Naga MarketsKurs dolara odbija dzięki retail sales. W długim terminie będzie jednak spadałWtorkowe odczyty amerykańskiej sprzedaży detalicznej za maj pozytywnie zaskoczyły inwestorów: dynamika wzrostowa na poziomie 17,7% wobec prognozowanych 8% spowodowała przełożyła się na silną reakcję popytową dolara amerykańskiego. Niezależny analityk, Andrzej Kiedrowicz, komentuje publikację danych z USA i odpowiada na pytanie, czy inwestorzy powinni liczyć na długofalowe umocnienie kursu USD, który w zeszłym tygodniu testował 3-miesięczne minima.

  • Sprzedaż detaliczna w USA silnie odbija po rekordowym spadku, w maju rosnąc o 17,7%
  • Koronawirus spowodował silne rozchwianie danych dotyczących sprzedaży detalicznej
  • Kurs dolara we wtorek rósł o ponad 0,4%, co jest jednym z najsilniejszych umocnień od miesiąca

Kurs dolara vs najmocniejszy wzrost sprzedaży detalicznej w historii

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez amerykański Census Bureau, wartość  sprzedaży detalicznej m/m wzrosła w kwietniu br. aż o 17,7 proc., co okazało się wynikiem ponad 2 razy lepszym od prognoz (7,9 proc.). Kwietniowy odczyt zrewidowany został pozytywnie do -14,7 proc. z -16,4 proc.pisał we wtorek Krzysztof Wiwatowski z Comparic.pl.

Odczyt kwietniowy był najniższym w historii publikacji wskaźnika, natomiast dane za maj okazały się z kolei najwyższymi, której do tej pory udało się odnotować. Bezpośrednio w momencie podania informacji z majowego raportu sprzedaży detalicznej dolar umacniał się do ważonego koszyka walut o 0,2%. W przypadku pary walutowej EUR/USD dzień ostatecznie kończył się spadkiem o 0,5%, notowania powracały jednocześnie poniżej poziomu 1,13 USD.

Chociaż dolar zyskiwał po danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, to zdaniem Andrzeja Kiedrowicza nie będzie miało to większego przełożenia na ogólną, słabą kondycję dolara amerykańskiego.

Na dolara działają dwie sprzeczne siły: dobre dane, które powinny pozytywnie na niego wpływać oraz rosnący apetyt na ryzyko, który przyciąga kapitał raczej do giełdy, a nie do bezpiecznej przystani, którą jest między innymi USD – komentował Kiedrowicz.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here