Naga MarketsKurs dolara odbija od tegorocznych dołków. USD korzysta na strachu rynkowymOstatni, krótszy, bo świąteczny tydzień zaczyna się od wyraźnego umocnienia dolara na szerokim rynku, po tym jak nastroje na globalnych rynkach uległy wyraźnemu ochłodzeniu po niepokojących informacjach nt. mutacji koronawirusa. Rada Europejska zwołała na dzisiaj pilne spotkanie po informacjach z Wielkiej Brytanii, gdzie wczoraj statystyka COVID wskazała na blisko 36 tys. nowych przypadków, z czego duży jest odsetek nowej mutacji.

Kurs dolara w górę przez “nowy” Covid-19 w UK

W Londynie, oraz południowo-wschodniej części Anglii wprowadzony został czwarty poziom zagrożenia, który jest tożsamy z całkowitym lockdownem. Według brytyjskich władz może on potrwać nawet kilka miesięcy. W odpowiedzi na te działania wiele europejskich krajów zawiesiło połączenia lotnicze z Wielką Brytanią. O zbliżonej do angielskiej mutacji koronawirusa poinformowały też władze RPA.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wprawdzie nie ma informacji, aby nowy szczep COVID powodował większą śmiertelność, czy też miał być odporny na szczepionkę, ale jest jasne, że niepewność potrwa jeszcze z kilka(naście) dni, a że trafia na okres świąteczno-sylwestrowy, kiedy to płynność na rynkach jest mniejsza, to daje to pretekst do realizacji zysków. Zwłaszcza, że perspektywa długiego i całkowitego lockdownu w Europie, czy też innych krajach stała sie teraz bardziej prawdopodobna, niż jeszcze kilkanaście dni temu. Pojedynczy przypadek mutacji wykryto we Włoszech, co implikuje ryzyko migracji nowego szczepu po Europie.

Z drugiej strony reakcja rynków nie powinna być nazbyt nerwowa i może być potraktowana jako okazja dla średnioterminowych inwestorów. Bo społeczne restrykcje oznaczają perspektywę większego wsparcia monetarnego i fiskalnego ze strony decydentów w razie potrzeby, co w przeszłości już wiele razy skutecznie podbijało optymistyczne nastroje.

Na razie mamy domknięcie sagi pt. czwarty pakiet fiskalny w USA – według doniesień dzisiaj wieczorem amerykański Kongres ma przegłosować pakiet wsparcia wart 900 mld USD. W temacie Brexitu to wątek nadal się ciągnie, negocjacje nt. nowej umowy handlowej stanęły w miejscu za sprawą dużych różnic wokół kwestii rybołówstwa – w efekcie funt jest dzisiaj drugą najsłabszą walutą w zestawieniach G-10 po koronie norweskiej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here