Naga MarketsKurs dolara odrabia po FOMC, notowania złotego szukają stabilizacjiFed rozpoczyna tapering, ale rynek akcji pozostaje odporny i utrzymuje wzrosty. Pomimo początkowego osłabienia dolar zyskuje w czwartek względem głównych rywali. Przeceniana jest większość surowców.

Kurs dolara w dół, następnie w górę

Zgodnie z oczekiwaniami FOMC zdecydował w środę o redukcji skali skupu aktywów o 15 mld USD miesięcznie. Jednocześnie Rezerwa Federalna wykazuje pewną wstrzemięźliwość jeśli chodzi o deklarowanie terminu podwyżki stóp procentowych.Pierwotnie dolar osłabił się względem euro, jakby rozczarowany brakiem jasnych deklaracji o podwyżkach, jednak w czwartek USD jest mocniejszy. Eurodolar spada do 1,1580, a dolar dominuje w koszyku G10.

Na rynku walutowym o stabilizację walczy złoty. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną o 75pb, ale rynek odczytuje ruch jako spóźniony i nieco paniczny. Kierunek polityki pieniężnej jest jasny, ale chaotyczna komunikacja sprawia, że złoty nie w pełni wykorzystuje rzuconego przez RPP koła ratunkowego. EUR/PLN oscyluje wokół 4,58.

Rentowności polskich 10-letnich papierów skarbowych zbliżają się do 3 proc.

Rynek akcji ze spokojem przyjął rozpoczęcie taperingu w USA. Dow Jones urósł o 0,29 proc., a S&P500 umocnił się o 0,65 proc. Najmocniej, o 1,04 proc., urósł Nasdaq100.

Inwestorzy z Azji podtrzymują pozytywne nastroje zapoczątkowane na Wall Street. Japoński Nikkei225 rośnie o 0,9 proc., a Hang Seng dodaje 0,2 proc. Shanghai Composite zyskuje 0,8 proc., przy zwyżce KOSPI opiewającej na 0,2 proc.

Notowania terminowe europejskich benchmarków wskazują na pozytywne otwarcie na większości parkietów.

W środę WIG20 tracił dość wyraźnie, głównie za sprawą banków. Inwestorzy zrealizowali zyski, pomimo zaskakująco wysokiej podwyżki stóp procentowych w Polsce. Indeks krajowych blue chips tracił 1,14 proc.

Na rynku surowców kontynuowana jest przecena ropy naftowej. DOE zaraportowało w środę dalszy wzrost wielkości zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, a cena baryłki WTI spadła poniżej 80 USD.

Złoto przejściowo spadało w środę w okolice 1760 USD za uncję, ale część strat została odrobiona. Czwartek zaczyna się ponownie od ruchu na południe. Uncja kruszcu wyceniana jest na 1772 USD.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here