Naga MarketsNa łamach programu „Okiem Eksperta” w Comparic24.TV Adam Rak rozmawiał ze znanym w polskiej branży inwestycyjnej Bartłomiejem Chomka. Mijający tydzień obfitował w wiele emocji. Od silnych wzrostów ropy naftowej spowodowanych weekendowymi atakami na rafinerie w Arabii Saudyjskiej, przez kolejną obniżką stóp procentowych Fed, po retorykę Banku Japonii czy Banku Anglii. Nie można oczywiście zapomnieć również o spływających do nas z obu stron kanału La Manche komentarzach polityków w sprawie Brexitu. Jaki był ten tydzień okiem zaproszonego do studia eksperta? Czego możemy spodziewać się w kolejnym tygodniu? Więcej dowiesz się oglądając cały program!


Kurs dolara i euro pod wpływem polityki banków centralnych

Gość programu zauważył, iż „dot chart” Fedu wskazuje na brak zmian stóp procentowych do końca roku, a warto pamiętać, iż przed ostatnim posiedzeniem rynek wyceniał jeszcze jedną obniżkę przed styczniem 2020.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak na stronie CME Group aktualna wycena sugeruje, iż na posiedzeniu 11 grudnia jest ponad 60 procent szans na obniżkę stóp.

Dzień po decyzji Fedu, banki inwestycyjne do końca nie wierzyły w przekaz banku centralnego i dalej zakładają cykl obniżek stóp procentowych. Fed zakłada, iż inflacja przez najbliższe dwa lata będzie utrzymywała się poniżej celu 2 procent. Dodatkowo Rezerwa Federalna po raz pierwszy od ostatniego kryzysu przeprowadziła operacje repo ratując płynność na rynku międzybankowym. Kłopoty mogą się dalej rozwijać, co może w pewnym momencie oznaczać niewypłacalność jakiejś dużej instytucji – zauważył Bartłomiej Chomka.

Ekspert zauważa, iż amerykański dolar zaczął ostatnio ulegać deprecjacji. Może być to spowodowane sytuacją, gdzie więcej dolarów trafia do systemu międzybankowego, co powoduje, iż w krótkim terminie może tracić.

Patrząc na zmienność pary EURUSD od początku tygodnia to na otwarciu sesji londyńskiej mamy ruch w jedną stronę, a na otwarciu amerykańskiej ich zanegowanie. Moim zdaniem silniejsze impulsu są spowodowane interwencjami banków centralnych na rynku walutowym – dodał ekspert.

A jeśli interesujesz się finansami i biznesem oraz chcesz być na bieżąco z najciekawszymi informacjami z Polski, Europy i Świata, już teraz SUBSKRYBUJ nasz kanał. Będziesz niezwłocznie informowany o nowościach, które pojawiają się w telewizji Comparic24.TV oraz na naszym kanale. Zasubskrybuj kanał Comparic24.TVConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here