Naga MarketsKurs dolara pokona 4 zł, kurs franka wyżej o 30 groszy., prognozuje BNP ParibasW najnowszej odsłonie komentarza walutowego ekonomiści BNP Paribas (BNPP) wyraźnie podnoszą swoje projekcje dla par z polskim złotym zarówno w perspektywie średnioterminowej oraz długoterminowej. Zakładają m.in., że kurs dolara (USD/PLN) pokona poziom 4 złotych, a kurs euro (EUR/PLN) wzrośnie do okolic 4,60 zł.

  • W porównaniu do tego samego raportu publikowanego w sierpniu, kurs euro w skali następnych trzech miesięcy ma być średnio o 10 groszy wyższy
  • W przypadku dolara wzrost ma wynosić 14 groszy, dla kursu franka niemal 30 groszy i 15 groszy w przypadku kursu funta szterlinga
  • Tak silna rewizja prognoz wynika z silniejszego osłabienia złotówki, które obserwowano na przestrzeni niemal całego września.
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kursy walut mają rosnąć względem polskiego złotego, uważa BNP Paribas

Jak widać w poniższej tabeli, BNPP spodziewa się najwyraźniejszej aprecjacji kursu dolara oraz funta szterlinga w przeciągu następnego miesiąca. Natomiast w porównaniu do prognoz z końca sierpnia, które można znaleźć tutaj, w perspektywie średnioterminowej nominalnie najwięcej zyskiwać ma kurs franka, bo aż 30 groszy.Ekonomiści BNPP są jednocześnie przekonani, że kurs dolara amerykańskiego pokona psychologiczną barierę 4 złotych, a polska złotówka utrzyma się blisko obecnych minimów, czyli najniższych poziomów od marca 2021 roku.

Kurs dolara pokona 4 zł, kurs franka wyżej o 30 groszy., prognozuje BNP Paribas
Kursy walut oczami BNPP. Prognozy dla EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN i GBP/PLN

Polski złoty po dynamicznych wzrostach z końca sierpnia zatrzymał się na dwumiesięcznych maksimach, po czym rozpoczął równie dynamiczną korektą w dół. PLN „pomogły” między innymi dane o rosnącej inflacji (najwyżej od 20 lat) oraz gołębie podejście do polityki Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Kurs dolara pokona 4 zł, kurs franka wyżej o 30 groszy., prognozuje BNP Paribas
Indeks polskiego złotego względem koszyka walut. Źródło: Stooq.pl

– W odniesieniu do wrześniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, już przed samym spotkaniem oczekiwania co do decyzji zostały wyraźnie stonowane przez słowa Prezesa Glapińskiego. Tak więc, zgodnie z oczekiwaniami, Rada utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decyzję argumentowano wciąż wysoką niepewnością co do trwałości ożywienia gospodarczego i egzogenicznym charakterem czynników podbijających inflację w ostatnich miesiącach – komentuje BNPP w raporcie walutowym.

Również publiczne wystąpienie Prezesa NBP zostało przez rynek odebrane jako gołębie. Zdaniem Szefa NBP, krajowy bank centralny nie powinien reagować podwyżką stóp na negatywne szoki podażowe, a odpowiedzi na obecny szok istnieją tylko po stronie polityki fiskalnej, dodają ekonomiści BNP Paribas.

Kurs franka po 4,25, a nie 3,94 zł. BNPP mocno podnosi prognozy dla CHF/PLN

Sierpniowe dane inflacyjne w Szwajcarii (+0,9% r/r) pokazały kształtowanie się wskaźnika CPI poniżej celu Szwajcarskiego Banku Narodowego. Z drugiej strony, wskaźnik PMI dla przemysłu wyniósł 67,7 punktów, co sugeruje, że ożywienie gospodarcze w Szwajcarii pozostaje silne.

Według Szwajcarskiego Banku Narodowego, tamtejsza waluta jest wyceniana zbyt wysoko, co implikuje konieczność utrzymania ujemnych stóp procentowych (-0,75%, najniższy poziom na świecie).

invest

– Powyższe powinno wspierać aprecjację krajowej waluty względem CHF w dłuższym terminie – prognozuje BNPP.

Brak ostatecznej decyzji w sprawie rozwiązania kwestii kredytów frankowych oraz gołębie nastawienie RPP pozostaje jednak czynnikiem ryzyka dla polskiego złotego w krótszym horyzoncie.

– W perspektywie końca roku spodziewamy się więc konsolidacji CHF/PLN wokół obecnych poziomów (4,25), a następnie spadku w kierunku 4,10 – podsumowuje swoją prognozę instytucja.

W tym momencie notowania franka szwajcarskiego oscylują blisko docelowego poziomu podawanego przez BNPP, istnieje jednak ryzyko wybicia lokalnego oporu tuż pod poziomem 4,30 zł, co otworzyłoby drogę do dalszej krótkoterminowej aprecjacji.

Autor polec również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: alior akcje | kurs livechat | wykres bitcoina | kantorowy kurs franka | kurs hrywny prognozy na najbliższe dni | eurocash kurs | selvita gpw |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here