Naga MarketsKurs dolara nadal się umacnia, (EUR/USD) z sygnałem głębszej korektyNowy tydzień zaczynamy od kontynuacji umocnienia dolara – pretekstem są nadal rosnące (choć już nieznacznie) rentowności amerykańskich obligacji, oraz rosnące obawy związane z utrzymującą się wysoką dynamiką zakażeń COVID-19.

Dolar nadal umacnia się, korony skandynawskie w czołówce najsłabszych walut

W pierwszym przypadku ma to związek z zapowiedzią nowego prezydenta elekta, że w najbliższy czwartek zaproponuje kompleksowy pakiet rozwiązań fiskalnych mający być konkretnym wsparciem na czas pandemii – poza wyższymi czekami dla Amerykanów, podniesieniem minimalnej płacy, rozważane są też warte biliony dolarów rozwiązania mające zwiększyć ubezpieczenia na wypadek utraty pracy, oraz wsparcie dla władz miejskich i stanowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednocześnie Demokraci zebrali wystarczającą liczbę podpisów, aby rozpocząć procedurę impeachmentu Donalda Trumpa. Wniosek może znaleźć wsparcie u części Republikanów, chociaż jest mało prawdopodobne, aby cała procedura została zakończona przed 20 stycznia, kiedy to oficjalnie rządy przejmie Joe Biden. Stąd też wątek ten jest ignorowany przez rynki. Podobnie jak zapowiedzi przedstawicieli obecnej administracji, że podejmie odpowiednie kroki wobec Chin, czy też planowane nowe otwarcie wobec Tajwanu – prezydent Biden zapowiedział, że USA będą nadal poruszać się w ramach porozumienia zawartego w 1979 r.

W temacie COVID uwagę zwracają wypowiedzi decydentów w których przejawiają się obawy, że za fatalne statystyki mogą odpowiadać mutacje koronawirusa. Jednocześnie szereg krajów zapowiada utrzymanie, bądź dalsze zacieśnienie restrykcji (Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, a nawet Chiny).

W czołówce najsłabszych walut są dzisiaj korony skandynawskie, waluty Antypodów, oraz funt – co tylko potwierdza podbicie globalnego trybu risk-off. Najbardziej stabilne są dzisiaj euro i frank.

EUR/USD – Wybicie z kanału to sygnał głębszej korekty

Fala umocnienia dolara doprowadziła jeszcze w piątek do wybicia linii wzrostowej trendu opartej o minimum z 9 grudnia, a dzisiaj mamy kontynuację tego ruchu. Na dziennym RSI9 widać, że przestrzeń do spadków jeszcze jest i są one dość dobrze potwierdzane. To może być zapowiedź, że dojdzie do przetestowania kluczowej strefy 1,1930-1,2015, gdyż wsparcie w postaci wspomnianego dołka z 9 grudnia przy 1,2058 może okazać się zbyt słabe.

Wykres dzienny EUR/USD

GBP/USD – potwierdzenie wcześniejszych sygnałów

Sygnały słabości funta były widoczne już w poprzednich dniach, ale dopiero teraz zaczynają one przekładać się na konkretniejszy ruch. Notowania GBPUSD złamały wsparcie w postaci dawnego szczytu z 4 grudnia przy 1,3538 i zbliżają się do kluczowego poziomu opartego o maksimum z 1 września przy 1,3481. Jego naruszenie będzie sygnałem do głębszej korekty ruchu z ostatnich tygodni. Celem może okazać się linia trendu wzrostowego rysowana od końca września, która obecnie przebiega przy 1,3185.

Wykres dzienny GBP/USD

Słabość GBPUSD może nie wynikać tylko z umocnienia dolara, które za kilka dni może się zakończyć, ale głównie z problemów wokół funta. Statystyki COVID mimo wprowadzanych restrykcji są dla Wielkiej Brytanii fatalne, a władze otwarcie mówią, że lockdown potrwa przynajmniej do końca marca i zapowiadają znaczące zwiększenie finansowych kar za łamanie obostrzeń. Perspektywa długotrwałych restrykcji gospodarczych w połączeniu z trudniejszym funkcjonowaniem biznesu po Brexicie, może odbić się negatywnie w danych makro w najbliższych miesiącach.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here