Naga MarketsJerome Powell, prezes Rezerwy Federalnej

Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC) podczas wrześniowego posiedzenia dotyczącego polityki pieniężnej zdecydował się obniżyć stopę funduszy federalnych o 25 punktów bazowych do przedziału 1,75-2%, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Jak wynika z opublikowanych 3 tygodnie później protokołów (z ang. minutes lub minutek) przedstawiciele banku centralnego wskazywali inflację jako główny powód wrześniowego cięcia stóp. Protokoły przeszły przez rynek niemal bez echa, a kurs dolara oraz indeks S&P 500 praktycznie nie reagowały na publikację Rezerwy Federalnej (FED).


Protokoły FOMC nie zaskoczyły rynków. O czym debatowali decydenci polityczni?

“Minutes FOMC nie zmieniają zbyt dużo w postrzeganiu rynku i zbiegają się z tym co pokazało oświadczenie oraz dot-chart z ostatniej decyzji. Wśród członków Fed była debata na temat tego, kiedy zakończyć obecny cykl luzowania polityki monetarnej. Przypomnijmy, że pierwsza obniżka nazywana była korektą w bieżącym cyklu. Bankierzy widzą większą szansę na recesję oraz wskazują na to, że gorsze perspektywy wywołane są przede wszystkim ograniczeniami handlowymi na świecie” – stwierdzają analitycy XTB.

Pomimo debaty, która toczyła się podczas ostatniego posiedzenia warto zauważyć, że sytuacja w perspektywach gospodarczych uległa znacznej zmianie. Wobec tego dalsze luzowanie polityki monetarnej jest prawdopodobne. Dolar zachowuje się stabilnie po publikacji minutes, obligacje odwracają ostatnie spadki.

„Jeśli chodzi o politykę pieniężną po tym spotkaniu, uczestnicy zgodzili się, że polityka ta nie była wcześniej ustalona i będzie zależała od wpływu napływających informacji na ewolucję perspektyw gospodarczych. Kilku uczestników stwierdziło, że oczekiwania co do ścieżki stóp procentowych funduszy federalnych wynikające z cen na rynkach finansowych sugerują obecnie, że na nadchodzących posiedzeniach należy zapewnić większe możliwości akomodacyjne niż uważali za właściwe i że może okazać się konieczne, aby Komitet dążył do lepszego dostosowania oczekiwań rynkowych dotyczących ścieżki stóp procentowych do oczekiwań decydentów politycznych w odniesieniu do tej ścieżki” – komentuje FOMC w protokołach.

  • Urzędnicy zwrócili uwagę na cele związane z zarządzaniem ryzykiem i inflacją w perspektywie ekonomicznej.
  • Kilka wspomnianych modeli dotyczących prawdopodobieństwa wystąpienia recesji w perspektywie średnioterminowej uległo znacznemu zwiększeniu.
  • Decydenci polityczni są bardziej zaniepokojeni ryzykiem związanym z napięciami w handlu, geopolityką i gospodarką światową.
  • Wyraźniejszy obraz wyłonił się w odniesieniu do słabości inwestycji i eksportu.
  • W protokole wskazano również, że urzędnicy debatowali nad tym kiedy należy zatrzymać cykl luzowania polityki pieniężnej
  • Odczyty na temat rynku pracy i ogólnej gospodarki silne
  • Kilku decydentów opowiedziało się za utrzymaniem stałych stóp procentowych, twierdząc, że prognozy bazowe niewiele się zmieniły i że niepewność nie wykolei ekspansji.
  • Kilku polityków powiedziało, że obniżenie stóp może być zbyt ostrożnościowym ruchem.
  • Kilku decydentów stwierdziło, że w przyszłości ceny na rynkach będą wyższe niż te, które uznają za właściwe; może zajdzie potrzeba lepszego dostosowania oczekiwań.

Kurs dolara niewzruszony po publikacji protokołów FOMC. EURUSD i USDPLN w miejscu

Kurs eurodolara po publikacji protokołów FOMC chwilowo się osuwał, jednak nadal utrzymuje zysk dzienny na poziomie 0,19%, odbijając od wsparcia 1,0950 USD. Sytuacja podobnie prezentuje się na notowaniach USDPLN, gdzie cena nadal walczy z poziomem 3,94 zł oraz 50-okresową średnią ruchomą.

Na indeksie S&P 500 również brak większej zmienności, co wyraźnie pokazuje, że minutki FOMC przeszły przez rynek bez echa.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here