Dolar kurs
Kurs USD/CAD uderza w ważne wsparcie. Obligacje USA zmieniają kierunek?
Loonie (USD/CAD) podąża za notowaniami ropy. Bank Kanady rozważa pauzę
USD/CAD – wyjdą czy nie z trójkąta równobocznego
Kur EUR/USD powrócił ponad 1,05 mimo NFP. Rynek nie chce silnego dolara?
Dolar zaczyna się cofać. Co z kursem EUR/USD w przyszłym tygodniu?
Po sesji – dolar mocny po danych! Co dalej z EUR/USD? Ropa atakuje ważny opór. Zarabiamy niemal 4300 USD po 4 m-cach
Po sesji – kurs euro wróci na 4,50 zł? Kontrast między NBP a EBC narasta! Co dalej z kursem dolara i odbiciem na EUR/USD? Srebro w strefie oporu
Po sesji – kurs dolara słabnie! Szukamy buy na EUR/USD i złocie. XAU/USD zaczyna powrót do 2000? Short na USD/CAD, aktywny buy na EUR/AUD
Rozczarowanie i słabszy dolar po danych z USA. Uwaga kieruje się znów na CPI
Prognoza kursu EURUSD i USDPLN: Czy trend się odwraca? (Rynki na poziomie)
Kurs USD/CAD testuje opór techniczny. Wiara analityków w CAD jednak nie gaśnie
Typy ekspertów – kurs euro w korekcie. Prognoza wzrostów na złocie. 1,2870 ważne dla kursu funta. Co dalej z kursem dolara?
Dolar kanadyjski najlepszą z walut surowcowych. Razem z AUD zyskuje na spadku kursu dolara
Kurs USD/CAD stabilizuje powyżej 1,3200, ale brak mu byczego przekonania
Bank Kanady podnosi stopy procentowe, kontynuując walkę z inflacją
Czym jest dolar amerykański (USD)?
Każdy z nas słyszał o tym czym jest dolar amerykański (dolar USD). Poza oczywistą funkcją waluty dolar dla wielu Polaków, przez lata był symbolem wolności – tej zarówno finansowej, jak i obywatelskiej. W czasach zimnej wojny wiele osób marzyło o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, które było symbolem „wolnego świata”. Ówczesna wartość dolara dodatkowo zachęcała do emigracji dla wybranych, którzy mieli szansę otrzymać paszport. Pozostałym zostały marzenia.
Wiele lat później po upadku muru berlińskiego, dolar amerykański ciągle stanowi centrum świata finansowego. Po dzień dzisiejszy usd jest uważany za najważniejsza walutę świata. Jest to oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, a także m.in Mikronezji, Portoryko, Salwadorze, czy Zimbabwe. Jest też walutą rozliczeniową w transakcjach międzynarodowych. Jej obrót stanowi 40% rynku walutowego. Jej emitentem jest Bank Rezerw Federalnych (Federal Reserve Bank), znany także jako FED.
Jaka jest historia dolara amerykańskiego?
W XVI wieku nazywano talarem jedną uncję srebra, bitej w postaci monety. Moneta była bita przez hrabiego Schilka, który zamieszkiwał dolinę Joachima.
Zyskały one spore uznanie, ze względów na precyzję wykonania, jak również czystość. Słowo “dolar” wywodzi się od omówionego “talara”.
Od 1861 roku każdy wyemitowany dolar jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w USA, bez względu z jakiego okresu pochodzi.
Natomiast dolary amerykańskie ze starszą datą emisji, bardzo rzadko są spotykane.
Wartość dolara jest zmienna w czasie, zależna od obecnej sytuacji makroekonomicznej. W 2000 roku dolar amerykański osiągnął rekordowy poziom względem złotówki i kosztował prawie 4,74 zł. Następnie rozpoczął trend spadkowy, którego kulminacja przypadła na kryzys finansowy w pierwszej dekadzie XXI wieku. W 2008 roku kurs us dollar zatrzymał się przed granicą 2,01 pln, osiągając tym samym historyczne minimum. Po ustabilizowaniu się sytuacji na rynkach finansowych, usd znów zaczął zyskiwać na wartości względem polskiej złotówki.
Ile kosztuje dolar obecnie?
Dolar amerykański na początku maja 2019 roku kosztuje niecałe 3,83 zł.
Dolar amerykański jest najważniejsza walutą świata, a każdy dolar kiedykolwiek powstały jest pełnoprawnym środkiem płatniczym. Jednakże jego siła nabywcza ciągle się zmniejsza.
W 1973 roku zrezygnowano z parytetu złota, co sprawiło że dolary amerykańskie stały się płynną walutą. Dolar amerykański zaczął automatycznie tracić na wartości.W 1972 roku uncja złota posiadała wartość 42,74 usd. Z kolei w 2012 roku 1 uncja była już wartości 1692,40 usd. Oznacza to wartość dolara amerykańskiego w kruszcu na niespełna 2,5% dolara z 1972 roku. Wartość dolara z 2011 roku, to 3,4% wartości dolara usd z 1774 roku, a dolar z 1970 roku to 20% wartości z 1774 roku. Dolar stracił ok 6-cio krotność swojej wartości, zaś w stosunku do kruszcu aż 40-sto krotność.
XXI wiek przyniósł spadek dolara ze względu na zmniejszenie rezerw walutowych przez wiele krajów w tym m.in. Rosję. Dodatkowo kraje jak Iran, Chiny, czy Wenezuela postanowiły rozliczać transakcje za ropę naftową w innej walucie.
W jakich nominał występuje dolar
Jak każda waluta świata, tak też i dolar amerykański posiada zarówno monety, jak i banknoty. Pojedynczy dolar dzieli się na centy (1 dolar usd = 100 centów). Usd dolar posiada monety o wartości 1, 5, 10, 25 oraz 50 centów. Dodatkowo występuje moneta 1 dolara.
Czyje podobizny znajdują się na banknotach USD?
Nominały dolara amerykańskiego to 1 dolar z wizerunkiem George’a Washingtoma, 2 dolary to z Thomasem Jeffersonem, 5 dolarów z Abrahamem Lincolnem. Banknot 10 dolarów przedstawia Alexandra Hamiltona, 20 dolarów Andrew Jackson. 50 dolarów prezentuje wizerunek Ulysses’a Granta, zaś 100 usd przedstawia Benjamina Franklina.
Każda kiedykolwiek wydrukowana seria ma taką samą wartość, co oznacza że każdy banknot jest równoprawnym środkiem płatniczym. Natomiast w miarę upływu czasu banknoty się zużywają, a te ze starszych serii zyskują wartość kolekcjonerską. Dlatego też im starsza seria, tym w rzadziej jest spotykana.
Symbol $
Historia symbolu dolara amerykańskiego – $ – sięga jeszcze przełomu XV i XVI wieku. W omówionej wcześniej historii dolara usd wspomniane było o talarze, który bity był przez czeskiego hrabiego Schilke. W tamtym okresie tereny czeskie były silnie germanizowane.
Nazwa “talar” pochodzi od niemieckiej nazwy – Jachimstaler Münze. W Hiszpanii nowe monety nazywano dollaro. Po odkryciu złóż srebra i złota w Ameryce północnej, Hiszpania zdecydowała się przenieść część mennic na nowo odkryty kontynent. Waluta oznaczana była jako “8”, ze względu na to że 1 dollaro miał wartość 8 reali. W celu rozróżnienia symbolu waluty od cyfry “8”, zaczęto stylizować na różne sposoby, m. in. przekształcając ją w coś przypominającego dzisiejszą literę “S”, by w końcu ewoluowało do dzisiejszej formy symbol dolara – $.
Ciekawostki
- Dolar amerykański nie jest drukowany na papierze, ponieważ składa się w ok. 75% z bawełny i 25% mieszanki lnu z paroma tajemniczymi składnikami.
- Na banknocie 1 usd możemy zobaczyć masońskie symbole. Jest to pokarm dla wszystkich zwolenników teorii spiskowych. Widoczna jest na niej piramida z wszystkowidzącym okiem, widać także sowe, jak również pieczęć króla Salomona.
- Dodatkowo występuje symbolika związana z 13-stką. Średnio banknoty są wymieniane co ok. 5 lat.
- Dolar amerykański jest podstawą funkcjonowania obecnego rynku finansowego. Jest rozliczeniową walutą większości towarów na świecie.
- Stanowi także podstawową walutę na rynku forex. Wszelkie crossy walutowe są tworzone na bazie dolara amerykańskiego.
- Należy także pamiętać, że kluczowe instytucje światowych finansów, to amerykańskie instytucje. Jako przykład można podać Bank Rezerwy Federalnej, Bank Światowy, czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Na chwilę obecną nic nie wskazuje żeby jakakolwiek inna waluta miała ją zastąpić.
Wykres dolara
Kurs dolara amerykańskiego w stosunku do innych walut należy do jednego z najważniejszych na rynku walutowym. W zapisie cenowym zazwyczaj jest on określany przez znak $. Z kolei na rynku walutowym jest to skrót USD.
Dolar amerykański jest jednostką walutową Stanów Zjednoczonych Ameryki począwszy od 1792 roku, kiedy to ustalona została waga srebra składająca się na jedną monetę. W XX-tym wieku dolar uzyskał znaczącą pozycję pośród światowych walut. Większość transakcji wymagających wymianę walut pomiędzy różnymi państwami odbywa się właśnie w dolarze amerykańskim. Jako przeciwwagę dla dolara Europa stworzyła euro i od tego momentu para EURUSD stała się jedną z najważniejszych par walutowych świata. Inne istotne pary walutowe dla dolara amerykańskiego: GBPUSD, USDJPY, EURCHF, USDCAD, USDAUD oraz pozostałe mniej znaczące.
Bankiem centralnym amerykańskiego dolara jest Bank Rezerw Federalnych. Oprócz USA z amerykańskiego dolara korzystają m.in. Ecuador, Haiti, Panama i wiele innych. Wartość 1 dolara równa jest wartości 100 centów.