Naga MarketsKurs dolara pod presją spadkową, twierdzą analitycy ING FXKurs dolara ma znaleźć się w rynku niedźwiedzia w 2021 roku, a za możliwością realizacji takiego scenariusza ma stać szereg czynników, które dały już o sobie znać w ostatnich miesiącach. Wśród nich są nowe wytyczne polityki Rezerwy Federalnej czy spodziewane zmiany w działaniach Białego Domu po zaprzysiężeniu Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

  • Indeks dolara stracił w tym roku niemal 5%, jednak taka zniżka ukrywa spory rollercoaster, na który USD wsiadł w marcu tego roku
  • Obecnie indeks dolara jest w trendzie spadkowym, który zdaje się zmierzać do trzymiesięcznych minimów na 91,75 pkt. wyznaczonych na przełomie sierpnia i września
  • Jak twierdzą analitycy ING, komplet czynników ma wywołać dalszą deprecjację dolara w przyszłym roku

Kurs dolara z perspektywą spadków w 2021 r.

Dolar nadal jest globalną walutą finansującą inwestycyjną zdaniem raportu ING FX opublikowanego w zeszłym tygodniu. Rola USD w globalnym systemu finansowym okazała się szczególnie widoczna na początku pandemii, gdy nagłe prewencyjne zakupy amerykańskiej waluty wypchnęły w górę notowania indeksu dolara.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak uważają analitycy ING FX, reakcja Fedu na szaleństwo na rynkach walutowych była właściwa, choć nieco opóźniona. Wdrożone zostały linie swapowe dla USD pomiędzy bankami centralnymi całego świata, dzięki czemu cały świat miał łatwy dostęp do pożądanej waluty.

 

– Fed pomyślnie radził sobie z problemami USD i wdrożył awaryjne linie swapowe w USD, a jego działania z pewnością odegrały główną rolę w odwrócenia marcowego szczytu indeksu dolara. – przeczytać można w raporcie ING.

fpmarkets

 

Nowe regulacje postępowania w przypadku podobnych wydarzeń jak te z marca oznaczać ma mniejszą szansę na nagłą aprecjację dolara w przyszłości, gdy pojawia się tego typu “czarny łabędź”. Poza tym, zachowanie kursu dolara w marcu podkreśla znaczenia USD jako najważniejszej waluty inwestycyjnej. A to jak twierdzą analitycy ING FX ma mieć przełożenie na większą presję na dolara, gdy świat będzie stopniowo wracał do normalności.

Ciążyć na dolarze ma także prognozowane uwolnienie funduszy zgromadzonych w amerykańskiej walucie jako zabezpieczenie na “trudne czasy”. Zatem, poprawa światowej koniunktury oznaczać może zwiększenie podaży USD na rynki, co zapewne wywoła dodatkową spadkową presję na notowaniach dolara.

Zobacz również: Kurs euro (EUR/PLN) zakończył tydzień na plusie. Czy czekają go spadki?

Eksperci z ING FX postrzegają także roszadę w Białym Domu jako potencjalną zmianę polityki stosowanej przez nową administrację. Ma to oznaczać zupełnie inne podejście do wymiany handlowej z innymi krajami, co w połączeniu z ewentualną kontynuacją politycznego zamieszania dotyczącego fiskalnej stymulacji, szczególnie przy podzielonym Kongresie, ma wzmocnić szanse scenariusza, w którym dolara spada w 2021 r.

Warto pamiętać także o istotnej zmianie interpretacji celu inflacyjnego przez Rezerwę Federalną. To działanie już odcisnęło swoje piętno na kursie dolara latem. Zdaniem analityków ING FX, to nie koniec wpływu tego rynkowego sentymentu na zachowanie indeksu dolara.

https://www.tradingview.com/x/z19ozsLr/

Raport ING FX przewiduje, że kurs dolara jeszcze w tym roku opadnie do nowych dwu- i półletnich minimów na 91,10. Natomiast na prognozy na kolejne okresy to: 90,80 pkt. w I kw. 2020 r., 89,60 pkt. w II kw. 2020 r., 89 pkt w III kw. 2020 r. oraz 87,90 pkt. do końca przyszłego roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here