Kurs dolara osłabił się o 5 groszy. USD/PLN z sygnałem dalszych spadków?W miesiącu czerwcu kurs dolara (USD/PLN) osuwał się do polskiego złotego o ponad 1,2%, co nominalnie przełożyło się na pięciogroszowe spadki. Na początku wakacji na rynku złotego dominuje konsolidacja, jednak zdaniem Adama Raka z Comparic24.tv w przypadku amerykańskiej waluty nie można wykluczyć realizacji spadków. Szczególnie, dopóki cena utrzymuje się poniżej psychologicznego pułapu 4 złotych.

  • W szczytowym momencie 2020 roku (w marcu) za jednego dolara płacono nawet 4,30 zł. Pod koniec czerwca kurs USD/PLN wynosił już 3,95 zł, czyli 35 groszy mniej
  • Na początku lipca notowania dolara oscylują w granicach poziomu 3,95-3,98 zł, konsolidując podobnie jak euro, frank i funt
  • Zdaniem Adama Raka z Comparic24.tv para walutowa USD/PLN może generować na wykresie sygnały świadczące o chęci kontynuacji spadków

Kurs dolara będzie się stopniowo osuwał, analitycy pozostają zgodni

Wykres dolara amerykańskiego do polskiego złotego testuje linię trendu prowadzoną od czerwcowych minimów, która w czwartek blokuje wzrosty USD/PLN w okolicach 3,97 zł. Wydaje się, że USD obecnie jest nieco słabszy, na szerokim rynku walutowym znajduje się w połowie stawki. Docelowe poziomy spadków to dołki w okolicach 3,93-3,94 zł – komentował Adam Rak. Kolejny docelowy poziom wsparcia wyznaczał natomiast na wysokości 3,90 zł.

Redaktor Comparic24.tv nie jest osamotniony w swoich prognozach, a o spadku dolara w krótkim, jak i średnim terminie wspominali analitycy również innych instytucji. Za słabszą kondycją amerykańskiej waluty przemawiać ma między innymi niepokój związany z wyborami prezydenckimi w USA.

Obecne sondaże zaczynają sugerować, że Donald Trump traci poparcie na rzecz Joe Bidena, a rynek z zasady nie lubiący zmian odbiera takie projekcje bardzo ostrożnie. Dodając do tego rozpalony do czerwoności rynek giełdowy, który również nie służy dolarowi, w kolejnych miesiącach inwestorzy otrzymują przepis na deprecjację USD.

Według raportu walutowego Domu Maklerskiego TMS Brokers, para walutowa USD/PLN pod koniec bieżącego kwartału powinna oscylować w okolicach 3,85 zł i na takim poziomie zakończyć też rok. Docelowa prognoza dla 2021 roku dla kursu dolara to natomiast 3,66 zł, gdzie ostatni raz tak niskie wyceny były obserwowane w 2018 roku.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) i docelowe ceny spadków. Źródło: Tradingview.com

Notowania USD ugrzęzły w konsolidacji. Słabszy dolar wspomaga euro i złoto

Ze słabego dolara, który w czerwcu testował ponad trzymiesięczne minima i który nadal utrzymuje się w konsolidacji, oprócz złotówki korzysta też złoto oraz euro. Cena cennego kruszcu pokonała w środę poziom 1800 dolarów za uncję, a para walutowa EUR/USD utrzymuje się w przedziale 1,13-1,14 USD (celując zdaniem analityków w poziom 1,15 USD).

Gdyby indeks dolara amerykańskiego (DXY) powrócił do okolic marcowych dołków i je pokonał, wtedy nic nie stałoby na przeszkodzie, aby realizował silniejszą przecenę i spadał w okolice poziomów z początku 2018 roku. Wtedy też za jednego dolara w Polsce trzeba byłoby zapłacić mniej niż 3,70 zł.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułLagarde: Pakiet 1,34 bln EUR kupił EBC dodatkowy czas
Następny artykułBitcoin jego zdaniem będzie kosztował 100 tys. USD. PlanB zdradza dlaczego kupił BTC
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here