Naga MarketsKurs dolara najdroższy od 20 lat jeszcze w tym roku? USD/PLN osiągnie 4,36 zł wg HSBCZdaniem analityków banku inwestycyjnego HSBC, kurs dolara może zakończyć 2020 rok na poziomie 4,36 zł. Z kolei analitycy UniCredit są przekonani, że para walutowa USD/PLN pod koniec grudnia znajdzie się w okolicach 3,61 zł. W poniższym artykule podsumowano prognozy dziewięciu dużych instytucji dla notowań USD oraz poszukano odpowiedzi na pytanie skąd bierze się tak duża rozbieżność pomiędzy nimi.

  • Jeżeli para walutowa USD/PLN dotarłaby do poziomu 4,36 zł, to byłaby to najwyższa wycena od około 20 lat
  • Z drugiej strony analitycy UniCredit zakłądają, że kurs dolara będzie w ostatnich tygodniach roku mocno się osuwał, w kierunku 3,61 zł
  • Średnia prognoz dla USD/PLN wskazuje na wycenę w okolicach 3,82 zł, czyli zbliżoną do obecnej

HSBC: Kurs dolara osiągnie 4,36 zł do końca 2020 i utrzyma poziomy w przyszłym roku

Zgodnie z rekomendacją banku inwestycyjnego HSBC wydaną na początku czwartego kwartału, kurs dolara pod koniec roku ma osiągnąć wycenę 4,36 zł, czyli o 50 groszy wyższą niż obecne pułapy cenowe pary walutowej USD/PLN.

Analitycy instytucji są jednocześnie zdania, że w przyszłym roku notowania będą oscylowały w okolicach tej wartości. Co ciekawe, ostatni raz dolar osiągał tak wysokie wyceny na początku XXI wieku, kiedy chwilowo kosztował nawet powyżej 4,6 zł. Jeżeli scenariusz wzrostu USD/PLN by się zrealizował, wtedy dolar zrównałby się z historyczną średnią wartością dla pary EUR/PLN.

Wśród dziewięciu dużych banków, które podawały swoje prognozy dla wartości dolara pod koniec obecnego kwartału, HSBC zaprezentował najbardziej skrajną projekcję. Pozostałe oscylują w zakresie 3,61-3,87 zł, stawiając raczej na umocnienie złotówki do końca roku lub utrzymanie obecnych poziomów.

Kurs dolara oczami HSBC powinien wzrosnąć do poziomów sprzed 20 lat. Źródło: Tradingview.com
fpmarkets

USD/PLN w konsolidacji lub w dół. Co o prognozach kursowych mówią pozostałe instytucje?

W październiku i listopadzie swoje projekcje kursowe dla USD/PLN zaprezentowały również inne duże instytucje finansowe i w ich przypadku oczekiwania są zdecydowanie skromniejsze. Przykładowo MUFG widzi kurs dolara na wysokości 3,875 zł pod koniec bieżącego roku, czyli w zakresie obecnych poziomów. Spora część analityków zakłada natomiast osłabianie się dolara na rzecz złotego, nawet do 3,61 zł (prognoza UniCredit). Taka deprecjacja oznaczałby test poziomów obserwowanych ostatni raz w wakacje 2018 roku.

Kurs dolara pod koniec 2020 roku oczami dużych banków. Źródło: Opracowanie własne, raporty banków

Wyciągając średnią z powyższych prognoz utrzymujemy wynik niespełna 3,82 zł za jednego dolara pod koniec 2020 roku, czyli utrzymanie obecnych poziomów cenowych. Jednocześnie średnie prognoz dla kolejnych kwartałów sugerują, że para walutowa USD/PLN ma w kolejnych miesiącach tanieć osiągając kolejno:

  • Pierwszy kwartał 2021: 3,7525 zł
  • Drugi kwartał 2021: 3,7963 zł
  • Trzeci kwartał 2021: 3,7198 zł
  • Koniec 2021: 3,6280 zł

Należy oczywiście pamiętać, że przy tak zmiennych rynkach jak obecnie, które są uzależnione od bardzo luźnej polityki pieniężnej na całym świecie oraz epidemii koronawirusa, prawdopodobieństwo realizacji prognoz jest zdecydowanie mniejsze. Po drodze może wystąpić bowiem wiele niespodziewanych wydarzeń oraz ataków wzmożonej zmienności.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here