Naga MarketsKurs dolara odbije do franka? Potencjalna formacja na USD/CHFRopa naftowa prawdopodobnie kończy dwu i pół miesięczny impuls wzrostowy. Na USD/CHF zaobserwowaliśmy potencjalną formację, która faworyzuje dolara amerykańskiego.

Kurs dolara może odbić od franka, ropa Brent z możliwą korektą

Rynek ropy naftowej „wspina się” niemalże bez przerwy od wiosennego dołka. Fundamenty sprzyjają surowcowi. Ostatnie dane Departamentu Energi oraz firmy API potwierdziły, że w magazynach w USA ubywa zapasów. Na początku roku kraje OPEC+ zdołały wypracować kompromis. Arabia Saudyjska postanowiła dokonać redukcji własnej produkcję w lutym o 1 mln baryłek. Krajom takim jak Rosja czy Kazachstan pozwolono zwiększyć wydobycie o 75 tys. baryłek. W comiesięcznym raporcie OPEC prognozuje, że popyt na ropę zwiększy się w I kwartale 2021 roku. Przed organizacją stoją jednak poważne wyzwania.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od technicznej strony cena  ropy zawędrowała stosunkowo wysoko w krótkim czasie. Na interwale tygodniowym widzimy odbicie notowań od horyzontalnego oporu wyznaczone przez minima z sierpnia oraz września 2019 roku. Wszystko wskazuje na to, że świeczka tygodniowa przybierze kształt spadającej gwiazdy, która zwiększa prawdopodobieństwo spadków w okresie najbliższych sesji.

Wykres kontraktu CFD na ropę Brent, interwał tygodniowy, źródło: TMS Brokers
Wykres kontraktu CFD na ropę Brent, interwał H4, źródło: TMS Brokers

Na wykresie H4 cen układa się w formację RGR (głowy z ramionami). Kurs jest aktualnie na wsparciu. Przełamanie linii szyi będzie oznaczać, że na ropie zapowiada się nieco głębsza korekta, która może spowodować redukcję notowań w okolicę 53 USD – 52,50. W tym obszarze wypada lokalne wsparcie horyzontalne. Nie wykluczam również zatrzymania się przeceny na linii trendu wzrostowego, która biegnie przez dołki z początku listopada oraz stycznia.

USD/CHF – czy szykuje się odbicie notowań?

Od maja 2019 roku para walutowa sukcesywnie kieruje się na południe. Największą zmienność obserwowaliśmy oczywiście w marcu. Od wiosennego szczytu notowania zdołały obniżyć się o ponad 11 proc. co w przypadku rynku walutowego jest zmianą olbrzymią. Przełom roku jednak pokazuje, że notowania niechętnie wędrują na coraz niższe poziomy. Ukształtowała się formacja odwróconej głowy z ramionami (oRGR), która wskazuje, że przed nami możliwy nieco większy ruch na północ, nawet do poziomu 0,9000 (choć potencjalny zasięg wspomnianej formacji prognozuje ruch do 0,9070).

Wykres USD/CHF, interwał H4, źródło: TMS Brokers

USD/CHF aktualnie jest kwotowany po 0,8863. W długim terminie dolar powinien nadal tracić, jednak w krótszym horyzoncie możemy oczekiwać przejściowej siły dolara. Kluczowe będzie przełamanie poziomu 0,8915.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here