to, czy rozpoczęcie szczepień wpłynie na zdecydowaną poprawę perspektyw dla wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Decyzja Fed dziś o godz. 20:00, konferencja prasowa o godz. 20:30.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here