Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych o wiele spokojniej niż chociażby dwa poprzednie. Było to związane między innymi z tym, że na przestrzeni ostatnich dni żaden duży bank centralny nie obniżył swoich stóp procentowych. Nie oznacza to jednak, że kursy poszczególnych walut stały w miejscu. Wręcz przeciwnie. Wśród najważniejszych publikacji tygodnia wymienić trzeba bezsprzecznie raporty z amerykańskiego rynku pracy, które obrazują skalę kryzysu jaki może dotknąć zdecydowaną większość gospodarek na świecie.

W miniony czwartek poznaliśmy najnowszy raport Department of Labor. Wynika z niego, że w tygodniu kończącym się 28 marca 2020 roku liczba wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych uplasowała się na poziomie 6,648 miliona, co oznacza wzrost aż o 3,341 mln w stosunku do poziomu z poprzedniego tygodnia. Okazuje się więc, że z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 w ciągu zaledwie 2 tygodni pracę straciło niemal 10 mln… a przecież mówimy tu tylko o samych Stanach Zjednoczonych.

– Żeby dać tym liczbom jakąś perspektywę warto dodać, że to 3% całej amerykańskiej populacji oraz ponad 6% zatrudnionych na koniec lutego! Tym samym, co piętnasta osoba już straciła pracę. W przeszłości absolutnie nigdy nie mieliśmy choćby porównywalnych statystyk. W szczytowym momencie wzrostu bezrobocia podczas dwóch najpoważniejszych recesji (lata 1982 i 2009) po wojnie „uzbieranie” takiej liczby wniosków o zasiłki zajęło 4 miesiące – zauważa dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.

Zobacz także: Nawet 24 mln Amerykanów może stracić pracę z powodu pandemii

W piątek poznaliśmy także najnowszy raport autorstwa Bureau of Labor Statistics (BLS). Wynika z niego, że zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w marcu 2020 roku wyniosła -701 tys. etatów. Mówiąc wprost, w ciągu miesiąca zlikwidowano ponad 700 tysięcy etatów, co w naturalny sposób przyczyniło się do wzrostu stopy bezrobocia z 3,5% do 4,4%. Zdaniem ekonomistów, jeżeli sytuacji nie uda się szybko opanować, bezrobocie w USA (i nie tylko) mogłoby wzrosnąć nawet do 30%.

Kurs dolara największym wygranym tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą spośród walut grupy G8 okazał się dolar amerykański, którego kurs wzrósł na przestrzeni ostatnich dni aż o 2,08%. Tydzień do udanych zaliczyć mogą również jen japoński, który zyskał 1,53%. Po czerwonej stronie tego zestawienia, na szczególne wyróżnienie zasługują natomiast kursy dolara australijskiego, euro i dolara nowozelandzkiego, które traciły kolejno 1,21%, 1,36% oraz 1,43%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs euro spadał pięć dni z rzędu

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro osuwa się w relacji do dolara amerykańskiego nieprzerwanie od początku tygodnia. Wskutek tych spadków rynek osunął się w okolice lokalnego wsparcia w wysokości 1.0780. Jeżeli jednak strefa ta zostanie pokonana, kurs euro mógłby osunąć się nawet w okolice marcowych dołków tj. 1.0660 USD.

Kurs euro do dolara amerykańskiego
EURUSD Daily

Kurs funta wybił dołem z konsolidacji

Notowania pary walutowej GBPUSD od tygodnia poruszały się w trendzie horyzontalnym. Wskutek piątkowego osłabienia funta wobec dolara, rynek wybił jednak dołem z tej konsolidacji, co przynajmniej z technicznego punktu widzenia mogłoby otworzyć drogę do dalszej deprecjacji GBP.

Kurs funta do dolara amerykańskiego
GBPUSD H1

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułNigdy, przenigdy nie dodawaj do tracącej pozycji – Justin Bennett
Następny artykułSpadki, spadki i jeszcze raz spadki! Najciekawsze okazje minionego tygodnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here