Naga MarketsKurs dolara nadal z byczymi nastrojami. Funt zyskuje, euro traci w oczach dużych graczyDane CFTC za tydzień kończący się we wtorek, 10 sierpnia, odzwierciedlają niewielki wzrost długiego pozycjonowania netto na dolarze amerykańskim w porównaniu z danymi z poprzedniego tygodnia. Analitycy Scotiabanku bazując na raporcie dotyczącym pozycjonowania dużych graczy dopatrują się byczych sygnałów jeżeli chodzi o kurs euro, funta oraz złoto.

Kurs dolara: USD nadal z byczą pozycją netto

Inwestorzy spekulacyjni utrzymują skromną, łączną pozycję długą w USD już od miesiąca, ale pozycjonowanie pozostaje raczej niewielkie i niezobowiązujące. Może to odzwierciedlać słabe warunki handlowe w okresie letnim lub chęć poczekania na więcej dowodów przemawiających za dalszym budowaniem longów w USD.– Tak czy inaczej, wyraźnie widać, że jest miejsce na wzrost pozycji. Łączna wartość długich pozycji netto na USD wzrosła w ubiegłym tygodniu o nieco ponad 1 mld USD do 3,75 mld USD, co stanowi największy zakład na USD od marca 2020 r. – twierdzi Scotiabank.

Łączne pozycje na dolarze oraz rozkład longów i shortów vs USD. Źródło: Scotiabank

Bycze nastroje na dolarze znajdują odzwierciedlenie w pozycjonowaniu względem JPY i AUD, które w raportowanym tygodniu odnotowały wzrosty shortów netto. Krótkie pozycje netto na JPY wzrosły o 531 mln USD (około 5,5 tys. kontraktów), ale pozostają w zakresie, który dominuje od marca.

Krótkie pozycje netto na AUD wzrosły o nieco więcej (571 mln USD, czyli około 8 tys. kontraktów). Niedźwiedzi sentyment do AUD jest najsilniejszy od początku marca.

Autor poleca również:

Kurs euro: spada liczba longów na europejskiej walucie, funt z większą ilością długich pozycji

Likwidacja longów w euro przyczyniła się do wsparcia dla kursu dolara, przy spadku długich pozycji netto w EUR o 676 mln USD w ciągu tygodnia. Głównym czynnikiem powodującym zmianę pozycjonowania jest tutaj aktywność krótkiego pozycjonowania brutto.

Jednak spekulacyjni inwestorzy zwiększyli longi netto w GBP (619 mln USD) i CHF (268 mln USD), równoważąc presję sprzedaży netto obserwowaną w EUR.

invest
Zmiana wartości pozycjonowania netto na wybranych walutach. Źródło: Scotiabank

Gdzie indziej, nastąpiły stosunkowo niewielkie zmiany w ekspozycji na MXN i NZD (niewielki wzrost krótkich pozycji netto). Sentyment do CAD również nie uległ większym zmianom, a longi netto zostały zredukowane o 79 mln USD.

Długie pozycje brutto w CAD pozostały stabilne w ciągu tygodnia, podczas gdy krótkie pozycje brutto CAD nieznacznie wzrosły. Ograniczone zmiany i skromna ekspozycja netto dla wszystkich trzech instrumentów sugerują raczej neutralne nastawienie.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here