Naga MarketsKurs dolara nie ma miejsca na wzrosty. Potwierdzili to Powell i BidenWieczorne wystąpienie Jerome Powella (prezes Rezerwy Federalnej, Fed) oraz Joe Bidena (prezydent USA) w środę utwierdziły analityków MUFG w przekonaniu, że kurs dolara pozostanie słaby i nie znajdzie miejsca na mocniejsze odbicie. Przeszkadzać ma mu luźna polityka monetarna i plan wpompowania w gospodarkę kolejnych 2 bilionów świeżo wydrukowanych dolarów.

  • Kurs dolara względem koszyka walut spadał w czwartek na najniższe poziomy od końca listopada
  • Dzięki temu nowe miesięczne maksima ustanawiała para walutowa EUR/USD
  • CAD jest natomiast najsilniejszy względem USD od początku 2018 roku i niewiele brakuje mu, aby pokonać ponad trzyletnie maksima

Fed wciąż nie myśli o zacieśnianiu polityki pieniężnej

Dolar amerykański kontynuował handel na słabszych poziomach po ostatnim posiedzeniu FOMC. Indeks dolara zbliżył się do minimów z początku tego roku nieco poniżej 90 pkt. Słabość dolara amerykańskiego w ostatnim tygodniu była najbardziej widoczna w stosunku do powiązanych z ropą naftową walut G10, takich jak dolar kanadyjski i korona norweska, które korzystają z wyższych cen ropy i stosunkowo jastrzębiego stanowiska krajowych banków centralnych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z kolei Fed utrzymał swoje bardzo gołębie stanowisko polityczne, pomimo uznania silnego ożywienia gospodarczego w USA na początku tego roku. Brak jastrzębiej zmiany polityki Fed zachęcił do przedłużenia niedźwiedziego trendu w notowaniach dolara amerykańskiego, który utrzymuje się od początku tego miesiąca. Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich nadal nie ma świeżego katalizatora, który podniósłby ją na nowe maksima i nadal konsoliduje na wyższych poziomach poniżej maksimum z końca marca 1,77%.

Połączenie poprawiającego się globalnego wzrostu i zaangażowania Fed w utrzymanie luźnej polityki monetarnej nadal wspiera aktywa ryzykowne i pomogło podnieść globalny indeks akcji MSCI ACWI do rekordowych poziomów w tym miesiącu. Podobnie, indeks towarowy Bloomberga gwałtownie wspiął się na najwyższy poziom od połowy 2018 r.

W zaktualizowanym oświadczeniu politycznym Fed przyznał, że aktywność i zatrudnienie “wzmocniły się” napędzane przez “postępy w szczepieniach i silne wsparcie polityczne”. Sektory, które zostały mocniej dotknięte przez pandemię, pozostają słabe, ale zostały opisane jako te, które “wykazały poprawę”.

Ocena ryzyka dla perspektyw gospodarczych ze strony pandemii została zredukowana poprzez usunięcie odniesienia do “znacznego” ryzyka. W oświadczeniu przyznano również, że inflacja “wzrosła”, ale “w dużej mierze odzwierciedlając czynniki przejściowe”. Aktualizacja perspektyw dla gospodarki USA nie skłoniła Fed do zmiany gołębich wytycznych. Prezes Powell powtórzył, że Fed jest wciąż daleki od wycofywania wsparcia dla gospodarki USA i nie myśli jeszcze o ograniczaniu QE.

Fed powtórzył, że “prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim osiągnięty zostanie znaczący dalszy postęp” w realizacji celów, który uzasadniałby tapering QE, czyli zacieśnianie polityki pieniężnej. Dokładna definicja “znaczącego” postępu pozostaje niejasna.

– Wydarzenia te potwierdzają nasz pogląd, że jest prawdopodobnie zbyt wcześnie, aby oczekiwać od Fed zmiany nastawienia w świetle nowych celów polityki. Gdy w pierwszej połowie tego roku pojawią się dowody na silne ożywienie, Fed będzie w lepszej pozycji, by przygotować rynki do ograniczenia QE w okresie letnim. Pozostawia to dolara amerykańskiego podatnym na dalsze osłabienie w najbliższym czasie – komentuje Lee Hardman, analityk walutowy MUFG.

Kurs dolara: Biden wyraża optymizm w kwestii ożywienia gospodarczego, a deficyt handlowy osiąga rekordowy poziom

Innym głównym wydarzeniem środowej sesji było pierwsze przemówienie prezydenta Bidena przed łączoną sesją Kongresu. Wyraził on swój optymizm co do perspektyw gospodarki amerykańskiej, stwierdzając, że Ameryka jest “gotowa do startu” i zwrócił się do Kongresu o uchwalenie dalszych planów polityki fiskalnej.

Po uchwaleniu w marcu kolejnej ulgi covidowej w wysokości 1,9 bln USD, administracja Bidena stara się teraz uzyskać poparcie dla ustawy o wydatkach na infrastrukturę w wysokości 2,3 bln USD i rozszerzeniu sieci bezpieczeństwa socjalnego o 1,8 bln USD. Stwierdził on, że “nie możemy się teraz zatrzymać – konkurujemy z Chinami i innymi krajami o zwycięstwo w XXI wieku”.

Aby pomóc w sfinansowaniu kolejnego etapu ekspansji fiskalnej, prezydent Biden uważa, że “nadszedł czas, aby korporacje amerykańskie i najbogatszy 1 procent Amerykanów zapłacili swój sprawiedliwy udział” i że “nie będzie zwiększać obciążeń podatkowych klasy średniej w tym kraju”.

Administracja Bidena proponuje opodatkowanie długoterminowych zysków kapitałowych według zwykłych stawek dla osób o wysokich dochodach, co doprowadziłoby najwyższą stawkę federalną do poziomu nienotowanego od lat 20. ubiegłego wieku. Zaproponowano również podniesienie stawki podatku od osób prawnych z 21% do 28%.

Pakiety stymulacyjne wraz z ponownym otwarciem rynków powodują, że wzrost gospodarczy w USA w pierwszej połowie bieżącego roku znacznie przewyższa potencjał. Oczekuje się, że dzisiejsza publikacja raportu o PKB za I kwartał pokaże, że gospodarka amerykańska rozwijała się solidnie w tempie 6,6% w skali rocznej. Jedną z wad napędzanego bodźcami wzrostu popytu krajowego jest to, że skutkuje on gwałtownym wzrostem deficytu handlowego USA.

W marcu deficyt handlowy USA osiągnął rekordowy poziom 90,6 mld USD. Przyczynił się do tego wzrost importu o 6,8%, który wzrósł w tempie 5,0% w skali roku. Z kolei roczna dynamika eksportu była znacznie słabsza i wyniosła -10,0%. Prawdopodobieństwo dalszego gwałtownego wzrostu deficytu handlowego USA pozostanie negatywnym czynnikiem strukturalnym dla dolara amerykańskiego. Będzie to powrót do wspomnień z początku lat 2000, kiedy to kurs dolara amerykańskiego osłabiał się wraz z wyraźnym pogorszeniem deficytu handlowego USA.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin przewidywania | prognozy bitcoin | jsw akcje forum | akcje gpw | kurs cd projekt |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here