Kurs dolara największym wygranym a funt przegranym tygodniaMiniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych stosunkowo spokojnie. Było to związane między innymi z tym, że na przestrzeni ostatnich dni żaden duży bank centralny nie obniżył swoich stóp procentowych. Fakt ten sprawił, że notowania popularnych walut nie wykazywały na przestrzeni minionego tygodnia ponadprzeciętnej zmienności. Jak na tle euro, franka szwajcarskiego, funta i dolara amerykańskiego wygląda polski złoty?

Kurs funta największym przegranym tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że ta była w ostatnich dniach dość znikoma. Najsilniejszą spośród walut grupy G8 okazał się dolar australijski, którego kurs wzrósł na przestrzeni ostatnich dni o 0,98%. Tydzień do udanych zaliczyć mogą również dolar amerykański i jen japoński, które zyskały odpowiednio 0,36% i 0,43%. Po czerwonej stronie tego zestawienia, na szczególne wyróżnienie zasługuje natomiast kurs funta, który osunął się o 0,97%.

Tygodniowa zmienność walut grupy G8
Tygodniowa zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs dolara największym wygranym tygodnia

W relacji do polskiego złotego najwięcej na przestrzeni minionego tygodnia zyskał kurs dolara, który wzrósł o niespełna 4 grosze. Tydzień do udanych zaliczyć może także euro, którego wartość wzrosła o 2 grosze.

Kursy walut na rynku Forex w niedzielę, 26 kwietnia 2020 r.

  • Kurs euro EURPLN wzrósł o niespełna 2 grosze
  • Kurs franka szwajcarskiego CHFPLN utrzymuje się na względnie stabilnym poziomie
  • Kura funta GBPPLN osunął się o nieco ponad 1 grosz
  • Kurs dolara USDPLN wzrósł o niespełna 4 grosze
Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 4,1917 zł 26.04.2020, godzina 11:00
Kurs euro EURPLN 4,5368 zł 26.04.2020, godzina 11:00
Kurs funta GBPPLN 5,1834 zł 26.04.2020, godzina 11:00
Kurs franka CHFPLN 4,3050 zł 26.04.2020, godzina 11:00

Kurs euro wzrósł o niespełna 2 grosze

Kurs euro wzrósł w pierwszej połowie tygodnia niemal o 4 grosze. W czwartek pojawiła się jednak reakcja podażowa, która zmniejszyła zasięg trwających od poniedziałku wzrostów o ponad połowę do niespełna 2 groszy. Warto zwrócić jednak uwagę, że kurs euro w dalszym ciagu utrzymuje się powyżej ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) w wysokości 4,50 zł co jest jednym z najwyższych poziomów od marca 2009 roku. Nawet jeżeli w najbliższym czasie tendencja spadkowa będzie kontynuowana, mogłaby ona okazać się jedynie formą korekty. Z czysto technicznego punktu widzenia, kurs euro mógłby bowiem w najbliższym czasie osunąć się w okolice wspomnianego już wcześniej poziomu 4,50 zł bądź nawet 4,40 zł. Przetestowanie tych poziomów nie zmieniłoby jednak ogólnego, panującego od dłuższego czasu trendu wzrostowego.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka szwajcarskiego najwyżej od “Czarnego Czwartku”

Kurs franka szwajcarskiego wzrósł w pierwszej połowie tygodnia niemal o 4 grosze. W czwartek pojawiła się jednak reakcja podażowa, która zmniejszyła zasięg trwających od poniedziałku wzrostów do zaledwie 0,5 grosza. Śmiało można by więc stwierdzić, że kurs franka utrzymywał się w minionym tygodniu na względnie stabilnym poziomie. Warto zwrócić także uwagę, że w dalszym ciagu porusza się on w trwającym od ponad miesiąca trendzie horyzontalnym. Fakt ten sprawia, że kurs franka w dalszym ciagu utrzymuje się na jednym z najwyższych poziomów od pamiętnego “Czarnego Czwartku” ze stycznia 2015 roku. Nawet jeżeli deprecjacja CHF będzie kontynuowana, kurs franka mógłby w najbliższym czasie osunąć się w okolice 4,1850 zł, bądź nawet 4,0850 zł. Przetestowanie tych poziomów nie zmieniłoby jednak ogólnego, panującego od dłuższego czasu trendu wzrostowego.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta wzrośnie do 5,35 zł?

Kurs funta utrzymywał się na przestrzeni minionego tygodnia na względnie stabilnym poziomie. Mimo, że w skrajnym momencie wtorkowej sesji tracił on niemal 8 groszy, to jednak już w środę pojawiła się większa reakcja popytowa. Koniec końców, kurs funta osunął się na przestrzeni minionego tygodnia zaledwie o nieco ponad 1 grosz. Warto zwrócić uwagę, że GBP w dalszym ciagu utrzymuję się powyżej ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) w wysokości 5,15 zł. Jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, kurs funta mógłby wzrosnąć nawet do 5,35 zł.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara stabilizuje się

Kurs dolara zyskiwał w minionym tygodniu nawet blisko 8 groszy. W piątek pojawiła się jednak większa reakcja podażowa, która zmniejszyła zasięg tej aprecjacji do zaledwie niespełna 4 groszy. Warto zwrócić jednak uwagę, że kurs dolara w dalszym ciągu mieści się w obrębie trwającej od ponad miesiąca konsolidacji i niewiele wskazuje, by tendencja ta miała nagle ulec zmianie.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro najniżej od 3 lat. Gdzie zmierza para walutowa EURJPY?
Następny artykułUjemne ceny ropy i rekord na złocie w stosunku do euro! | Podsumowanie tygodnia Inside Solution One
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here