XTB

Kurs dolara USD

Market quotes are powered by TradingView.com

Dolar kurs

Market quotes are powered by TradingView.com

Czym jest dolar amerykański (USD)?

Każdy z nas słyszał o tym czym jest dolar amerykański (dolar USD). Poza oczywistą funkcją waluty dolar dla wielu Polaków, przez lata był symbolem wolności – tej zarówno finansowej, jak i obywatelskiej. W czasach zimnej wojny wiele osób marzyło o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, które było symbolem „wolnego świata”. Ówczesna wartość dolara dodatkowo zachęcała do emigracji dla wybranych, którzy mieli szansę otrzymać paszport. Pozostałym zostały marzenia.

Wiele lat później po upadku muru berlińskiego, dolar amerykański ciągle stanowi centrum świata finansowego. Po dzień dzisiejszy usd jest uważany za najważniejsza walutę świata. Jest to oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, a także m.in Mikronezji, Portoryko, Salwadorze, czy Zimbabwe. Jest też walutą rozliczeniową w transakcjach międzynarodowych. Jej obrót stanowi 40% rynku walutowego. Jej emitentem jest Bank Rezerw Federalnych (Federal Reserve Bank), znany także jako FED.

Jaka jest historia dolara amerykańskiego?

W XVI wieku nazywano talarem jedną uncję srebra, bitej w postaci monety. Moneta była bita przez hrabiego Schilka, który zamieszkiwał dolinę Joachima.
Zyskały one spore uznanie, ze względów na precyzję wykonania, jak również czystość. Słowo “dolar” wywodzi się od omówionego “talara”.
Od 1861 roku każdy wyemitowany dolar jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w USA, bez względu z jakiego okresu pochodzi.
Natomiast dolary amerykańskie ze starszą datą emisji, bardzo rzadko są spotykane.

Wartość dolara jest zmienna w czasie, zależna od obecnej sytuacji makroekonomicznej.   W 2000 roku dolar amerykański osiągnął rekordowy poziom względem złotówki i kosztował prawie 4,74 zł.  Następnie rozpoczął trend spadkowy, którego kulminacja przypadła na kryzys finansowy w pierwszej dekadzie XXI wieku. W 2008 roku kurs us dollar zatrzymał się przed granicą 2,01 pln, osiągając tym samym historyczne minimum. Po ustabilizowaniu się sytuacji na rynkach finansowych, usd znów zaczął zyskiwać na wartości względem polskiej złotówki.

Ile kosztuje dolar obecnie?

Dolar amerykański na początku maja 2019 roku kosztuje niecałe 3,83 zł.

Dolar amerykański jest najważniejsza walutą świata, a każdy dolar kiedykolwiek powstały jest pełnoprawnym środkiem płatniczym. Jednakże jego siła nabywcza ciągle się zmniejsza.

W 1973 roku zrezygnowano z parytetu złota, co sprawiło że dolary amerykańskie stały się płynną walutą. Dolar amerykański zaczął automatycznie tracić na wartości.W 1972 roku uncja złota posiadała wartość 42,74 usd. Z kolei w 2012 roku 1 uncja była już wartości 1692,40 usd. Oznacza to wartość dolara amerykańskiego w kruszcu na niespełna 2,5% dolara z 1972 roku. Wartość dolara z 2011 roku, to 3,4% wartości dolara usd z 1774 roku, a dolar z 1970 roku to 20% wartości z 1774 roku. Dolar stracił ok 6-cio krotność swojej wartości, zaś w stosunku do kruszcu aż 40-sto krotność.

XXI wiek przyniósł spadek dolara ze względu na zmniejszenie rezerw walutowych przez wiele krajów w tym m.in. Rosję. Dodatkowo kraje jak Iran, Chiny, czy Wenezuela postanowiły rozliczać transakcje za ropę naftową w innej walucie.

W jakich nominał występuje dolar

Jak każda waluta świata, tak też i dolar amerykański posiada zarówno monety, jak i banknoty. Pojedynczy dolar dzieli się na centy (1 dolar usd = 100 centów). Usd dolar posiada monety o wartości 1, 5, 10, 25 oraz 50 centów. Dodatkowo występuje moneta 1 dolara.

Czyje podobizny znajdują się na banknotach USD?

Nominały dolara amerykańskiego to 1 dolar z wizerunkiem George’a Washingtoma, 2 dolary to z Thomasem Jeffersonem, 5 dolarów z Abrahamem Lincolnem. Banknot 10 dolarów przedstawia Alexandra Hamiltona, 20 dolarów Andrew Jackson. 50 dolarów prezentuje wizerunek Ulysses’a Granta, zaś 100 usd przedstawia Benjamina Franklina.

Każda kiedykolwiek wydrukowana seria ma taką samą wartość, co oznacza że każdy banknot jest równoprawnym środkiem płatniczym. Natomiast w miarę upływu czasu banknoty się zużywają, a te ze starszych serii zyskują wartość kolekcjonerską. Dlatego też im starsza seria, tym w rzadziej jest spotykana.

Symbol $

Historia symbolu dolara amerykańskiego – $ – sięga jeszcze przełomu XV i XVI wieku.  W omówionej wcześniej historii dolara usd wspomniane było o talarze, który bity był przez czeskiego hrabiego Schilke. W tamtym okresie tereny czeskie były silnie germanizowane.
Nazwa “talar” pochodzi od niemieckiej nazwy – Jachimstaler Münze. W Hiszpanii nowe monety nazywano dollaro. Po odkryciu złóż srebra i złota w Ameryce północnej, Hiszpania zdecydowała się przenieść część mennic na nowo odkryty kontynent. Waluta oznaczana była jako “8”, ze względu na to że 1 dollaro miał wartość 8 reali. W celu rozróżnienia symbolu waluty od cyfry “8”, zaczęto stylizować na różne sposoby, m. in. przekształcając ją w coś przypominającego dzisiejszą literę “S”, by w końcu ewoluowało do dzisiejszej formy symbol dolara – $.

Ciekawostki

  • Dolar amerykański nie jest drukowany na papierze, ponieważ składa się w ok. 75% z bawełny i 25% mieszanki lnu z paroma tajemniczymi składnikami.
  • Na banknocie 1 usd możemy zobaczyć masońskie symbole. Jest to pokarm dla wszystkich zwolenników teorii spiskowych. Widoczna jest na niej piramida z wszystkowidzącym okiem, widać także sowe, jak również pieczęć króla Salomona.
  • Dodatkowo występuje symbolika związana z 13-stką. Średnio banknoty są wymieniane co ok. 5 lat.
  • Dolar amerykański jest podstawą funkcjonowania obecnego rynku finansowego. Jest rozliczeniową walutą większości towarów na świecie.
  • Stanowi także podstawową walutę na rynku forex. Wszelkie crossy walutowe są tworzone na bazie dolara amerykańskiego.
  • Należy także pamiętać, że kluczowe instytucje światowych finansów, to amerykańskie instytucje. Jako przykład można podać Bank Rezerwy Federalnej, Bank Światowy, czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Na chwilę obecną nic nie wskazuje żeby jakakolwiek inna waluta miała ją zastąpić.

Wykres dolara

Kurs dolara amerykańskiego w stosunku do innych walut należy do jednego z najważniejszych na rynku walutowym. W zapisie cenowym zazwyczaj jest on określany przez znak $. Z kolei na rynku walutowym jest to skrót USD.

Dolar amerykański jest jednostką walutową Stanów Zjednoczonych Ameryki począwszy od 1792 roku, kiedy to ustalona została waga srebra składająca się na jedną monetę. W XX-tym wieku dolar uzyskał znaczącą pozycję pośród światowych walut. Większość transakcji wymagających wymianę walut pomiędzy różnymi państwami odbywa się właśnie w dolarze amerykańskim. Jako przeciwwagę dla dolara Europa stworzyła euro i od tego momentu para EURUSD stała się jedną z najważniejszych par walutowych świata. Inne istotne pary walutowe dla dolara amerykańskiego: GBPUSD, USDJPY, EURCHF, USDCAD, USDAUD oraz pozostałe mniej znaczące.

Bankiem centralnym amerykańskiego dolara jest Bank Rezerw Federalnych. Oprócz USA z amerykańskiego dolara korzystają m.in. Ecuador, Haiti, Panama i wiele innych. Wartość 1 dolara równa jest  wartości 100 centów.

AKTUALNOŚCI O KURSACH WALUT

Kurs dolara ponad 1% w dół, USDPLN po 4,16 zł. Złoty zyskuje też do euro, franka i funta

Polski złoty odzyskuje siły. Jeszcze przed weekendem wyraźnie tracił on do  głównych walut. Niemniej w poniedziałek i wtorek obserwujemy wyraźne cofnięcie na parach z PLN. Co...

Dolar i kurs funta silnie w dół. Polski złoty odbija również do euro i franka, 7 kwietnia 2020 r.

Wyraźne umocnienie amerykańskich giełd w poniedziałek i utrzymanie optymizmu we wtorek na rynkach europejskich powoduje, że inwestorzy ponownie szukają bardziej ryzykownych inwestorów. Sprzedając dolara...

JSW odbiło z bliskich okolic historycznego dna. Duży spadek wydobycia w związku z pandemią

Kurs akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jednego z największych w naszym kraju producentów węgla, rósł podczas wczorajszej sesji o około 6,98%. Akcje drożały o 0,83 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego maksimum przy 12,96 zł. Jest to
kruk

Kruk rusza ze skupem obligacji. Kurs z mocnym odbiciem

Kurs akcji spółki Kruk, lidera branży zarządzania wierzytelnościami na rynku polskim, rósł podczas wczorajszej sesji o około 14,30%. Akcje drożały o 9,15 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego maksimum przy 73,65 zł. Jest to mocny wynik na tle zyskującego wczoraj 4,95% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy podwyższonych obrotach, względem poprzednich dni. Os
Aktualna cena ropy WTI, srebra oraz złota

Cena ropy walczy przy oporze, baryłka WTI po 27$, złoto i srebro zyskują

W ostatnim czasie tematem numer jeden jest COVID-19. Szerząca się epidemia  koronawirusa wpływa w zasadzie na wszystkie instrumenty finansowe. Podwyższona zmienność jest widoczna w nie tylko na rynku akcji,...

Kurs funta (GBPPLN) ponownie przy 5,16 PLN. Para z brytyjską walutą walczy o utrzymanie strefy!

Kurs funta szterlinga we wtorek osiąga poziom 5,16 PLN oscylując wokół wsparcia opisywanego podczas wczorajszej analizy. Para GBPPLN wykazuje jednak dalsze tendencje spadkowe mimo...
kurs euro, notowania euro i dolara

Kurs euro (EURPLN) po 4,5550 zł, polski złoty umocni się?

Przed nami druga sesja w nowym tygodniu handlowym. Po weekendzie nasza krajowa waluta próbuje odrabiać ostatnie straty. Polski złoty zyskał w poniedziałek do euro,...
kurs franka szwajcarskiego

Kurs franka szwajcarskiego CHFPLN po 4,31 zł, będzie taniej?

Przed nami kolejna sesja w nowym tygodniu handlowym. Po weekendzie nasza krajowa waluta próbuje odrabiać ostatnie straty. Polski złoty zyskał w poniedziałek do euro,...

Kurs dolara (USDPLN) spada ponownie do 4,19 PLN. Możliwe głębsze zejścia?

Kurs amerykańskiego dolara podczas wczorajszej sesji wykazywał możliwość testu dolnego ograniczenia - wparcia, gdzie polski złoty mógł odetchnąć. W tym momencie pisząc analizę pary...
Projekcje NBP

Kursy walut NBP we wtorek: dolar, euro i funt tracą, frank poniżej 4,31 zł. 7 kwietnia 2020 r.

We wtorek, 7 kwietnia 2020 roku po godzinie 06:00, kursy walut Narodowego Banku Polskiego (NBP) kształtują się następująco: dolar kosztuje 4,2257 zł, euro 4,5612...
kurs złotego PLN

Kurs funta GBP broni wsparcia. Złoty próbuje odrabiać straty do euro, dolara i franka

Tematem numer jeden na rynku finansowym wciąż pozostaje koronawirus. Pomimo, że w ostatnich dwóch dniach śmiertelność nie rośnie tak szybko jak wcześniej, ciągle daleko jest do ustabilizowania sytuacji....
Kurs funta (GBP) był numerem jeden, kurs dolara (USD) spadał 4. sesję z rzędu w poniedziałek

Frank i dolar liderami spadków do złotego. Kurs euro i funt również tracą w poniedziałek

Czy spadek liczby zgonów z powodu koronawirusa w Nowym Jorku może mieć wpływ na polskiego złotego? Jak się okazuje, może i to spory. Poniedziałkowe...
Aktualna cena ropy WTI, srebra oraz złota

Cena ropy naftowej przy kluczowym oporze, złoto i srebro zyskują

Szerząca się epidemia koronawirusa wpływa w zasadzie na wszystkie instrumenty finansowe. Podwyższona zmienność jest widoczna w ostatnim czasie nie tylko na rynku akcji, ale także na Forex i surowcach. W...
kurs euro, notowania euro i dolara

Kurs euro (EURPLN) po 4,55 zł, polski złoty próbuje odrabiać straty

Przed nami nowy tydzień handlowy, nasza krajowa waluta zaczyna go dość dobrze, od umocnienia. Na początku tygodnia PLN próbuje odrabiać ostatnie straty, złoty umacnia się do...
Logo Orange Polska

Orange z szansami na kolejne wzrosty. Mało prawdopodobny wzrost przychodów w 2020 roku

Kurs akcji spółki Orange Polska, jednego z największych na krajowym rynku operatorów telekomunikacyjnych, rósł podczas piątkowej sesji o około 1,63%. Akcje drożały o 0,09 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego maksimum przy 5,97 zł. Jest to dobry wynik na tle zy
ing bank

ING Bank spodziewa się pogorszenia wyników odsetkowych. Kurs pogłębia minima z okresu paniki

Kurs akcji spółki ING Bank Śląski, jednego z najpopularniejszych banków działających na krajowym rynku, spadał podczas sesji z ubiegłego piątku o około 6,69%. Akcje taniały o 9,60 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego minimum przy 131,60 zł. Jest to fatalny wynik n

Kurs funta (GBPPLN) spada do 5,17 PLN. Dalsze spadki przed brytyjską walutą?

Kurs funta szterlinga dziś spada względem polskiego złotego co dobrze widoczne jest po wykresie H4. Para GBPPLN obecnie schodzi testować zakres wsparcia znajdujący się...

Kurs dolara (USDPLN) w zakresie 4,23 PLN! Waluta może szykować się do kolejnej kontry

Poniedziałkowa sesja rozpoczyna się dla kursu dolara amerykańskiego relatywnie stonowanym ruchem wobec kursu polskiego złotego. W tym momencie pisząc analizę dla pary USDPLN ta...
Projekcje NBP

Kursy walut NBP w poniedziałek: dolar, frank i euro zyskują, funt powyżej 5,21 zł. 6 kwietnia 2020 r.

W poniedziałek, 6 kwietnia 2020 roku po godzinie 06:00, kursy walut Narodowego Banku Polskiego (NBP) kształtują się następująco: dolar kosztuje 4,2396 zł, euro 4,5792...

Kurs funta wzrósł o 48 gr. Euro podrożało o 30 gr. a Dolar o 18 gr.

Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych o wiele spokojniej niż chociażby dwa poprzednie. Było to związane między innymi z tym, że na przestrzeni ostatnich...
ico Capital.com
Capital.com CFD Trading App
Free
Pobierz aplikację Pobierz aplikację