Naga MarketsKurs dolara odbił, a S&P 500 zakończył tydzień na nowych maksimachSytuacja na amerykańskim rynku pracy jest nadal fatalna, co potwierdzają dane opublikowane przez Departament Pracy USA. Wskazały one na spadek zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych w grudniu, zamiast oczekiwanego wzrostu.

Rynek w USA w górę po raporcie NFP

Konsensus rynkowy zakładał, że w ostatnim miesiącu 2020 r. w USA powstanie ponad 70 tys. nowych miejsc pracy. Jednak według opublikowanych danych liczba miejsc pracy spadła o 140 tys. Oznacza to, że rynek pracy w Stanach Zjednoczonych skurczył się po raz pierwszy od kwietnia, kiedy mieliśmy do czynienia z największym uderzeniem ze względu na lockdown wywołany początkiem pandemii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wtedy też z rynku zniknęło 20,787 mln miejsc pracy. Spadek zatrudnienia w sektorze rekreacji i hotelarstwa (-498 tys.), edukacji prywatnej (-63 tys.) i rządowym (-45 tys.) został częściowo zniwelowany przez wzrost w sektorze usług profesjonalnych i biznesowych (+161 tys.), handlu detalicznego (+121 tys.), budownictwa (+51 tys.) oraz transportu i magazynowania (+47 tys.) – wynika z danych BLS. W konsekwencji zatrudnienie jest o ok. połowę mniejsze niż przed pandemią, a do wyrównania strat brakuje 9,8 mln miejsc pracy. To z kolei może oznacza, że nim wszystko wróci do normy, mogą minąć jeszcze 2 lata.

Jednak dane z USA nie wydają się istotnie wpływać na rynki finansowe, a jedynie zdają się prowadzić do nieznacznego umocnienia USD oraz do cofnięcia na indeksach giełdowych w Stanach Zjednoczonych, które nadal są blisko historycznych rekordów. Rynek nadal liczy na rekordowe prognozy szybkiego ożywienia gospodarczego i większej ilości bodźców fiskalnych podczas nowej prezydentury Joe Bidena i kontrolowanego przez Demokratów Kongresu. Wydaje się więc, że rynek wraca do trybu, że im gorzej w realnej gospodarce, tym większe oczekiwania na pomoc banków centralnych i państwa, a tym samym dobre nastroje mogą się nadal utrzymywać.

Podsumowując mijający tydzień, największe wzrosty spośród popularnych indeksów giełdowych zdaje się odnotowywać japoński Nikkei, który zwyżkował w skali tygodnia o ponad 5 proc. Na miejscach drugim i trzecim ze wzrostami o ponad 3 proc. znalazły się indeksy DAX oraz Dow Jones Industrial Average, a S&P 500 oraz Nasdaq 100 zyskują ponad 2 proc.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here