Naga MarketsKurs dolara najwyżej od 4 m-cy. EUR/USD tanieje, GBP/USD odbija, USD/PLN pokonuje 3,92 złCzwartkowa sesja okazała się kolejną bardzo dobrą dla USD. Kurs dolara amerykańskiego pogłębiał czteromiesięczne dołki i w przeciągu ostatnich 9 dni handlowych tracił tylko jednokrotnie. W efekcie para walutowa EUR/USD osuwa się na trzyletnie dołki, USD/PLN wybija 3,92 zł, a jedynie kurs funta (GBP/USD) oparł się sile dolara.


Kurs funta notuje dobry dzień: GBP/USD

Brytyjska waluta jest dzisiaj najsilniejsza na świecie. Zaskoczenie? Rynek w ten sposób docenił ruch premiera Borisa Johnsona, który wymienił szefa resortu skarbu. Rishi Sunak (dotychczasowy główny sekretarz w resorcie) zastąpi Sajida Javida, który podał się do dymisji po tym jak skonfliktował się z Johnsonem. Rynek spekuluje, że przyczyną był brak zgody Javida wobec planowanych działań mających na celu ograniczyć negatywny wpływ Brexitu na gospodarkę. Gdyby do nich doszło, to zmniejszyłyby one też prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez Bank Anglii za kilka miesięcy.

Siłę funta dobrze widać dzisiaj na układzie GBP/USD, gdzie powróciliśmy ponad poziom 1,30, negując tym samym wcześniejsze złamanie kilkumiesięcznej linii trendu wzrostowego.

Wykres dzienny GBPUSD
Wykres dzienny GBPUSD

Kurs dolara: USD/PLN po 3,92

Wybicie nowego szczytu na USDPLN jest raczej już potwierdzone, chyba, że w najbliższych godzinach dojdzie do jakiegoś zwrotu na EURUSD. Tym samym rejon poprzedniego maksimum przy 3,9142 (z 10 lutego) można potraktować jako wsparcie. Złoty generalnie dzisiaj jest nieco słabszy, co widać po lekkim odbiciu EURPLN. Powód to obserwowane od kilkunastu godzin pogorszenie się globalnych nastrojów po tym, jak Chiny zrewidowały metodologię statystyk koronawirusa, wobec czego liczba zakażonych wzrosła skokowo w górę. To pokazuje, że problem z 2019-nCoV nadal pozostaje nierozwiązany, a wydawało się już, że rynki finansowe skutecznie wyprą go ze swojej świadomości…

Wykres dzienny USDPLN
Wykres dzienny USDPLN

Kurs euro: EUR/USD na nowych minimach

Dzisiejsze dane nt. inflacji CPI z USA mogły być punktem zaczepienia dla korekty dolara, gdyby były słabe. Tymczasem odczyt za styczeń  wskazał na przyspieszenie wskaźnika do 2,5 proc. r/r z 2,3 proc. r/r, a inflacja bazowa nie uległa zmianie (2,3 proc. r/r), a tutaj spodziewano się przynajmniej jej lekkiego spadku do 2,2 proc. r/r. Powyższe odczyty to dowód na to, że FED nie ma zbytnio powodu, aby obawiać się o zbyt niską inflację. W kontekście ostatnich opinii szefa FED nt. gospodarki oddalają też szanse na potencjalne cięcia stóp w najbliższych miesiącach. Oczywiście o ile 2019-nCoV nie wyrządzi poważnych szkód w globalnej gospodarce.

Dane z godz. 14:30 nie dają powodu do odbicia EURUSD, który schodzi kolejny dzień w dół (dzisiejsze wskazania ze strony KE dotyczące perspektyw gospodarczych nie nastrajają optymistycznie). Dzienny oscylator RSI9 jest już na poziomach ekstremalnego wyprzedania, ale nie daje pozytywnej dywergencji z kursem bazowym. Tutaj z kolei dzisiaj negatywnie zakończyła się próba powrotu ponad zeszłoroczne minima (1,0878), jakie zostały naruszone wczoraj wieczorem.

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

Na tygodniowym ujęciu koszyka BOSSA USD widać, że wyraźna biała świeca z ubiegłego tygodnia zaprowadziła nas w okolice istotnego oporu jaki stanowi strefa 83,30-83,50 pkt., ale i też linia trendu wzrostowego rysowana od września 2018 r. (obecnie 83,40 pkt.). Ważne dla dolara dane poznamy już za godzinę – inflacja CPI za styczeń. Ewentualne rozczarowanie po stronie CPI Core, oraz brak dalszej eskalacji obaw o 2019-nCoV może dać powód do korekty dolara – inne przecenione waluty mogą okazać się bardziej atrakcyjne do technicznego odbicia.

Wykres tygodniowy BOSSA USD
Wykres tygodniowy BOSSA USD


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here