Naga MarketsKurs dolara powraca do wzrostów? Sytuacja techniczna EUR/USD i USD/JPYDolar amerykański notował w piątek jedno z najsilniejszych osunięć w przeciągu ostatniego roku, po raz pierwszy mocniej korygując lutowe wzrosty. Poniedziałkowa sesja przynosi jednak dynamiczny powrót do wzrostów i odbicie o 0,3% od lokalnej strefy wsparcia. W efekcie kurs euro (EUR/USD) utrzymuje się w okolicach 1,08 USD, a jen (USD/JPY) próbuje domykać rozrysowaną na wykresie dziennym lukę spadkową.

Kurs dolara: USD/JPY – będzie ruch powrotny?

Ubiegły tydzień przyniósł spory ruch na USDJPY – w środę doszło do wyraźnego połamania 5-letniej linii trendu spadkowego (kolor fioletowy na wykresie), a notowania w ciągu zaledwie dwóch dni przesunęły się w górę o ponad 2 figury. Zwyżka została zatrzymana w okolicach 112,20, które bazują na dawnych szczytach z marca ub.r. Dzienny oscylator RSI9 zawrócił w dół z obszaru wykupienia.

Wykres dzienny USDJPY
Wykres dzienny USDJPY

Słabe nastroje na giełdach mogą pchać w górę notowania JPY, jako waluty safe haven. Dodatkowo biorąc pod uwagę możliwość osłabienia się dolara (rynki zaczynają już dyskontować możliwość dwóch obniżek stóp przez FED w tym roku), pojawia się możliwość zaistnienia scenariusza tzw. ruchu powrotnego do wspomnianej już 5-letniej linii trendu wzrostowego, co mogłoby oznaczać możliwość chwilowego zejścia nawet poniżej 110,00.

Kurs euro: EUR/USD – widoczne dywergencje wzrostowe

Mocny ruch w górę z piątku (zasługa lepszych odczytów PMI za luty) sprawił, że biała świeca zanegowała negatywne sygnały z poprzednich dni. Dodatkowo na dziennym oscylatorze RSI9 pojawiły się pozytywne dywergencje z kursem bazowym. Poniedziałkowe cofnięcie nie doprowadziło już do zejścia poniżej wsparcia przy 1,08 i testowania czwartkowego dołka przy 1,0777. Wsparciem jest niezły (jak na zewnętrzne otoczenie) odczyt niemieckiego indeksu Ifo, jaki poznaliśmy o godz. 10:00.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Układ techniczny EURUSD nie wyklucza scenariusza podjęcia przez popyt próby wybicia ponad piątkowy szczyt przy 1,0862 w perspektywie najbliższych dni. Powód? Paradoksalnie w temacie polityki monetarnej to temat posunięć EBC być może jest bardziej zdyskontowany, niż wątek działań FED – zobaczymy na ile dane z USA w najbliższych dniach i ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa Covid-19 na świecie, zaczną przekładać się na obawy związane z amerykańską gospodarką.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here