Naga MarketsKurs dolara amerykańskiego rozpoczął tydzień na słabszych podstawach w stosunku do szerokiego koszyka swoich głównych konkurentów FX. Podczas gdy USD utrzymuje się obecnie poniżej tegorocznych maksimów, pojawia się pytanie: dlaczego po ogłoszeniu przez Fed w zeszłym tygodniu taperingu i lepszych niż oczekiwano październikowych NFP kurs dolara nie jest wart o wiele więcej?

  • Odpowiedzi na to pytanie w najnowszym Pulsie Rynków szuka Marcin Kiepas, główny analityk Tickmill
  • W tym tygodniu kurs dolara czeka na ważne dane inflacyjne z USA, które mogą pokazać kolejny skok wzrostu cenFed ogłasza ostrożne cięcie, kurs dolara bez większej reakcji

Rozważmy najpierw ogłoszenie przez Fed taperingu. Kluczową rzeczą jest to, że ruch ten był szeroko sygnalizowany i oczekiwany, co oznacza, że był wliczony w cenę. Chociaż istniały pewne rozbieżności w poglądach na temat skali taperingu, biorąc pod uwagę, że rynek zasadniczo oczekiwał, że Fed ogłosi tapering, wydaje się, że jest to klasyczny przypadek “kupuj plotki, sprzedawaj fakty”.

Patrząc na przebieg posiedzenia i komunikat, poziom 15 mld USD miesięcznie był zgodny z prognozami rynku i reprezentuje stopniowe tempo, które ma się zakończyć około połowy 2022 roku. O ile Fed zastrzegł, że tempo taperingu może zostać skorygowane (ryzyko dwukierunkowe), o tyle to, co naprawdę osłabiło komunikat, to sprzeciw Powella wobec podwyżek stóp. Powell ostrzegł, że koniec taperingu nie musi zwiastować początku podwyżek stóp i zaznaczył, że Fed może być cierpliwy w kwestii podwyżek stóp.

Skok inflacji, zatrudnienie wciąż słabe

Rozszerzając komentarze dotyczące stóp, Powell zauważył, że podczas gdy inflacja w ostatnich miesiącach kształtowała się powyżej prognoz, nie przewiduje się, by presja cenowa utrzymała się, ponieważ kwestie związane z podażą powinny słabnąć. Dodatkowo, Powell zauważył, że szanse na spiralę inflacyjną wywołaną cenami płac są niewielkie, co prowadzi do kolejnego punktu.

Fed nadal nie jest zadowolony z poziomu zatrudnienia w amerykańskiej gospodarce, zauważając, że na rynku pracy wciąż istnieje luka. Jeśli chodzi o niedobory siły roboczej, Powell oczekuje, że problemy te ustąpią wraz z rozwiązaniem kwestii podaży, co powinno ułatwić wzrost zatrudnienia, który Fed chce zaobserwować przed zmianą stóp (podwyżki nie będą oparte wyłącznie na inflacji).

Biorąc pod uwagę szczegóły decyzji i perspektywy Fed, możemy zrozumieć, dlaczego piątkowe dane w niewielkim stopniu zainspirowały dalszy rajd USD. Choć odnotowano wzrost liczby miejsc pracy o około 0,5 mln w skali miesiąca, to jednak jest on bardzo słaby, a przy spadających średnich zarobkach godzinowych potwierdza to komentarze Fed o niskim ryzyku spirali inflacji płacowej.

Jak dolar zareaguje na dane o inflacji publikowane w środę?

Wybiegając w przyszłość w tym tygodniu, w centrum uwagi znajdzie się amerykański wskaźnik CPI, który ma być opublikowany w środę. Biorąc pod uwagę obecną reakcję dolara amerykańskiego na ostatnie dane, prawdopodobnie konieczne będzie silne przebicie, aby zobaczyć jakiekolwiek istotne przesunięcie w górę w USD. Z drugiej strony, odczyt zgodny z konsensusem lub słabszy od oczekiwań prawdopodobnie spowoduje, że USD będzie się nieco bardziej odsuwał.

W ciągu ostatnich miesięcy kurs dolara poruszał się w szerokim byczym kanale. Jednakże, niedźwiedzia dywergencja wkradła się na wykres podczas ostatniego wzrostu. Mając to na uwadze, podczas gdy poziom 94,30 utrzymuje się jako opór, istnieje ryzyko odwrócenia trendu spadkowego, z przełamaniem poziomu 93,71 (i dołka kanału), co spowoduje, że uwaga zostanie skupiona na 93,02.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here