Naga MarketsccPixs.com | Źródło: flickr.com

Czwartek przynosi mieszane wskazania dla dolara. Amerykańska waluta ponownie zaczyna słabnąć, chociaż zmiany są kosmetyczne, co bardziej wskazywałoby na stabilizację z szukaniem kierunku w oparciu o mocniejsze impulsy. Kilkanaście minut temu chiński parlament zgodnie z oczekiwaniami przyjął tzw. ustawę o bezpieczeństwie w Hong Kongu, co może spotkać się ze zdecydowaną odpowiedzią USA.

Chiny przyjęły ustawę o bezpieczeństwe dla Hong Kongu, USA odpowiada

Jeszcze wczoraj Sekretarz Stanu Mike Pompeo dał do zrozumienia, że Chiny naruszyły autonomię tej prowincji. Spekuluje się, że jedną z opcji byłaby likwidacja uprzywilejowanej stawki celnej dla eksportu z Hong Kongu do USA. Tymczasem chińska prasa (dziennik Global Times) podaje, jakoby wszystkie opcje były na stole, łącznie tzw. atomową, czyli wycofaniem się z zakupów amerykańskich obligacji. O tym, że Chiny przygotowują się na najgorszy scenariusz pisze też inna chińska gazeta, South China Morning Post (SCMP). Rynki finansowe zdają się jednak wychodzić z założenia, że zwycięży biznesowy rozsądek.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kosztowna ignorancja

Tytuł komentarza nawiązuje bezpośrednio do tego, co może w ciągu najbliższych godzin wydarzyć się w relacjach pomiędzy Chinami, a USA. Wzajemne relacje już od pewnego czasu przypominają “zimną wojnę”, ale na razie nie niosła ona ze sobą żadnych istotnych, negatywnych skutków gospodarczych. Niemniej Hong Kong to dość drażliwa kwestia dla obu stron i jest wątpliwe, aby Amerykanie nie podjęli stosownej reakcji, a Chińczycy pozostali bierni na ich działania. Pozostaje tylko kwestia skali, ale tak czy inaczej w krótkim terminie rynki mogą ponieść koszty tego sporu…

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here