Naga MarketsKurs dolara odbije w styczniu? Dolar (USD) może rosnąć z tych 4 powodówIndeks dolara osiągnął maksimum na poziomie 103,00 w dniu 22 marca. Od tego czasu kurs USD osunął się o 13% ze względu na ogromne zastrzyki płynności Rezerwy Federalnej (Fed). Bankierzy centralni nie chceli dopuścić do tego, by gospodarka amerykańska wpadła w depresję deflacyjną i uniknąć nasilenia paniki jaką obserwowaliśmy w lutym i marcu 2020 r.

  • Dolar spędził 2020 rok w silnym trendzie spadkowym
  • Rothko Research uważa, że w styczniu 2021 r. może dojść do odbicia
  • Rozbieżność bilansu Fed i reszty banków centralnych może się kurczyć

Wytchnienie dolara w styczniu jest możliwe

Sentyment inwestorów do dolara jest wyjątkowo negatywny na 2021 r., a niektórzy uczestnicy rynku twierdzą, że właśnie rozpoczęła się dolarowa bessa, podczas której w ciągu najbliższych 3 lat USD spadnie o 20-30 proc. Jednakże, banki centralne (tj. EBC, BoJ) nie pozwolą na bezterminową deprecjację dolara, gdyż będzie to dramatycznie wpływać na ich „ożywienie” gospodarcze  ora długoterminowe oczekiwania inflacyjne.

Te artykuły również Cię zainteresują


Cyberpunk 2077

CD Projekt odnotował skromny wzrostGłównym motorem napędowym spadków dolara była skrajna rozbieżność w bilansach aktywów między Fed a resztą banków centralnych. Rezerwa Federalna niemal podwoiła wielkość swoich aktywów. Jednakże, w ostatnich miesiącach obserwowaliśmy zmniejszenie różnicy wzrostu aktywów  między Fed a EBC. Chociaż w 2021 roku Fed ma dodać kolejny 1 bln dolarów płynności, Rothko Resarch uważa, że jest to już w dużej mierze wycenione.

Pomimo gwałtownej deprecjacji w tym roku, sentyment rynkowy dla dolara w 2021 r. jest nadal wyjątkowo negatywny, zauważa Rothko Research. Historia pokazuje jednak, że dwa lata z rzędu znaczącej deprecjacji głównej waluty G3 nie zdarzają się często, a po okresach gwałtownego spadku zwykle następują krótkie okresy konsolidacji. Ponadto, ekstremalne pozycjonowanie na short w dolarze może prowadzić do znacznego pokrywania pozycji krótkich, jeśli dolar zacznie się umacniać w najbliższych tygodniach.

Jednym z czynników, który wskazuje na potencjalne odbicie dolara w styczniu 2021 jest sezonowość indeksu USDX. W ciągu 50 ostatnich lat styczeń okazywał się miesiącem z najlepszymi wynikami. Indeks dolara (USDX, DXY) od 1971 roku rósł średnio w styczniu o 1 proc.

Według Rothko Research, dolar może być także dobrym zabezpieczeniem w przypadku wzrostu zmienności cen i przedłużającego się okresu napięć rynkowych. Pozycja gotówkowa w dolarze może więc zabezpieczyć inwestorów przed nagłym odwróceniem się ryzykownych aktywów w krótkim terminie.

Indeks dolara osuwa się drugi miesiąc z rzędu

Notowania indeksu dolara (DXY) zakończyły listopad w okolicach poziomu 92,00 oraz 100-miesięcznej średniej. Grudniowe spadki doprowadziły do wybicia strefy konfluencji wsparcia tworzonej przez te poziomy.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.

Najbliższy cele może teraz stanowić obszar w okolicach poziomu 89,00, który na indeksie dolara odgrywał kluczową rolę w I kw. 2018 roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here