Naga MarketsWeekend przebiegał raczej spokojnie i nie dostarczył rynkom nowych informacji, toteż wracamy do obserwacji dobrze już znanych zjawisk, takich jak pakiet fiskalny, czy sytuacja epidemiczna na świecie.

Te artykuły również Cię zainteresują
W kontekście pakietu fiskalnego wypowiedziała się sekretarz skarbu Yellen, która w wywiadzie dla stacji CNN stwierdziła, że jeśli Kongres zaakceptuje pakiet fiskalny wart 1,9 bln USD, to USA mogą wrócić do stanu pełnego zatrudnienia w 2022 roku. Informacja jest o tyle istotna, że to właśnie wskaźnik zatrudnienia został uznany przez Fed za ten, który będzie decydował o poziomie ekspansji monetarnej.

Pozostając na pograniczu polityki i rynków finansowych, w niedzielę, prezes EBC Lagarde potwierdziła to, co rynkom wydawało się oczywiste, a niektórym politykom spędzało sen z powiek. Prezes jednoznacznie stwierdziła, że nie ma możliwości, aby dług covidowy państw strefy euro w EBC został anulowany. Na taki ruch nie pozwalają europejskie traktaty.

Wracając do tematu epidemii, tempo szczepień populacyjnych w Europie nadal pozostawia wiele do życzenia, co ciąży euro. Największym problemem pozostaje dostępność i tempo dostaw produktów na stary kontynent. Z modeli przebiegu epidemii wynika, że wczesną wiosną dominującym wariantem koronawirusa może być tzw. mutacja brytyjska, co dodatkowo niepokoi decydentów i może utrudnić otwieranie gospodarek. Trwają badania skuteczności szczepionki AstraZeneca przeciw wariantowi z RPA, ale na chwilę obecną rokowania są raczej pesymistyczne.

Na rynku walutowym spokojnie. EUR/USD nieco słabszy w okolicy 1,2035. GBP/USD cofa się rano do 1,3727. Dolar jest wspierany przez wzrost rentowności amerykańskich obligacji, gdzie rentowność „dziesięciolatki” sięgnęła poziomu z marca 2020 roku.

Waluty z antypodów znajdują się w okolicy poziomów odniesienia w relacji do USD. AUD/USD oscyluje wokół 0,7676, a NZD/USD dotyka 0,7200.

Lokalne waluty pozostają relatywnie silne względem euro, z kursem EUR/PLN w okolicy 4,4905. W oczekiwaniu na dane o produkcji przemysłowej, silna pozostaje korona czeska, a kurs EUR/CZK testuje dzienne minima.

Giełdy azjatyckie kończą sesją wzrostami. Hang Seng zyskuje 0,3 proc., a Shanghai Composite rośnie o 1 proc. Najsilniej wzrostowym indeksem jest japoński Nikkei225, którego notowania rosną o 2 proc.

Notowania Futures na DAX zwiastują pozytywne otwarcie handlu w Europie.

Do drzwi z napisem 60 USD za baryłkę zapukała ropa typu Brent, której notowania zyskują 0,6 proc. Psychologiczny opór nie został przebity, a kurs nieco cofnął się od dziennych maksimów. Bliźniacze wzrosty notuje ropa spod znaku WTI, a baryłka surowca kosztuje 57,4 USD.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji orlen | biomed lublin kurs | kurs euro on line | cdprojekt red akcje | kurs lotosu |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here