Naga Markets

Kurs dolara NZD spadnie? RBNZ szykuje interwencje, w grze ujemne stopyBanki centralne na całym świecie bacznie obserwują zmieniającą się sytuację globalnej gospodarki oraz kurs dolara. Obojętny nie pozostaje również Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ), który zapowiedział, że może rozpocząć interwencje walutowe podobne do tych znanych ze Szwajcarii.

  • RBNZ ocenia, że wczesna i duża stymulacja rynku jest najbezpieczniejszą opcją pomocy.
  • Christian Hawkesby przekonuje, że nie należy bać się ujemnych stóp procentowych.
  • Nowa Zelandia może zostać objęta chińskimi sankcjami.

RBNZ „nie blefuje”

Decydenci RBNZ od miesięcy zapowiadali kontynuowanie ekspansywnej polityki monetarnej. Podobnie jak prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell podkreślają oni, że zbyt duża stymulacja rynku będzie o wiele korzystniejsza niż jej brak.Mamy minimum wątpliwości co do tego, jak wiele bodźców należy dostarczyć. Wolimy zrobić za dużo za wcześnie, niż za mało za późno. – powiedział główny ekonomista RBNZ Yuong Ha.

Zobacz również: Akcje Mercator Medical zyskały w tym roku już 7200%!

Bank centralny zapowiedział również możliwość wprowadzenia ujemnych stóp procentowych, co zostało przyjęte jako próba werbalnej interwencji w kurs silnie umacniającego się dolara nowozelandzkiego. Stanowczo zaprzeczył temu zastępca gubernatora RBNZ Christian Hawkesby, który stwierdził, że bank „nie blefuje”.

Największym wyzwaniem związanym z ujemnymi stopami procentowymi jest kwestia komunikacji. Jak wyjaśnić to opinii publicznej, jak wyjaśnić to jako politykę, jak wygrać ten spór, jak przekonać serca i umysły, że robisz to, co słuszne z właściwych powodów. – mówił Hawkesby.

Plus500

Kurs dolara: Decydenci nie podejmą decyzji pochopnie 

Ekonomista podkreślił również, że przy podejmowaniu kolejnych kroków RBNZ kieruje się prognozami mówiącymi o wpływie danej polityki na stabilność rynku finansowego i jej efektywności.

Połączenie perspektyw gospodarczych i tych zasad zdecyduje o tym, jakie działania podejmiemy. Myślę, że wszystkie banki centralne przechodzą przez ten proces, starając się robić to, co właściwe dla ich gospodarek. – powiedział.

Według analityków ING, na wartość dolara nowozelandzkiego może wpłynąć również możliwa eskalacja konfliktu z Chinami. Państwo Środka zakazało importu australijskiego węgla, a Nowa Zelandia może ponieść konsekwencje bliskich relacji z Australią.

W środę para NZD/USD kontynuuje wzrosty, a jej kurs wynosi już 0,6661.

Wykres przedstawiający zmianę kursu NZD/USD w ciągu ostatniego roku, źródło: tradinview.com

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here