Naga MarketsKurs dolara amerykańskiego wzrósł do najwyższego poziomu od listopada 2020 r., pomimo mieszanych komentarzy prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome Powella. Zeznając podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Bankową, Poweill komentował, że inflacja stała się obecnie bardziej palącym problemem niż na początku roku. Marcin Kiepas, główny analityk Tickmill, przygląda się kondycji dolara względem konkurencyjnych walut oraz potencjalnym przyszłym działaniom Fedu.

  • O godzinie 16:00 w środę najmocniej względem dolara traciły NZD oraz GBP osuwając się o 0,8% i 0,6% do poziomów 0,6897 oraz 1,3454
  • Kurs euro znajduje się poniżej poziomu 1,17 i testuj 1,1639 tracąc 0,38%
  • Mocniej osuwa się również rynek ropy naftowej, która oddaje 0,74% swojej wartości i wraca poniżej 75 dolarów za baryłkęKurs dolara nie był tak mocny od roku. USD zyskuje względem walut G8

Powell dodał zastrzeżenie, że podczas gdy inflacja gwałtownie rośnie, rynek pracy pozostaje daleko od maksymalnych poziomów. Mając to na uwadze, Powell ostrzegł, że presja na podniesienie stóp jest wyższa niż poprzednio i starał się zapewnić, że Fed będzie kontynuował skup obligacji do połowy przyszłego roku, choć z taperingiem po drodze.

– Choć komentarze nie były tak zdecydowanie jastrzębie, jak chciałyby tego byki na dolarze, komunikat Fed w sprawie inflacji stanowi ważną zmianę. Wraz z rosnącymi globalnymi obawami związanymi z gwałtownie rosnącymi cenami energii i problemami z łańcuchem dostaw, obawy inflacyjne ponownie nabrały na sile w ciągu ostatniego miesiąca. Mając to na uwadze, coraz większa liczba decydentów Fed wyraża swoje poparcie dla taperingu w najbliższym czasie – komentuje Kiepas.

Na ostatnim posiedzeniu FOMC, prezes Fed wstrzymał się z daniem jasnego sygnału czasowego, zamiast tego mówiąc, że tapering będzie wkrótce uzasadniony. Rynek jednak wyraźnie wskazuje na listopad jako prawdopodobną datę ogłoszenia taperingu.

James Bullard z Fed stwierdził w tym tygodniu, że jego zdaniem bank centralny rozpocznie tapering w właśnie w tym miesiącu.

W tym tygodniu uwaga skupi się na pozostałych zeznaniach Powella oraz danych z USA. Jutro poznamy ostateczny wydruk kwartalnego PKB, cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych oraz Chicago PMI, natomiast w piątek główny odczyt ISM dla przemysłu za miesiąc. Biorąc pod uwagę rosnący sentyment do kursu dolara, jakiekolwiek dane w dalszej części tygodnia mogą napędzać dalszy rajd USD.

– Kurs dolara wybił poziom 94 (indeks USD) i dotychczasowe maksima z 2021 r.. Powyżej tego poziomu, obecny kanał wydaje się rozszerzać do następnego celu 94,63. Wspierany przez bycze sygnały na MACD i RSI. W przypadku przełamania poniżej kanału wzrostowego, pierwszym wsparciem będzie 91,83 – komentuje Kiepas.

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje kernel | selvita kurs | kurs gpw | tauron cena akcji | livechat notowania | gpw akcje | xtb notowania |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here