Naga Markets

Big Mac zadecydował: kurs dolara powinien wynosić około 2,71 złKurs złotego może być niedowartościowany o niemal 38%, jak wynika z nietypowego, ale popularnego w ekonomii indeksu Big Maca prowadzonego przez renomowany tygodnik The Economist. To wskaźnik oparty na różnicy cen najpopularniejszej kanapki McDonald’s w różnych państwach świata, dzięki czemu w łatwy sposób porównać można różnice w parytecie siły nabywczej.

  • Big Mac index jest popularnym narzędziem wykorzystywanym przez ekonomistów do oceniania siły nabywczej pieniądza w różnych krajach
  • Wnioski można także odnieść do kursów walutowych
  • Narzędzie nie jest dokładne, ale wygodne i nieopóźnione

Indeks Big Maca czyli nietypowy sposób mierzenia siły waluty

Indeks Big Maca narodził się w 1986 roku częściowo jako żart, a częściowo jako całkiem sprawny i szybki sposób na oszacowanie parytetu siły nabywczej w poszczególnych krajach. Dzięki temu, w błyskawiczny sposób mierzyć można bieżące różnice pomiędzy walutami oraz czy są one obecnie na “właściwym poziomie”.Zamiarem indeksu Big Maca nie jest dokładne oddawanie relacji – od tego są precyzyjne analizy makroekonomiczne. Jest to wygodne narzędzie, które w intuicyjny i nieopóźniony sposób wskazuje na zależności między poszczególnymi krajami. Kiedyś żart, teraz ekonomiczny standard.

Głównym wnioskiem z analizy wartości uzyskanych z indeksu Big Maca jest określenie kierunku, w którym w długim terminie powinna zmierzać dana waluta.

fpmarkets

Kurs złotego niedowartościowany o 38%, kurs funta o 22%

Jak działa indeks? Spójrzmy na przykład: Big Mac kosztuje 3,29 funta w Wielkiej Brytanii i 5,56 dol. w Stanach Zjednoczonych. Stosunek tych cen to 0,58. Jednak obecny kurs walutowy to 0,74. Wynik? Kurs funta jest niedowartościowany o 21,6%.

Spoglądając na pozostałe wartości poszczególnych walut, dojść można do interesujących wniosków. Przede wszystkim, w oczy rzuca się wartość franka szwajcarskiego, który według wskaźnika jest najbardziej przewartościowaną walutą na świecie względem dolara amerykańskiego, aż o 29%.

Co to oznacza? Zgodnie z teorią, kurs USD/CHF jest obecnie zbyt niski i jak wynika z indeksu Big Maca powinien wynosić około 1,15 dol.

Gdzie w tym wszystkim Polska? Według The Economist przeciętna cena Big Maca w Polsce to 13,08 złotych. Zatem, otrzymany stosunek ceny względem dolara amerykańskiego to 2,71. Jednak obecny kurs to około 3,72 zł. Złoty jest zatem niedowartościowany o aż 37,9% w ujęciu indeksu Big Maca.

NED

Więcej na temat indeksu Big Maca znajdą Państwo na stronie The Economist: The Big Mac index.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here