Naga MarketsTickmillWeekendowy przegląd rynków to cykl analiz tworzony pod patronatem brokera Tickmill, w którym co tydzień podsumowujemy to wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dni. Oprócz analizy najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych znajdziesz tu również techniczne spojrzenie na główne pary walutowe.


Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych dość interesująco. Wszystko to za sprawą kilku istotnych raportów makroekonomicznych oraz doniesień dot. sytuacji gospodarczej i politycznej największych gospodarek świata. Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich dni wymienić trzeba szczyt Unii Europejskiej oraz publikację protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Rezerw Australii (RBA).

UE przeznaczy 750 mld euro na odbudowę po kryzysie

Po 90 godzinach negocjacji, unijni przywódcy doszli do porozumienia i uzgodnili budżet UE oraz wart 750 mld euro fundusz odbudowy, z którego 390 mld euro przeznaczonych zostanie na granty, a 360 mld euro na pożyczki mające pomóc państwom członkowskim złagodzić skutki spowolnienia gospodarczego.

Fundusze nadzwyczajne to istotne wsparcie finansowe dla gospodarek południowoeuropejskich, które najbardziej ucierpiały z powodu pandemii. Największym beneficjentem europejskich środków będą prawdopodobnie Włosi, którzy według wstępnych szacunków mogą otrzymać aż 82 miliardy euro w formie dotacji i około 127 miliardów euro w formie pożyczek.

Dla porównania, Polska może liczyć na ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami 160 mld euro w cenach bieżących.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż wypłata tych środków uzależniona ma być od realizacji celów klimatycznych oraz poszanowania praworządności.

– Po raz pierwszy w europejskiej historii nasz budżet będzie w jasny sposób powiązany z naszymi klimatycznymi celami, po raz pierwszy poszanowanie dla praworządności jest decyzyjnym kryterium dla wydatków budżetowych – oświadczył szef Rady Europejskiej,  Charles Michel.

RBA gotowe obniżyć stopy proc. do 0,1%

W minionym tygodniu poznaliśmy także protokół z ostatniego posiedzenia Banku Rezerw Australii (RBA). Podczas późniejszej konferencji prasowej, gubernator banku Philip Lowe wskazał, że bezrobocie prawdopodobnie wzrośnie do jeszcze wyższych poziomów, mimo trwającego ożywienia gospodarczego. Fakt ten sprawia, że choć jest on zadowolony ze skutków działań podjętych w celu ograniczenia gospodarczych skutków pandemii, wciąż gest gotów zrobić jeszcze więcej, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że wraz z wybuchem pandemii, już w marcu Bank Rezerw Australii obniżył stopy procentowe do poziomu bliskiego zeru (0,25%) i zaczął kupować obligacje skarbowe. Lowe dał jasno do zrozumienia, że kluczową rolą w przyszłości jest wsparcie fiskalne i argumentował, że rząd ma wiele możliwości, aby zapewnić to w razie potrzeby.

– Oczekuje się, że droga przed nami będzie wyboista – powiedział dodając, że zbyt wczesne wycofanie wsparcia rządowego byłoby błędem. Dlatego też RBA w dalszym ciagu zamierza wspierać gospodarkę. Bank nie wyklucza przy tym nawet kolejnej obniżki stóp proc. do 0,1% oraz rozszerzenia skupu obligacji jeśli zajdzie taka konieczność.

Sytuacja na wykresach


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 było euro, którego kurs wzrósł o 0,77 proc. Tydzień do udanych zaliczyć mogą także frank szwajcarski i funta szterling, których kursy wzrosły odpowiednio o 0,69 proc. i 0,60 proc. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługuje natomiast kurs dolara amerykańskiego, który osunął się aż o 1,50 proc.

Noworoczna zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs euro najwyżej od września 2018 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro umacnia się wobec dolara amerykańskiego nieprzerwanie od pięciu tygodni. Na uwagę zasługuje również fakt, iż rósł on na przestrzeni 8 z 10 ostatnich tygodni. Przez wzgląd, iż euro było najsilniejszą, a dolar najsłabsza walutą G8 w minionym tygodniu, to właśnie na EURUSD obserwowaliśmy największą zmienność spośród wszystkich głównych par walutowych.

W wyniku tak znacznej aprecjacji, kurs euro pokonał techniczny opór w wysokości 1,1460 i znalazł się na najwyższym poziomie od września 2018 r. Z czysto technicznego punktu widzenia, pokonanie jednego oporu otwiera drogę do dalszych wzrostów w okolice kolejnego. Jeżeli więc obecna tendencja będzie kontynuowana, kurs euro mógłby wzrosnąć nawet w okolice 1,1770 USD.

Zobacz także: Kurs euro może wzrosnąć do 1,35 USD
– uważa zarządzający portfelem w Invesco

EURUSD Weekly

Kurs funta rośnie nieprzerwanie od 6. tygodni

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs funta umacnia się w relacji do dolara amerykańskiego nieprzerwanie od sześciu tygodni. Na uwagę zasługuje również fakt, iż rósł on na przestrzeni 15 z 19 ostatnich tygodni.

W wyniku tej aprecjacji kurs funta pokonał techniczny opór w wysokości 1,2760 i znalazł się na najwyższym poziomie od pierwszej połowy czerwca br. oraz jednym z najwyższych od pierwszej połowy marca br.

Kurs funta do dolara amerykańskiego

Cena złota powyżej 1900 USD

Niezwykle interesująco wygląda także obecna sytuacja na notowaniach metali szlachetnych. Cena złota rośnie bowiem nieprzerwanie od czterech miesięcy. Warto zwrócić uwagę, że złoto zyskiwało na wartości przez 15 z 22 ostatnich miesięcy.

W miniony piątek cena złota przekroczyła barierę 1900 dolarów za uncję co jest jednym z najwyższych poziomów w historii.

GOLD Monthly

Autor poleca także:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here