Naga Markets

Kurs dolara najwyżej od roku. USD/PLN testuje poziomy z lipca 2020Kurs dolara wspiął się na roczne maksima w stosunku do jena we wtorek, wśród gwałtownego wzrostu rentowności obligacji skarbowych, w momencie gdy przyspieszające szczepienia i masowe bodźce fiskalne w USA podsyciły obawy o inflację.

  • W gronie walut G8 kurs dolara zyskuje głównie do jena i franka szwajcarskiego, mocniej wzrostowo koryguje natomiast dolar nowozelandzki i australijski
  • Dolara napędza m.in. siła amerykańskiego rynku obligacji, którego rentowności znowu znalazły się na tegorocznych szczytach
  • Po wzroście o 0,7% w poniedziałek maksima pogłębia również para walutowa USD/PLN, która we wtorek testuje poziom 3,975 zł, najwyższy od lipca 2020 r.

Kurs dolara zyskuje dzięki kolejnym wzrostom na rynku obligacji

Greenback sprawdza się obecnie jako bezpieczna przystań, ponieważ inwestorzy martwią się o potencjalne skutki upadku funduszu hedgingowego Archegos Capital, chociaż te obawy zmniejszyły się wraz ze startem wtorkowej sesji.

Dolar wzrósł do granicy 110 jenów podczas handlu azjatyckiego, poziomu niewidzianego od marca zeszłego roku. Jest to najlepszy miesiąc od końca 2016 roku dla pary walutowej USD/JPY, ponieważ koniec roku fiskalnego w Japonii w tym miesiącu napędza popyt na dolara. W tym czasie firmy starają się wyrównać swoje księgi rachunkowe.

USD/JPY

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w USA wzrosła do poziomu 1,7450%, zbliżając się do 14-miesięcznego maksimum 1,7540%, osiągniętego na początku tego miesiąca. Rentowność obligacji pięcioletnich wzrosła do 0,9170% po raz pierwszy od marca ubiegłego roku. Wyższa rentowność sprawia, że waluta staje się bardziej atrakcyjna jako inwestycja.

Ten wzrost rentowności obligacji o krótszym terminie do wykupu utrzyma wzrostowy impet dolara, według Chrisa Westona, szefa działu badań w Pepperstone Markets Ltd., brokera walutowego z siedzibą w Melbourne.

– USD przeniósł się do innego wymiaru jako cel inwestycyjny – napisał w nocie do klientów.

USD/PLN

EUR/USD na kilkumiesięcznych minimach, dalsze spadki po NFP?

Euro pozostało w pobliżu niemal pięciomiesięcznego minimum na poziomie 1,1763 USD, osiągniętego w poniedziałek, a jego kurs spada w tym miesiącu najsilniej od połowy 2019 roku.

EUR/USD

Surowsze ograniczenia związane z koronawirusem we Francji i Niemczech przyćmiły krótkoterminowe perspektywy dla europejskiej gospodarki, podczas gdy poszerzający się spread między rentownością obligacji amerykańskich i niemieckich zwiększa presję na wspólną walutę.

XTB

Indeks dolara, znany również pod kodem DXY, zawisł w pobliżu listopadowego maksimum na poziomie 92,964, osiągniętego w poniedziałek.

– Przełamanie poziomu 93,0 jest tylko kwestią czasu. Niewiele wskazuje na to, że rajd DXY się skończył, co otwiera drzwi do testu szczytów z III kwartału 2020 roku na poziomie 94,50 jako elastycznego celu – napisali w raporcie stratedzy Westpac.

Miesięczny raport non-farm payrolls (NFP) z USA będzie uważnie obserwowany pod koniec tego tygodnia przez inwestorów, przy czym decydenci Rezerwy Federalnej jak dotąd powoływali się na stabilną sytuację na rynku pracy w celu utrzymania stanowiska w sprawie stóp procentowych zakładającego utrzymanie ich na niższych poziomach w dłuższym okresie.

– W tygodniu, w którym rynek jest tak optymistycznie nastawiony do nadchodzącego wydania payrollsów, wydaje się bardzo prawdopodobne, że greenback znajdzie silne wsparcie – napisała w raporcie Jane Foley, strateg walutowy Rabobanku. Jednakże, “rynek jest zagrożony zbyt dużym ryzykiem inflacji”, co oznacza, że “widać możliwość osłabienia USD w dłuższt terminie” – napisano w raporcie.

Joe Biden ma przedstawić swój plan dotyczący dalszego wsparcia gospodarki

Prezydent Joe Biden przedstawi w środę, jak zapłaciłby za plan o wartości od 3 do 4 bilionów dolarów, który ma rozwiązać problem amerykańskich potrzeb infrastrukturalnych.

Biden powiedział, że 90% dorosłych Amerykanów będzie kwalifikowało się do szczepień do 19 kwietnia, a 90% Amerykanów znajdzie punkt szczepień w promieniu 8 km od swoich domów do tego czasu, jako że jego zespół zwiększył wysiłki, aby szczepionki trafiły do rąk ludzi w związku z gwałtownym wzrostem liczby zachorowań na COVID-19.

Z innych ważnych wydarzeń w trakcie wtorkowej sesji inwestorzy czekają głównie na dane z USA dotyczące wskaźnika zaufania konsumentów, który zostanie opublikowany o godzinie 16:00 czasu polskiego.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje orlenu | kurs kryptowalut wykres | cdr notowania | usd online | nasdaq spółki |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs euro (EUR/PLN) najwyżej od 2009 roku, polski złoty wyraźnie słaby
Następny artykułKurs euro (EUR/USD) oscyluje wokół poziomu 1,1762
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here