Naga MarketsKurs dolara odporny na słabe NFP, kurs funta z okazją względem jena, twierdzi INGGwałtowny wzrost cen energii nadal mocno odbija się również na rynkach walutowych, na czym korzysta między innymi kurs dolara amerykańskiego. Analitycy ING przyglądają się sytuacji technicznej na EUR/USD, USD/JPY oraz GBP/USD na początku nowego tygodnia i wyznaczają istotne technicznie poziomy dla głównych par walutowych.

Kurs dolara: Łagodniejsze NFP nie zaszkodziło rajdowi greenbacka

Gospodarka światowa pozostaje w szponach gwałtownego wzrostu cen energii, gdzie ceny ropy naftowej wydają się podążać za wyższymi cenami gazu. Jak nasz zespół zauważył w piątek w odniesieniu do gazu – nie ma szybkich rozwiązań.Notowania walutowe w ostatnim tygodniu w dużej mierze pokrywały się z sytuacją na rynku energetycznym. Najlepiej radziły sobie waluty kluczowych eksporterów energii, Norwegii, Rosji i Kanady. Z kolei słabiej radziły sobie waluty importerów energii – Japonii, Turcji i Węgier.

– Podbudowane pozytywnym szokiem dochodowym, jaki wywołał rajd energetyczny, banki centralne Rosji i Norwegii są jednymi z najbardziej jastrzębich w swojej grupie rówieśniczej. A dobre dane o zatrudnieniu w Kanadzie w piątek wspierają pogląd, że Bank Kanady może do nich dołączyć i podwyższyć stopy procentowe w I poł 2022 r. – prognozują analitycy ING.

Więcej o ich spojrzeniu na najbliższe ruchy głównych banków centralnych możesz przeczytać w tym miejscu.

Jeśli chodzi o miejsca pracy, to piątkowa porażka odczytu NFP nie zrobiła wiele, by stłumić oczekiwania co do ograniczenia i/lub zaostrzenia polityki pieniężnej przez Fed. Przykładowo, kontrakty terminowe na eurodolara na grudzień 2023 r. kontynuują ruch w dół, zgodnie z ostatnim trendem, w którym rynek wycenia krzywą stóp procentowych w USA zgodnie z projekcjami Fed zawartymi we wrześniowych Dot Plots. Jest to korzystne dla dolara.

Kurs dolara czerpie również wskazówki z wyprzedaży papierów skarbowych, gdzie bogaty harmonogram aukcji w tym tygodniu (58 mld USD trzyletnich, 38 mld USD dziesięcioletnich i 24 mld USD trzydziestoletnich) może podtrzymywać amerykańskie rentowności.

– Historia wysokiej inflacji i reakcji banków centralnych na nią będzie bardzo istotna w tym tygodniu. W środę poznamy wrześniowy wskaźnik CPI w USA, który powinien wynieść 5,3% r/r w ujęciu głównym i ponad 4% w ujęciu bazowym. W środę zostaną również opublikowane protokoły z posiedzenia FOMC z września – posiedzenia, które generalnie było postrzegane jako jastrzębie – komentuje ING.

invest

Niezależność energetyczna USA jest obecnie w dobrej kondycji, a bank centralny gotowy do normalizacji polityki powinien wspierać kurs dolara – zwłaszcza wobec importerów energii i banków centralnych nieprzygotowanych do reakcji na wzrost cen, czyli Japonii i Turcji. USD/JPY jest obecnie w trakcie przełamywania kilku ważnych oporów i wejście dużych graczt może napędzić USD/JPY w kierunku 115.

DXY konsoliduje poniżej ważnego oporu przy 94,50/70, ale presja wzrostowa powinna utrzymywać się przez cały tydzień.

Kurs euro: Presja spadkowa powinna narastać

EUR/USD nie zdołał się odbić po słabych danych NFP z USA – głównie dlatego, że niska liczba była postrzegana bardziej jako problem podaży niż popytu. Można było jednak sądzić, że wzrost cen gazu i jego wpływ na sektor produkcyjny będzie negatywny dla kursu euro, biorąc pod uwagę relatywnie wysoki udział produkcji w PKB strefy euro.

Kurs dolara odporny na słabe NFP, kurs funta z okazją względem jena, twierdzi ING
Kurs euro na wykresie dziennym. Notowania EUR/USD

Jak na razie EBC wydaje się być niewzruszony w kwestii postrzegania wysokiej inflacji jako przejściowej.  Lane około 1400/1430 czasu środkowoeuropejskiego), ale nie wydaje się, by byli oni w nastroju do naśladowania banku, jak BoE, wyrażającego obawy co do potencjalnej trwałości inflacji.

– 1,1500 pozostaje bardzo dużym wsparciem dla EUR/USD, które może zostać przetestowane w środę po publikacji minutes CPI/FOMC z USA. Handel może być dzisiaj stonowany z uwagi na święto Dnia Kolumba w USA – prognozuje ING.

Kurs funta: BoE szykuje się do wczesnej podwyżki stóp procentowych

Zazwyczaj polityka monetarna Banku Anglii (BoE) – i gospodarka Wielkiej Brytanii – jest postrzegana jako mieszcząca się pomiędzy cyklami gospodarczymi USA i Strefy Euro. Jednak obecnie pojawiają się silne spekulacje, że BoE będzie zacieśniał politykę pieniężną przed Fed. Rentowność dwuletnich obligacji wzrosła o 7 pb w piątek i powinna wzrosnąć jeszcze bardziej dzisiaj po weekendowych komentarzach prezesa BoE Bailey’a, który skutecznie ostrzegł przed efektami drugiej rundy obecnej wysokiej inflacji.

– W dalszej części tygodnia również mamy przemówienia BoE, ale są to przemówienia gołębie. Musimy się przekonać, czy jastrzębie mają jakiekolwiek problemy z agresywną, wczesną wyceną cyklu podwyżek stóp przez BoE, a jak dotąd nie wydaje się, by tak było.

Jak zauważyliśmy w zeszłym tygodniu, uważamy, że wczesna podwyżka stóp procentowych przez BoE (nawet jeśli później zostanie uznana za błąd w polityce) byłaby pozytywna dla GBP w krótkim terminie. A historia BoE wydaje się przeważać nad ryzykiem związanym z Brexitem, gdzie środa powinna przynieść wiele nagłówków, gdy Wielka Brytania i UE próbują dostosować protokół NI – dodaje ING.

Poziom 0,8450/8470 to trudny orzech do zgryzienia, jeżeli chodzi o spadek EUR/GBP, ale dla tych, którzy lubią GBP, GBP/JPY wygląda na gotowy do ponownego przetestowania 156, prognozują ekonomiści instytucji.

Korona czeska: Problemy wewnętrzne

CZK była silna i stabilna przez cały rok, wspierana przez bardzo jastrzębi bank centralny. Rynek wycenia kolejną podwyżkę stóp procentowych o 50 pb w listopadzie, po zaskakującej podwyżce o 75 pb 30 września. W obliczu rosnących cen energii na całym świecie i oczekiwanego dziś wskaźnika CPI na poziomie 4,6% r/r, wydaje się, że CNB słusznie zachował ostrożność.

Jednak częścią uzasadnienia dla podwyżki stóp o 75 pb we wrześniu była presja popytu krajowego. Pytanie brzmi, czy oświadczenie Skody z zeszłego tygodnia, że planuje ograniczyć lub całkowicie wstrzymać produkcję samochodów do końca roku z powodu niedoboru chipów, odbije się szerokim echem w CNB?

– Biorąc pod uwagę bezpośrednią i pośrednią rolę przemysłu samochodowego w czeskiej gospodarce, będziemy musieli monitorować ten wątek i sprawdzać, czy spowoduje ona ponowną wycenę cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez CNB. Lekko preferujemy powrót EUR/CZK do obszaru 25,55 – podsumowuje ING.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here