Naga MarketsKurs dolara oczami JPMorgan: Inwestorzy nie wierzą w zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborachRok 2020 przyniósł światu wiele niepewności związanej z szalejąca pandemią koronawirusa, której następstwem był kryzys gospodarczy. Inwestorów martwi nie tylko sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych, ale także zbliżające się wybory prezydenckie, w których Donald Trump może mieć coraz większe szanse. Obawy inwestorów o wynik wyborów widać również w kursie dolara, który regularnie traci.

  • Strateg JPMorgan uważa, że zmiana oceny protestów w USA przez opinię publiczną może doprowadzić do zwycięstwa Trumpa.
  • Według Kolanovica, Donald Trump jest w stanie przejąc nawet 10 p.p. poparcia.
  • Analitycy ING przewidują, że osłabienie dolara będzie postępować.

Inwestorzy oczekują zwycięstwa Bidena

Ostatnie sondaże wciąż dają przewagę rywalowi urzędującego prezydenta, Joe Bidenowi, jednak według stratega JPMorgan Marko Kolanovica, sytuacja ta może się szybko zmienić. Kolanovic uważa, że kluczową rolę w kształtowaniu poparcia będzie miało postrzeganie trwających protestów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dotychczasowe badania sugerują, że może dojść do przesunięcia od pięciu do dziesięciu punktów procentowych w sondażach z Demokratów na Republikanów, jeśli postrzeganie protestów zmieniłoby się z pokojowego na brutalne. Z pewnością wiele może się wydarzyć w ciągu najbliższych 60 dni, aby zmienić tendencje, ale obecnie wierzymy, że impet na rzecz Trumpa będzie kontynuowany, podczas gdy większość inwestorów jest nadal nastawiona na zwycięstwo Bidena. – twierdzi Marko Kolanovica.

Zobacz również: Giełdy w Europie zanotowały najlepszy okres od 11 lat. Kurs euro w górę

Strateg przypomina również sytuację z 2016 roku, kiedy to rywalizująca z Trumpem Hilary Clinton wygrywała w sondażach, przegrywając ostatecznie we właściwych wyborach.

Kurs dolara w trudnej sytuacji

Eksperci ostrzegają, że deprecjacja dolara może przyspieszyć, jeżeli wynik wyborów będzie bardzo niepewny, a niektórzy z nich mówią nawet o kryzysie walutowym po wyborach. Analitycy ING sądzą, że słabość dolara zostanie utrzymana w najbliższym czasie, ponieważ polityka FEDu nadal ciągnie go w dół.

Narracja FED o niższych stopach nominalnych i realnych na dłuższy czas pozbawiła dolara jakichkolwiek perspektyw na wzrost i pozwala inwestorom na rotację w kierunku możliwości inwestycyjnych gdzie indziej. Spodziewamy się, że sierpniowy ISM Manufacturing w USA utrzyma się w dużej mierze na stabilnym poziomie, co sugeruje niewielki potencjał do zmiany obecnego trendu słabości dolara. – prognozują analitycy ING.

Wykres przedstawiający zmianę wartości Indeksu Dolara w ciągu 5 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here