XTB

Kurs dolara USD

Market quotes are powered by TradingView.com

Dolar kurs

Market quotes are powered by TradingView.com

Czym jest dolar amerykański (USD)?

Każdy z nas słyszał o tym czym jest dolar amerykański (dolar USD). Poza oczywistą funkcją waluty dolar dla wielu Polaków, przez lata był symbolem wolności – tej zarówno finansowej, jak i obywatelskiej. W czasach zimnej wojny wiele osób marzyło o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, które było symbolem „wolnego świata”. Ówczesna wartość dolara dodatkowo zachęcała do emigracji dla wybranych, którzy mieli szansę otrzymać paszport. Pozostałym zostały marzenia.

Wiele lat później po upadku muru berlińskiego, dolar amerykański ciągle stanowi centrum świata finansowego. Po dzień dzisiejszy usd jest uważany za najważniejsza walutę świata. Jest to oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, a także m.in Mikronezji, Portoryko, Salwadorze, czy Zimbabwe. Jest też walutą rozliczeniową w transakcjach międzynarodowych. Jej obrót stanowi 40% rynku walutowego. Jej emitentem jest Bank Rezerw Federalnych (Federal Reserve Bank), znany także jako FED.

Jaka jest historia dolara amerykańskiego?

W XVI wieku nazywano talarem jedną uncję srebra, bitej w postaci monety. Moneta była bita przez hrabiego Schilka, który zamieszkiwał dolinę Joachima.
Zyskały one spore uznanie, ze względów na precyzję wykonania, jak również czystość. Słowo “dolar” wywodzi się od omówionego “talara”.
Od 1861 roku każdy wyemitowany dolar jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w USA, bez względu z jakiego okresu pochodzi.
Natomiast dolary amerykańskie ze starszą datą emisji, bardzo rzadko są spotykane.

Wartość dolara jest zmienna w czasie, zależna od obecnej sytuacji makroekonomicznej.   W 2000 roku dolar amerykański osiągnął rekordowy poziom względem złotówki i kosztował prawie 4,74 zł.  Następnie rozpoczął trend spadkowy, którego kulminacja przypadła na kryzys finansowy w pierwszej dekadzie XXI wieku. W 2008 roku kurs us dollar zatrzymał się przed granicą 2,01 pln, osiągając tym samym historyczne minimum. Po ustabilizowaniu się sytuacji na rynkach finansowych, usd znów zaczął zyskiwać na wartości względem polskiej złotówki.

Ile kosztuje dolar obecnie?

Dolar amerykański na początku maja 2019 roku kosztuje niecałe 3,83 zł.

Dolar amerykański jest najważniejsza walutą świata, a każdy dolar kiedykolwiek powstały jest pełnoprawnym środkiem płatniczym. Jednakże jego siła nabywcza ciągle się zmniejsza.

W 1973 roku zrezygnowano z parytetu złota, co sprawiło że dolary amerykańskie stały się płynną walutą. Dolar amerykański zaczął automatycznie tracić na wartości.W 1972 roku uncja złota posiadała wartość 42,74 usd. Z kolei w 2012 roku 1 uncja była już wartości 1692,40 usd. Oznacza to wartość dolara amerykańskiego w kruszcu na niespełna 2,5% dolara z 1972 roku. Wartość dolara z 2011 roku, to 3,4% wartości dolara usd z 1774 roku, a dolar z 1970 roku to 20% wartości z 1774 roku. Dolar stracił ok 6-cio krotność swojej wartości, zaś w stosunku do kruszcu aż 40-sto krotność.

XXI wiek przyniósł spadek dolara ze względu na zmniejszenie rezerw walutowych przez wiele krajów w tym m.in. Rosję. Dodatkowo kraje jak Iran, Chiny, czy Wenezuela postanowiły rozliczać transakcje za ropę naftową w innej walucie.

W jakich nominał występuje dolar

Jak każda waluta świata, tak też i dolar amerykański posiada zarówno monety, jak i banknoty. Pojedynczy dolar dzieli się na centy (1 dolar usd = 100 centów). Usd dolar posiada monety o wartości 1, 5, 10, 25 oraz 50 centów. Dodatkowo występuje moneta 1 dolara.

Czyje podobizny znajdują się na banknotach USD?

Nominały dolara amerykańskiego to 1 dolar z wizerunkiem George’a Washingtoma, 2 dolary to z Thomasem Jeffersonem, 5 dolarów z Abrahamem Lincolnem. Banknot 10 dolarów przedstawia Alexandra Hamiltona, 20 dolarów Andrew Jackson. 50 dolarów prezentuje wizerunek Ulysses’a Granta, zaś 100 usd przedstawia Benjamina Franklina.

Każda kiedykolwiek wydrukowana seria ma taką samą wartość, co oznacza że każdy banknot jest równoprawnym środkiem płatniczym. Natomiast w miarę upływu czasu banknoty się zużywają, a te ze starszych serii zyskują wartość kolekcjonerską. Dlatego też im starsza seria, tym w rzadziej jest spotykana.

Symbol $

Historia symbolu dolara amerykańskiego – $ – sięga jeszcze przełomu XV i XVI wieku.  W omówionej wcześniej historii dolara usd wspomniane było o talarze, który bity był przez czeskiego hrabiego Schilke. W tamtym okresie tereny czeskie były silnie germanizowane.
Nazwa “talar” pochodzi od niemieckiej nazwy – Jachimstaler Münze. W Hiszpanii nowe monety nazywano dollaro. Po odkryciu złóż srebra i złota w Ameryce północnej, Hiszpania zdecydowała się przenieść część mennic na nowo odkryty kontynent. Waluta oznaczana była jako “8”, ze względu na to że 1 dollaro miał wartość 8 reali. W celu rozróżnienia symbolu waluty od cyfry “8”, zaczęto stylizować na różne sposoby, m. in. przekształcając ją w coś przypominającego dzisiejszą literę “S”, by w końcu ewoluowało do dzisiejszej formy symbol dolara – $.

Ciekawostki

  • Dolar amerykański nie jest drukowany na papierze, ponieważ składa się w ok. 75% z bawełny i 25% mieszanki lnu z paroma tajemniczymi składnikami.
  • Na banknocie 1 usd możemy zobaczyć masońskie symbole. Jest to pokarm dla wszystkich zwolenników teorii spiskowych. Widoczna jest na niej piramida z wszystkowidzącym okiem, widać także sowe, jak również pieczęć króla Salomona.
  • Dodatkowo występuje symbolika związana z 13-stką. Średnio banknoty są wymieniane co ok. 5 lat.
  • Dolar amerykański jest podstawą funkcjonowania obecnego rynku finansowego. Jest rozliczeniową walutą większości towarów na świecie.
  • Stanowi także podstawową walutę na rynku forex. Wszelkie crossy walutowe są tworzone na bazie dolara amerykańskiego.
  • Należy także pamiętać, że kluczowe instytucje światowych finansów, to amerykańskie instytucje. Jako przykład można podać Bank Rezerwy Federalnej, Bank Światowy, czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Na chwilę obecną nic nie wskazuje żeby jakakolwiek inna waluta miała ją zastąpić.

Wykres dolara

Kurs dolara amerykańskiego w stosunku do innych walut należy do jednego z najważniejszych na rynku walutowym. W zapisie cenowym zazwyczaj jest on określany przez znak $. Z kolei na rynku walutowym jest to skrót USD.

Dolar amerykański jest jednostką walutową Stanów Zjednoczonych Ameryki począwszy od 1792 roku, kiedy to ustalona została waga srebra składająca się na jedną monetę. W XX-tym wieku dolar uzyskał znaczącą pozycję pośród światowych walut. Większość transakcji wymagających wymianę walut pomiędzy różnymi państwami odbywa się właśnie w dolarze amerykańskim. Jako przeciwwagę dla dolara Europa stworzyła euro i od tego momentu para EURUSD stała się jedną z najważniejszych par walutowych świata. Inne istotne pary walutowe dla dolara amerykańskiego: GBPUSD, USDJPY, EURCHF, USDCAD, USDAUD oraz pozostałe mniej znaczące.

Bankiem centralnym amerykańskiego dolara jest Bank Rezerw Federalnych. Oprócz USA z amerykańskiego dolara korzystają m.in. Ecuador, Haiti, Panama i wiele innych. Wartość 1 dolara równa jest  wartości 100 centów.

AKTUALNOŚCI O KURSACH WALUT

Oznaczenie waluty franka szwajcarskiego CHF z klocków

Kurs franka szwajcarskiego przy 4,19 PLN. Rynek CHF/PLN sugeruje możliwość spadków

Kurs franka szwajcarskiego wobec polskiego złotego zdecydowanie wyhamowuje dalsze wzrosty - dając osobom handlującym walor znać o słabości strony popytowej. W tym momencie pisząc...

Kurs euro wzrósł o ponad 9 gr. Ile kosztuje EUR/PLN przed weekendem?

Wraz z pojawieniem się pandemii koronawirusa w Europie i USA wybuchła panika na światowych rynkach finansowych. Doprowadziło to do niemal skokowej wyprzedaży na rynku...
tauron

Tauron nadal w trendzie wzrostowym. Kurs reaguje na kluczowym wsparciu

Tauron Polska Energia zakłada, że w Zakładzie Górniczym Brzeszcze docelowo będą pracować cztery silniki kogeneracyjne na metan pozyskiwany z kopalni o łącznej mocy 11 MW, podała spółka. Pierwsze dwa silniki mają zacząć pracę w 2021 r. W 2021 roku rozpocznie pracę instalacja zabudowana na terenie ZG Brzeszcze, w skład której wchodzą dwa silniki.

Grupa Azoty z mocnym obiciem. Prawdopodobny koniec korekty

Grupa Azoty zrealizowała 6 mln euro synergii związanych z przejęciem Compo Expert w 2019 roku, z łącznych synergii szacowanych na 40 mln euro do 2024 roku. Integracja niemieckiej spółki Compo Expert z Grupą Azoty przebiega bardzo szybko i powiększają się korzyści finansowe z dokonanego w listopadzie 2018 r. przejęcia. W Policach odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego Projektu Integracji Compo Expert i Grupy Azoty.
banknot 20 funtów

Kurs funta wykonuje klasyczną korektę. GBP/PLN z szansą na dalsze wzrosty do zakresu 4,97 PLN

Piątkowa sesja również dla funta szterlinga jest łaskawa - jak widać póki co po wykresie H4 pary. W tym momencie para GBP/PLN oscyluje w...

Notowania dolara amerykańskiego przy oporze. Para USD/PLN nadal przy zakresie 3,97 PLN

Piątkowa sesja handlowa rozpoczyna się dla dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego podobnym schematem, jak mogliśmy to zauważyć i podczas czwartkowej sesji. W tym momencie...
Projekcje NBP

Kursy walut NBP w piątek: Kurs euro, franka i funta w górę, dolar pod kreską, 3 lipca 2020 r.

W piątek 3 lipca 2020 roku po godzinie 06:00, kursy walut Narodowego Banku Polskiego (NBP) kształtują się następująco: dolar kosztuje 3,9528 zł, euro 4,4659 zł, frank szwajcarski 4,1920 zł, a funt 4,9500 zł. Złotówka traci więc kolejną sesję z rzędu do euro, funta i franka, niemniej nasza krajowa waluta umacnia się nieznacznie w stosunku do dolara. Sprawdź ile zapłacisz za wymianę walut w pod koniec tygodnia.

Mieszana sesja na polskim złotym, kurs dolara 0,2% w dół, USD/PLN p 3,9665 zł

Czwartkowa sesja na polskim złotym przebiega mieszanie. Pomimo, że dziś poznaliśmy ważne dane z amerykańskiego rynku pracy, nie widać większej zmienności na parach ze złotówką sesja Dziś nasza waluta zyskuje nieznacznie do dolara, z kolei do euro, funta i franka jest notowana płasko. Sprawdźmy jak wygląda aktualna sytuacja techniczna na głównych walutach (GBP, EUR, USD, CHF) w ujęciu do złotego PLN.

Kurs dolara (USD/PLN) mocniej w dół, frank, funt i kurs euro (EUR/PLN) oddają część zysków

Polska złotówka w środę testowała najniższe poziomy od końca maja, w czwartek indeks złotego do koszyka walut zagranicznych jednak wyraźniej odbija. Najsilniej traci kurs...

Bank Pekao nadal w konsolidacji. Cena niemal stoi w miejscu

Na notowaniach sektora bankowego niewiele się dzieje w ostatnim czasie. Takie zawieszenie można tłumaczyć jako pewną równowagę między nadziejami, a obawami. Wydaje się, że obawy w większości zostały już wycenione i w cenach mamy obniżki stóp procentowych oraz spodziewane słabsze wyniki w kolejnych kwartałach. Nadzieje mogą wiązać się z odbiciem gospodarki, co przełoży się na sprzedaż kredytów. Brakuje jednak naprawdę mocnego powodu aby sektor rozpoczął porządne odbicie. Na razie więc wydaje się, że kurs Pekao skazany jest na układ boczny, w którym kurs porusza się od połowy marca.

PKN Orlen wchodzi na chiński rynek. Na wykresie trwa obrona lokalnego wsparcia

Spoglądając na wykres dzienny widać, że spółka notuje dość słaby okres w ostatnim czasie. Mimo, że spadki nie mają wielkiej dynamiki i być może są tylko korektą, to jednak coraz ciężej wychodzi obrona poziomu poprzedniego dołka. Na razie wsparcie jest jednak utrzymywane i nadzieja na odbicie płynie ze polepszenia sentymentu na globalnych indeksach. Jeżeli jednak poprawa nastrojów nie będzie trwała, wydaje się, że kolejnym przystankiem będzie czytelne wsparcie w rejonie 58 zł.
kurs dolara

Kurs dolara dociera do 3,97 PLN. Rynek USD/PLN buduje szansę na atak górnych ograniczeń

Kurs dolara amerykańskiego podczas czwartkowej sesji handlowej wobec polskiego złotego pochodzi ponownie do zakresu oporu. Para USD/PLN oscyluje zatem w zakresie 3,97 PLN, jednak...

Notowania funta strzelają! Para GBP/PLN przechodzi powyżej 4,95 PLN – szansa na test 5,00 PLN

Kurs funta szterlinga wobec polskiego złotego w końcu pokazuje siłę odreagowania od ważnego wsparcia, do jakiego kurs zbliżył się w ciągu ostatnich sesji. Para...

Kurs euro stabilnie w czwartek rano, EUR/PLN po 4,47 zł, będzie jeszcze drożej?

W czwartkowy poranek możemy obserwować mieszane nastroje na parach walutowych z polskim złotym. Wczoraj tracił od wyraźnie do euro, dolara funta i franka, a w godzinach wczesno-porannych jest notowany płasko. Co dalej? Sprawdźmy jak wygląda aktualna sytuacja techniczna na kursie EUR do PLN na interwale tygodniowym i czterogodzinnym podczas dzisiejszej sesji 2 lipca.
kurs franka szwajcarskiego

Kurs franka (CHF) wybija ogór techniczny, CHF/PLN po 4,20 zł w czwartek

W czwartek o poranku możemy obserwować mieszane nastroje na parach walutowych z polskim złotym. Wczoraj złotówka traciła mocno do głównych walut a dziś jest notowana płasko. Kurs CHF/PLN balansuje na wysokości poziomu 4,20 zł. Co dalej? Sprawdźmy jak wygląda aktualna sytuacja techniczna na kursie CHF do PLN na interwale tygodniowym i dziennym.
Projekcje NBP

Kursy walut NBP w czwartek: Dolar i euro tracą, funt zyskuje, a frank jest notowany bez zmian. 2 lipca czerwca 2020 r

W czwartek 2 lipca 2020 roku po godzinie 06:00, kursy walut Narodowego Banku Polskiego (NBP) kształtują się następująco: dolar kosztuje 3,9591 zł, euro 4,4465 zł, frank szwajcarski 4,1804  zł, a funt 4,9043 zł. Złotówka zdołała się więc umocnić do dolara i euro, z kolei straciła w ujęciu z funtem brytyjskim. Z kolei kurs CHF/PLN pozostaje właściwie bez zmian. Sprawdź ile zapłacisz za wymianę walut podczas dzisiejszej sesji.

Kurs funta ostro w górę, złoty traci ponad 1,2%, euro, frank i dolar również zyskują

Środowa sesja zdecydowanie nie należy do polskiego złotego. Dziś nasza waluta traci do euro, dolara, funta i franka. Złotówka osłabia się najmocniej do funta brytyjskiego, gdzie ruch wynosi ponad 1,2 proc. Sprawdźmy jak wygląda aktualna sytuacja techniczna na głównych walutach (GBP, EUR, USD, CHF) w ujęciu do złotego PLN.

Kurs dolara (USD/PLN) i frank w górę. Ile kosztuje euro i funt (GBP/PLN) na początku kwartału?

Indeks polskiego złotego traci do koszyka walut niespełna 0,1%, a na głównych parach walutowych widać kontynuację konsolidacji. Kurs dolara (USD/PLN) oraz franka szwajcarskiego (CHF/PLN)...
banknot 20 funtów

Notowania funta przy 4,89 PLN. GBP/PLN odreagowuje wcześniejsze spadki

Notowania funta szterlinga wobec polskiego złotego podczas środowej sesji rozpoczynają się pozytywnym akcentem. Para GBP/PLN oscyluje w momencie pisania analizy w zakresie 4,89 PLN...

Kurs dolara nadal waha się w przedziale 3,96 PLN. USD/PLN trwa w konsolidacji

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego w środę nadal pozostaje w tym samym przedziale cenowym. Para USD/PLN innymi słowy oscyluje w zakresie 3,96 -...
ico Capital.com
Capital.com CFD Trading App
Free
Pobierz aplikację Pobierz aplikację