Piątek zaczynamy od analizy informacji z Chin. Produkcja przemysłowa w państwie środka nie sprostała w lipcu oczekiwaniom rynku. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa wzrosła o 4,8 proc. (prognoza: 5,1 proc.).
Sprzedaż detaliczna w Chinach mniejsza niż rok wcześniej. Bezrobocie we Francji wzrosło do ponad 7%
Równie rozczarowujące są dane o sprzedaży detalicznej, która w lipcu była o 1,1 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Pomimo, że odczyt jest lepszy niż ten za czerwiec, rynek oczekiwał dodatniej dynamiki. Brak dynamicznego odbicia w sprzedaży detalicznej powodowany jest ograniczeniami w restauracjach, efekt ten może utrzymywać się przez dłuższy czas.
Te artykuły również Cię zainteresują
We Francji bezrobocie sięgnęło rekordowego poziomu 7,1 proc. W USA wciąż trwają negocjacje nad 4 fazą stymulacji fiskalnej, a w weekend odbędą się rozmowy handlowe pomiędzy przedstawicielami z Pekinu i Waszyngtonu.
Po publikacji danych z Chin giełdy w Azji nie wskazują wyraźnego kierunku. Japoński Nikkei225 rośnie o 0,05 proc., a Szanghai Composite o 0,35 proc. Hang Seng znajduje się minimalnie pod kreską. Handel na Wall Street również zakończył się w mieszanych nastrojach. S&P500 tracił 0,2 proc., a Dow Jones 0,05 proc. Na zielono świecił się NASDAQ, który zakończył dzień wzrostem o 0,3 proc.
Kursy walut: dolar (USD) wszedł w konsolidację
Na rynku walutowym obserwujemy konsolidację wokół dolara. Sytuacja epidemiczna w USA została przykryta dyrektywami prezydenckimi, które przywróciły zaufanie do amerykańskiej waluty. USD nieznacznie osłabia się w stosunku do większości rywali z koszyka G10, ale najczarniejsze chmury zostały już rozwiane. W porównaniu do USD osłabia się NZD, któremu ciąży decyzja RBNZ o zwiększeniu skupu aktywów. Kurs NZDUSD oscyluje wokół 0,6537. Szef RBA stwierdził nikłe prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w ciągu 3 lat.
Wśród surowców skromne wzrosty kontynuuje ropa naftowa. Ceny kontraktów na dwa benchmarki rosną o 0,35 proc. Baryłka ropy WTI kosztuje 42,6 USD, a ropy Brent 45,1 USD. Nieznacznie osłabiają się notowania metali szlachetnych, które nie są już dłużej wspierane przez rekordowo słabego USD i muszą polegać jedynie na sentymencie inwestorów.
Warto zobaczyć również:
- Kurs złotego oczekuje na korektę na eurodolarze
- Strategia PSV: DAX schodzi do zakresu 12.940/980. Szansa na ruch nadal po stronie byków
- Kurs eurodolara (EUR/USD) cofa się do 1,17925