Naga MarketsKurs dolara nowozelandzkiego (NZD) w tarapatach. Sytuacja EUR/USD, USD/JPY oraz NZD/USDPo wtorku przychodzi jednak zawahanie. Bo co z tego, że “wskaźniki optymizmu”, jakimi są teraz odczyty PMI wyglądają dobrze, skoro przyszłość jest niepewna? Ryzyko wcześniejszego pojawienia się drugiej fali zakażeń COVID-19 (nie jesień i zima, tylko najbliższe tygodnie) jest coraz większe i nie da się go ignorować.

Prawdopodobieństwo ponownego lockdownu znikome, ale realne

Pretekstem do wprowadzenia lockdownów na wiosnę nie był tylko strach przed nieznanym, a racjonalna logistyka – przy nazbyt szybko rozprzestrzeniającym się zakażeniu nie starczyłoby dla wszystkich miejsc w szpitalach. Tymczasem według wczorajszych danych z Teksasu, możliwości hospitalizacji pacjentów w Houston mogą wyczerpać się już za 11 dni. Czy dalej będziemy uważać, że przywrócenie obostrzeń nie jest konieczne? Spójrzmy na Pekin i Chiny – tam ognisko COVID-19 zostało szybko zgaszone dzięki szybkiej reakcji władz i konkretnym działaniom. Pierwsze spekulacje o możliwości lokalnych obostrzeń najpewniej zaczną pojawiać się już niedługo. Tym samym pierwsza połowa lipca może okazać się okresem dużych wyzwań dla rynków.

Te artykuły również Cię zainteresują
Inwestorzy zostali natomiast nauczeni tego, że decydenci zrobią wiele, aby ustabilizować rynki finansowe, więc lepiej być optymistą, niż pesymistą. Ale czy naprawdę wierzymy w to, że da się zadrukować koronawirusa? Strategia kupowania dołków w pewnym momencie może okazać się nazbyt ryzykowna.

Niemiecki indeks nastrojów w biznesie (Ifo) wypadł w czerwcu lepiej niż prognozy – wzrost do 91,4 pkt. z 80,5 pkt. Duża w tym zasługa tzw. subindeksu przyszłych oczekiwań, co pokazuje, że przedsiębiorcy duże nadzieje pokładają w tym, co będzie za kilka miesięcy. Optymizm bywa jednak względny, a to co się wydarzy będzie pochodną przebiegu dynamiki zakażeń COVID-19.

O ile odbiór indeksu Ifo jest w zasadzie podobny, jak wczorajszych danych PMI, o tyle pozytywnej reakcji w kursie euro nie widać. To pokazuje pewną specyfikę zachowania się inwestorów.

Wykres dzienny EURUSDConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here