Naga MarketsKurs dolara napędzany przez ekipę Trumpa. Sytuacja na EUR/USD i GBP/USD
Donald Trump, prezydent USA

Motorem do wyraźniejszych zmian trendów na rynkach finansowych są te informacje, które niosą ze sobą zaskoczenie i zmieniają (a nieraz wywracają) dotychczasowy porządek. Odgrzewanie wątku Chin, jako kraju odpowiedzialnego za “niepowodzenia” USA w tak trudnym dla globalnej gospodarki momencie, w jakim jesteśmy teraz, wydaje się być fatalnym posunięciem amerykańskiej administracji. Miejmy nadzieje, że to tylko element gry wyborczej, a realne restrykcje w postaci nałożenia karnych ceł i innych restrykcji, będą ostatecznością.

Kurs dolara zyskuje na rynkowej niepewności wywołanej przez ekipę Trumpa

Niemniej na rynki już wkradła się niepewność, a znana sprzed kilku tygodni “karuzela spadków”, być może została już uruchomiona. Rewelacje ekipy Trumpa zbiegły się z faktem publikacji słabszych wyników przez technologicznych gigantów (Apple’a i Amazon’a), oraz zdyskontowaniem faktu planów częściowego znoszenia gospodarczych ograniczeń nałożonych przez pandemię koronawirusa. Teraz rynki może czekać rozczarowanie tym, że przyniosą one niewielką poprawę – konsumpcja nie wzrośnie za sprawą zniesienia obostrzeń, a dopiero wtedy, kiedy pojawią się konkretne szczepienia na COVID-19.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro (EUR/USD) – odbicie zakończone?

Dziwne były te ostatnie wzrosty, gdyż wypadły głównie na czwartkowe późne południe (31 kwietnia), oraz świąteczny piątek (1 maja), kiedy to aktywni byli w zasadzie tylko Amerykanie. Przetestowany został rejon 1,10, a maksimum wypadło przy 1,1016. Niemniej piątkowa świeca ostatecznie nie zamknęła się powyżej ważnego oporu 1,0980-1,0990, co pozwoliło w poniedziałek zainicjować ruch spadkowy. Teraz kluczowymi poziomami stały się: 1,0925 (był już naruszony), oraz 1,0880, które zostało wybite w czwartek. Dzienny RSI9 zawrócił w dół, co może sugerować kierunek na kolejne dni.

Dzisiaj poznaliśmy słabsze dane PMI za kwiecień (odczyt końcowy wyniósł 33,4 pkt.), oraz kolejne rozczarowanie indeksem nastrojów analityków Sentix (w maju pozostał blisko rekordowo-niskich wartości z kwietnia, co pokazuje wątpliwości związane z ożywieniem dyskontowanym w kwietniu przez rynki).

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Kurs funta (GBP/USD) – formacja RGR nadal obowiązuje

Zwyżka, jaka miała miejsce w czwartek po południu, była już korygowana w piątek, a dzisiaj ruch ten był kontynuowany. Tym samym wyraźnie powróciliśmy poniżej 1,2485 – kluczowego poziomu z punktu widzenia analizy technicznej. Na wykresie widać też oznaczenia dla formacji głowy i ramion, która teraz czeka na pierwsze potwierdzenie w postaci złamania linii szyi. Przebiega ona przy 1,2315. Biorąc pod uwagę pogarszające się nastroje na rynkach (funt jest wrażliwą walutą) nie jest to scenariusz zupełnie odosobniony.

Wykres dzienny GBPUSD
Wykres dzienny GBPUSDConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here