Naga MarketsTo było najważniejsze w mijającym tygodniu:

  • #Dolar odrabiał straty niezależnie od utrzymujących się sporych oczekiwań na cięcie stóp przez fed już w lipcu. To powoduje, że inwestorzy oczekują „fatalnych” danych makro, które będą potwierdzały ten scenariusz. Tymczasem inflacja PPI i CPI pokazała, że nadmiernej presji cenowej nie ma, ale i też cofnięcie nie było duże (bazowa CPI do 2,0 proc. r/r), a piątkowe dane nt. sprzedaży detalicznej za maj nie były szczególnie słabe, a odczyt za kwiecień został zrewidowany do góry. Z kolei dynamika produkcji przemysłowej wypadła powyżej prognoz. Duży wpływ na dolara w ostatnich dniach miał też kontekst geopolityki (incydent w cieśninie Ormuz, który zdaniem USA obciąża odpowiedzialnością Iran), co podbiło ryzyko i jeszcze bardziej zwiększyło zainteresowanie amerykańskimi obligacjami rządowymi.
  • #Na początku tygodnia pojawiły się spekulacje, jakoby decydenci w ecb wyrażali obawy związane z ryzykiem umocnienia się euro i tym samym byli bardziej skłonni do cięcia stóp procentowych, gdyby pojawiły się ku temu gospodarcze przesłanki.
  • #Szwajcarski SNB nie zmienił parametrów polityki monetarnej, ale Thomas Jordan na konferencji prasowej dał do zrozumienia, że jest „wystarczająca przestrzeń, by zmieniać politykę pieniężną i reagować na szoki”, co jest „gołębim” akcentem ze strony Banku.
  • #Wbrew wcześniejszym obawom ludowy bank chin nie dopuścił w ostatnich dniach do nadmiernego osłabienia się juana.
  • #Donald Trump dał do zrozumienia, że chiny są zmuszone do tego, aby rozmawiać o umowie handlowej i on liczy na to, że będzie ona „wspaniała” dla USA. Dodał, że jeżeli Xi Jinping będzie unikał spotkania podczas szczytu g-20, to USA niezwłocznie nałożą maksymalne, lub „nawet wyższe” cła na wszystkie produkty z Chin. Tymczasem Chiny potwierdziły spotkanie prezydentów, ale padają komentarze, że może ono wiele nie zmienić. W czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa handlu stwierdził, że Chiny nie wycofają się w zasadniczych kwestiach z dotychczasowej linii.
  • #Za nami pierwszy etap walki o schedę po Theresie May. W wewnętrznym głosowaniu partyjnym najwięcej głosów na nowego szefa Partii Konserwatywnej i tym samym potencjalnego premiera, zdobył Boris Johnson (114 głosów). Drugi z wynikiem 43 głosów był Jeremy Hunt, a trzeci z 37 Michael Gove. Raab, Javid i Hancock zdobyli ich poniżej 30. Spekuluje się o możliwych koalicjach przeciwko Johnsonowi w obawie, że będzie on chciał dążyć do bezumownego Brexitu z dniem 31 października. On sam dawał w ostatnich dniach do zrozumienia, że jest to strategiczny element negocjacji, ale przyznał, że należy być przygotowanym na taki scenariusz. W prasie pojawiły się spekulacje, że w przypadku „bezumownego” Brexitu, Unia mogłaby się zgodzić na przesunięcie terminu z 31 października na 1 stycznia 2020 r.
  • #W Polsce ostateczne dane nt. inflacji CPI w maju wskazały na odczyt 2,4 proc. r/r wobec szacowanych wcześniej 2,3 proc. r/r. Ceny są podbijane przez żywność i napoje bezalkoholowe, które odnotowały dynamikę wzrostu 5 proc. r/r. Jerzy Osiatyński z Rady Polityki Pieniężnej przyznał, że w 2020 r. mogą pojawić się warunki do podwyżki stóp.

Jakie są perspektywy na nowy tydzień?

Przyszły tydzień najpewniej zostanie zdominowany przez FED, który kończy swoje posiedzenie w środę 19 czerwca, ale nie tylko. Dzień wcześniej rozpoczyna się formalnie kampania Donalda Trumpa, której celem jest reelekcja w wyborach na jesieni 2020 r. Czy to sprowokuje większą aktywność ze strony prezydenta, chociażby na Twitterze? Na część informacji rynki już się uodporniły – w ostatnich dniach nie było chociażby większej reakcji na wpis o tym, że inne waluty są „zdewaluowane” względem dolara – ale na inne nie. Szczególnie wrażliwy pozostaje wątek relacji z Chinami. Na pewno Trump będzie chciał wystartować w kampanii z bagażem sukcesów – do tych może chociażby zaliczyć „przymuszenie” Meksyku do „zmiany” polityki imigracyjnej – ale i też pewne tematy powinien zachować na finał w 2020 r. Taktyka wobec Chin powinna być przemyślana, gdyż nie brak głosów, że pełnowymiarowa wojna celna (na maksymalne cła), może wpędzić USA w recesję w roku wyborczym…

Ale wróćmy do FED, który nie ma łatwego zadania. Na szybkie cięcie stóp nalega Trump (no ale bank centralny jest przecież niezależny), ale i też rynki finansowe, które dyskontują trzy ruchy do końca roku, w tym pierwszy już pod koniec lipca (szanse ponad 80 proc.). Stąd też oczekuje się, że FED w pewnym sensie „zapowie” taki scenariusz już w najbliższą środę. Ale czy na pewno? Czerwcowe posiedzenie to też okres publikacji nowych projekcji makro, a także tzw. oczekiwań członków FED w temacie stóp procentowych. Tyle, czy perspektywy są już na tyle pesymistyczne, aby FED miał się de facto spieszyć z obniżkami? Niewykluczone, że przekaz ze środy zostanie zinterpretowany, jako bardziej „jastrzębi”. Członkowie Rezerwy będą chcieli kupić sobie czas i być może dopiero decyzja o nałożeniu maksymalnych ceł na Chiny przez Trumpa, będzie takim akceleratorem do potencjalnego działania. Tym samym najważniejszym wydarzeniem miesiąca może okazać się… kolacja dwóch prezydentów przy okazji szczytu G-20 w japońskiej Osace w dniach 28-29 czerwca.

Te artykuły również Cię zainteresują
W perspektywie kolejnych dni niewykluczone, zatem, że dolar będzie kontynuował obserwowane odbicie. Kluczowe będzie zachowanie się drugiej waluty w parze. Euro czekać będą odczyty PMI za czerwiec, które mogą wypaść blado w kontekście eskalacji wojny handlowej USA-Chiny w maju, a funt może być pod presją przejęcia władzy w Partii Konserwatywnej przez Borisa Johnsona (zmienić to mógłby tylko szeroki front pozostałych kandydatów przeciwko niemu, ale to byłoby też sygnałem możliwego rozłamu w Partii i być może zapowiedzią przedterminowych wyborów na jesieni). Dla rynków Johnson symbolizuje polityka, który nie zawahałby się zrealizować scenariusz „bezumownego Brexitu”. W przypadku walut Antypodów (AUD i NZD) ważne będą zapiski z posiedzenia RBA, oraz dane PKB z Nowej Zelandii – ewentualne rozczarowania mogą podbić oczekiwania wobec dalszego luzowania polityki przez tamtejsze banki centralne. Ciekawie prezentuje się też kalendarz danych w Kanadzie (produkcja przemysłowa, inflacja i sprzedaż detaliczna). Ostatnio dolar kanadyjski radził sobie lepiej i odczyty pokażą na ile to się może utrzymać.

W kraju warto zwrócić uwagę, że w czwartek jest Boże Ciało, a w piątek płynność będzie niewielka – tymczasem decyzja FED jest zaplanowana na środowy wieczór. Może to prowadzić do nieoczekiwanych, krótkoterminowych ruchów wynikających z mankamentu niskiej płynności rynku.

WYKRES TYGODNIA: BOSSA PLN wokół oporów

Po dobrym poprzednim tygodniu, teraz na koszyku złotego wyrysowała się niewielka świeca doji z cieniem od góry. Przesilenie? Niewykluczone. Naruszenie strefy oporu 90,90-91,30 pkt. nie wygląda na trwałe. Z drugiej strony wskaźniki nie sugerują, aby korekta miała być głęboka. Nawet, gdybyśmy zeszli poniżej 90,9 pkt., to „ukrytym wsparciem” może być rejon 90,75 pkt.

Wykres tygodniowy BOSSA PLN
Wykres tygodniowy BOSSA PLNConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here