Naga MarketsKurs dolara nadal w dół na początku 2021 r. Zyska funt i euro? Prognozy INGKurs dolara amerykańskiego osłabi się w przedziale 5-10% w stosunku do większości walut, wynika z najnowszych prognoz analityków ING. Ich zdaniem wpływ na to będą miały dwa czynniki. Pierwszym są zapewnienia decydentów dotyczące wsparcia dla polityki fiskalnej i monetarnej, co przyczyni się do wzrostu inflacji. Drugim czynnikiem jest utrzymywanie stóp procentowych przez Rezerwę Federalną (Fed) na tak niskim poziomie, że realne stopy procentowe USA pozostaną nadal ujemne.

  • Analitycy ING prognozują, że kurs dolar abędzie się nadal osłabiał w przyszłym roku, natomiast inwestorzy czekają na grudniowy szczyt strefy euro
  • Brytyjski funt uzależniony od negocjacji, natomiast turecka lira spodziewa się wzrostów
  • Ze słabości dolara może, przynajmniej w teorii, korzystać kurs polskiego złotego

Kurs dolara będzie tracił? Nad USD gromadzą się czarne chmury

– Spieramy się o to, czy rok 2021 będzie powrotem rynku walutowego na właściwe tory. Czynnikami, które będą miały na to decydujący wpływ to odejście od polityki protekcjonizmu prowadzonej latami przez prezydenta Donalda Trumpa oraz kryzys spowodowany przez Covid-19 – ogłosili analitycy ING. Na początku 2021 roku najwięcej straci kurs dolara amerykańskiego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Poluzowane otoczenie amerykańskiej polityki monetarnej razem z odwróceniem protekcjonistycznej polityki prowadzonej przez Biały Dom powinny dać innym czołowym walutom chwilę oddechu.

Kurs euro na wykresie miesięcznym do dolara. Źródło: Tradingview.com

Mamy obecnie rynek byka na kursie EUR/USD, liczymy na przekroczenie poziomu 1,25 bardziej z powodu osłabienia dolara niż powrotu silnej dynamiki euro. Sytuację powinny wykorzystać takie waluty jak korona norweska, korona szwedzka, lira turecka, rubel rosyjski czy korona czeska. Uważamy również, że wraz z ustaleniem przez chińskie władze o umocnieniu renminbi od lipca, kurs USD/CNY w przyszłym roku powinien zaatakować poziom 6,30. Podsumowując, USD w roku 2021 powinien się osłabiać – twierdzą analitycy ING

Zobacz również: Notowania funta (GBP/USD) wyraźnie wybiły się ponad ostatni listopadowy szczyt przy 1,3310

Kurs euro: Oczy inwestorów zwrócone na grudniowy szczyt

Pomimo braku postępów w kwestii uchwaleniu budżetu UE, funduszu naprawczego oraz klauzuli praworządności podczas wirtualnego spotkania przywódców UE odbytego 19 listopada, kurs euro gwałtownie nie spadł, co nie było zaskoczeniem dla inwestorów. Zdaniem wielu, grudniowy szczyt strefy euro może być punktem kulminacyjnym.

Analitycy ING uważają, że patrząc na wcześniejsze przykłady sporów wewnątrz państw UE, ostatecznie uda się znaleźć kompromis. W związku z osłabieniem dolara, znalezienie wspólnego rozwiązania w zaistniałej sytuacji będzie z pewnością dużą korzyścią dla euro i najważniejsi europejscy przywódcy zdają sobie z tego sprawę.

Brytyjski funt uzależniony od negocjacji

Kurs EUR/GBP nadal błądzi po omacku, ponieważ nadal nie posiadamy istotnych informacji dotyczących negocjacji handlowych na linii Wielka Brytania – Unia Europejska.

Przewidujemy krążenie kursu EUR/GBP w okolicach 0,88 na początku roku 2021. Biorąc pod uwagę byczy trend EUR/USD, wybór GBP/USD może być również uzasadniony – twierdzą analitycy ING

Nadchodzą dobre dni dla tureckiej liry

Bank Centralny Turcji podniósł stopę procentową (oprocentowania tygodniowych aukcji repo) z 10,25% do 15%, czyli aż o 475 punktów procentowych. Zdaniem analityków ING taka zmiana polityki powinna przywrócić stabilność i doprowadzić do dalszego wzrostu tureckiej liry względem zagranicznych walut. Dodatkowo waluta korzysta obecnie z podwyższonych kursów nominalnych i realnych, a poprawa sytuacji budżetu państwa na rok 2021 również powinna pomóc.

Oczekujemy spadku kursu USD/TRY do poziomu 7,20 w przyszłym roku – poinformowali analitycy ING

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here