Naga MarketsFlaga USAO godzinie 15:45 i 16:00 rynki zapoznały się z wynikami amerykańskiego wskaźnika PMI obrazującego aktywność sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych – pierwszy publikował instytut IHS Markit, drugi natomiast ISM. Jak zwykle w tym przypadku dla traderów z USA zdecydowanie większe znaczenie ma ten drugi.

Jest lepiej, ale wciąż fatalnie

Z raportu IHS Markit wynika, iż zgodnie wartość wskaźnika PMI dla sektora usługowego w Stanach Zjednoczonych wrosła w maju br. do poziomu 37,5 z 26,7 raportowanego w kwietniu. W dalszym ciągu jest to jednak jeden z najgorszych odczytów w historii. Fakt ten sprawił, że firmy z sektora usług w dalszym ciągu zmniejszały liczbę pracowników. Choć tempo redukcji zatrudnienia było już nieco niższe niż w kwietniu, to jednak wciąż plasowało się na niespotykanym nigdy wcześniej poziomie.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że amerykańscy usługodawcy wskazali na kolejny znaczący, choć łagodniejszy, spadek aktywności biznesowej w maju, ponieważ wpływ kryzys spowodowany wybuchem pandemii nadal tłumił popyt ze strony klientów. Dążąc do zwiększenia sprzedaży, firmy jeszcze bardziej obniżyły ceny.

– Odczyty indeksu PMI wskazują, że w maju gospodarka amerykańska pozostawała w stanie głębokiego spowolnienia. Optymistyczne jest to, że tempo spadku aktywności gospodarczej znacznie się zmniejszyło od czasu wprowadzenia lockdownu. Niektóre firmy wracają do pracy. Podczas gdy opinie na temat perspektyw na nadchodzący rok pozostawały ujemne w bilansie, stopień pesymizmu również znacznie się zmniejszył od kwietnia, co sygnalizuje, że nastroje poprawiają się, ponieważ coraz więcej firm dostrzega, że najgorsze skutki blokady są już za nimi. Znaczna część sektora usług jest jednak w dalszym ciągu zdewastowana przez obostrzenia mające na celu zdystansowanie społeczne i wydaje się, że sytuacja ta utrzyma się jeszcze przez kilka miesięcy, ograniczając możliwości ożywienia gospodarczego w kształcie litery “v”. Szczególny niepokój budzi utrzymujący się gwałtowny spadek zatrudnienia, który wskazuje na osłabienie sektora konsumenckiego, ale także podkreśla zwiększoną niechęć do podejmowania ryzyka, ponieważ przedsiębiorstwa starają się ograniczać koszty w obliczu spadku sprzedaży i niepewnych perspektyw – komentuje Chris Williamson, główny ekonomista w IHS Markit.

Raport ISM powyżej oczekiwań

Nieco lepsze (choć wciąż fatalne) dane opublikował instytutu ISM, z raportu którego wynika, iż gospodarka kurczyła się nieco wolniej niż prognozowano. Mimo, że analitycy spodziewali się niewielkiego wzrostu wartości wskaźnika względem poprzedniego odczytu z 41,8 do 44,0 to ostatecznie odnotowano jego wzrost aż do 45,4.

Choć wciąż jest to odczyt poniżej neutralnej bariery 50 punktów, co sygnalizuje spadek aktywności w amerykańskim sektorze usługowym, to jednak obecne wartości są zauważalnie wyższe niż podczas szczytu kryzysu finansowego z 2008 i 2009 roku.

Autorzy publikacji zwracają uwagę, że respondenci w dalszym ciągu są zaniepokojeni nieustannym wpływem koronawirusa na gospodarkę.

Odczyty PMI powodują spadek kursu dolara

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCHF zauważymy, że dolar amerykański umacniał się w ostatnim czasie w relacji do franka szwajcarskiego. Wskutek tej aprecjacji rynek dotarł do górnego ograniczenia konsolidacji, gdzie tuż po publikacji raportu IHS Markit pojawiła się większa reakcja podażowa.

USDCHF M30

Autor poleca także:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBank Kanady nie zmienia stóp i wskazuje poprawę warunków gospodarczych
Następny artykułCena ropy naftowej pikuje! Wszystkiemu winny raport EIA
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here