Naga MarketsKurs dolara nowozelandzkiego (NZD/USD) zyskuje i wybija spadkową linię trenduPremier Boris Johnson oficjalnie potwierdził dzisiaj, że od 19 lipca zostaną zniesione ostatnie restrykcje na terenie Anglii związane z pandemią. To sygnał, który tylko teoretycznie może cieszyć innych. Bo czy na podobne decyzje można liczyć w innych krajach?

Kurs dolara nowozelandzkiego umacnia się. Już juto wieczorem poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia FED

Na podobnym etapie szczepień jak Wielka Brytania są jeszcze USA i Izrael. W tym ostatnim przeprowadzono właśnie badania wskazujące na niższą, niż się tego spodziewano wcześniej, efektywność szczepionki Pfizera w objawowym przebiegu zakażenia Deltą. Stąd też władze już przygotowują społeczeństwo na pewne restrykcje, gdyby dynamika zakażeń nadal rosła. Niemniej kluczowa pozostanie postawa Amerykanów. Dr. Fauci pytany o restrykcje na razie wymijająco odpowiedział, że mamy duży odsetek zaszczepionych, ale tak naprawdę Delta nie jest jeszcze problemem dla Amerykanów. To bardziej kwestia wczesnej jesieni, co dla rynków będzie dodatkowo komplikować sytuację – w tym czasie możliwe są dyskusje w gronie FED wokół taperingu.Do czego jednak zmierzam? Przykład brytyjski nie jest do naśladowania. Nadal największym ryzykiem pandemicznych problemów w gospodarkach objęte są te kraje, gdzie proces szczepień jest niski. Dlatego też z dużą ostrożnością podchodziłbym do dzisiejszych optymistycznych doniesień z Nowej Zelandii, oraz Australii. Perspektywa podwyżki stóp przez RBNZ pozostanie daleka, właśnie ze względu na wspomnianą pandemiczną niepewność. Z kolei w przypadku RBA redukcja skali QE nie oznacza tak naprawdę wiele, a ścieżka dla potencjalnej podwyżki dopiero w 2024 r. na razie za bardzo się nie zmieniła.

Już juto wieczorem poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia FED, które było pewną “jastrzębia” rewolucją w przekazie. Początkiem nowej drogi, którą będzie podążał amerykański bank centralny. Ta narracja przy wakacyjnych nastrojach, może dać nowe preteksty do podbicia dolara.

Dolar nowozelandzki mocno zyskał dzisiaj na fali oczekiwań zaprezentowanych przez lokalny ASB Bank, co do rychłego zacieśnienia polityki przez RBNZ. Zostały one oparte m.in. o dość optymistyczne oczekiwania, co do koniunktury ze strony lokalnego biznesu, a także perspektywy kształtowania się inflacji. W efekcie rynkowe prawdopodobieństwo dla podwyżki stóp o 25 p.b. już w listopadzie poszybowało do 80 proc. Tylko, czy to jest realne?

Australia i Nowa Zelandia to najbardziej narażone na niekorzystny scenariusz pandemii kraje z grupy G-10 ze względu na rekordowo wolny proces szczepień – odsetek zaszczepionych dwoma dawkami nie przekracza 10 proc. społeczeństwa. To może zwiększać prawdopodobieństwo utrzymywania większych restrykcji, niż w innych krajach, a zupełnie niemożliwe jest powtórzenie scenariusza brytyjskiego, gdzie rząd właśnie zdecydował o pełnym zniesieniu obostrzeń na terenie Anglii z dniem 19 lipca.

Wykres dzienny NZDUSD
Wykres dzienny NZDUSD

Technicznie NZDUSD wybił spadkową linię trendu, co może być uznane za pozytywny sygnał. Warto mieć jednak na uwadze, że równie dobrze może być to ostatni element trzyfalowej korekty w ruchu powrotnym, po którym trend spadkowy będzie kontynuowany.

Kurs EUR/USD – naruszona linia trendu spadkowego

Notowania EURUSD wybijają spadkową linię trendu opartą o szczyty z 9 i 15 lipca. Odbywa się to jednak przy relatywnie niewielkiej aktywności rynku (wczoraj nie pracowali Amerykanie ze względu na święto), co może nieco zmniejszać wagę tego ruchu. Dzisiaj w kalendarzu mamy indeks ZEW z Niemiec o godz. 11:00, gdzie szacuje się lekki spadek do 75,5 pkt. w lipcu. Agencje cytują też słowa wiceprezesa Europejskiego Banku Centralnego (de Guindos), który przyznał, że trzeba się upewnić na ile wzrost inflacji jest przejściowy, tak jak się to zakłada. Po południu ważną pozycją kalendarza będą odczyty indeksów PMI i ISM dla usług.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Technicznie opory można wyznaczyć przy 1,1905 i 1,1940. Ten ostatni poziom to hipotetyczna spadkowa linia trendu. Wydaje się, że ewentualny przełom i być może powrót w stronę silniejszego dolara przyniosą jutrzejsze, wieczorne zapiski FED.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kursy kryptowalut wykres | dolar amerykański | kryptowaluta | newconnect akcje | kurs pge | bitcoin spekulacje | lotos kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here