Naga MarketsKurs dolara najsłabszy od 9 m-cy! Spojrzenie na EUR/USD, USD/JPY i NZD/USDNotowania dolara amerykańskiego nie były tak słabe od czerwca ubiegłego roku. Indeks USD po czwartkowym osunięciu w zakresie 0,8% traci w piątek  kolejne 0,65% i wybija ważne wsparcie wyznaczające tegoroczne minima. W efekcie na głównych parach walutowych, między innymi z euro (EUR/USD), jenem (USD/JPY) oraz dolarem nowozelandzkim (NZD/USD) rysują się ciekawe układy techniczne.


Kurs dolara: Mocny ruch na USD/JPY

Notowania USD/JPY jeszcze wczoraj wybiły wsparcie przy 106,50, a dynamika spadków wyraźnie wzrosła. Wsparciem mogą być teraz okolice dołka z 26 sierpnia ub.r. przy 104,45. Niemniej to JPY jest jednym z głównych beneficjentów zamieszania wokół COVID-19 i wskazówek należy szukać raczej w statystykach związanych z koronawirusem.

Teoretycznie możliwe jest to, że pod koniec dnia pojawią się jakieś plotki związane z możliwą naradą szefów banków centralnych w weekend, ale czy doprowadzi to do odbicia USDJPY, skoro rynki oczekują najbardziej zdecydowanych działań na stopach właśnie po stronie FED?

Wykres dzienny USDJPY
Wykres dzienny USDJPY

Kurs euro: EUR/USD i połamany opór

Im więcej strachu wokół koronawirusa, tym większa presja na decydentów (rynek “chce” już kolejnego 50 p.b. cięcia stóp przez FED w marcu) i szaleńcza hossa na amerykańskim rynku długu. To wszystko negatywnie rzutuje na dolara. Nikt nie zastanawia się teraz nad tym, czy aby bierność EBC, która może być groźną oznaką jego kapitulacji, oraz niechęć Niemiec do zwiększenia wydatków budżetowych (i innych też), przy jednoczesnych narastających problemach Włoch (koronawirus dobije gospodarkę i pogorszy wskaźniki długu), nie staną się koronnymi argumentami przesądzającymi o możliwym krachu…euro.

Liczy się tu i teraz. A skoro tak, to EURUSD właśnie połamał dzisiaj opór w postaci szczytu z Sylwestra przy 1,1238 i szybko dotarł do 1,13. Dopóki nie zostanie przerwana negatywna korelacja z giełdami, lub zatrzymana przecena na tych drugich, dopóty trudno może być o odwrócenie trendu. Oscylator RSI9 powrócił dzisiaj na maksima z ostatnich dni. Nie jest to jeszcze jakaś mocniejsza, negatywna dywergencja…

Wykres dzienny EURUSD
Wykres dzienny EURUSD

NZD/USD – podejście pod linię trendu spadkowego

W oficjalnym kalendarzu RBNZ decyzja nt. stóp procentowych w Nowej Zelandii zaplanowana jest dopiero na 25 marca. Być może jest to jeden z argumentów dla których NZD w ostatnim czasie nie jest słaby, a z dramatycznie tracącym USD wręcz radzi sobie bardzo dobrze. Nie zapominajmy jednak o tym, że korelacja niewielkiej gospodarki nowozelandzkiej nastawionej na eksport, z tym co dzieje się na globalnych rynkach, zwłaszcza w Azji pozostaje duża.

Tym samym widoczna zwyżka NZDUSD ma głównie wytłumaczenie poprzez słabość USD, a nie fundamentalną zmianę na NZD. Na wykresie poniżej widać, że dotarliśmy w rejon spadkowej linii trendu rysowanej od początku roku, a dzienne wskaźniki nie wykluczają możliwości jej złamania.

Wykres dzienny NZDUSD
Wykres dzienny NZDUSD


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here