Naga MarketsKurs dolara musi uznać chińską dominację? USD/CNY najniżej od 1,5 roku!Stany Zjednoczone silnie odczuły trwający kryzys gospodarczy i falę bezrobocia, a amerykańska waluta osłabia się od czterech miesięcy. Przez ten okres wielokrotnie dywagowano na temat utraty statusu waluty rezerwowej przez dolara, a część ekspertów widziała na jej miejscu juana.

  • Udział juana w rezerwach walutowych wynosi 2%.
  • Chiny chcą stworzenia nowego Jedwabnego Szlaku.
  • Juan osiągnął najwyższą wartość w stosunku do dolara od 2019 roku. 

“Jeden pas, jedna droga”

Obecnie wizja przejęcia pozycji dolara przez chińską walutę wydaje się mało prawdopodobna, jednak juan może dużo zyskać na kryzysie.

Czynniki takie jak coraz bardziej zażarta wojna technologiczna między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, a także rosnące wpływy Pekinu w ramach inicjatywy “Jeden pas, jedna droga”, są również kluczowe w dążeniu juana do dominacji – powiedział Sven Schubert, starszy strateg inwestycyjny w Vontobel Asset Management.

Według banku DBS, w czasie konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi, Chiny starają się doprowadzić do internacjonalizacji swojej waluty i powoli im się to udaje. Państwo Środka rozlicza już 20% swojego handlu przy użyciu juana, a dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego pokazują, że udział chińskiej waluty w rezerwach walutowych wzrósł z 1% w 2016 roku do około 2% w 2020 roku.

Udział dolara i juana w rezerwach walutowych, źródło: CNBC

Chiny kładą również duży nacisk na reaktywację Jedwabnego Szlaku. “Jeden pas, jedna droga” ma doprowadzić do łatwiejszej wymiany handlowej pomiędzy państwami Azji Centralnej, Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki.

Zobacz również: Bloomberg: Apple chce sprzedać 75 milionów nowych smartfonów. Akcje firmy zdrożały o 4%

Dzięki inicjatywie chińskie wpływy w regionie euroazjatyckim i Afryce rosną, ponieważ wiąże ona wiele krajów z ich systemem gospodarczym, co toruje drogę do coraz większego udziału juana w światowych umowach handlowych. – mówi telewizji CNBC Schubert.

Kurs dolara zniżkuje do juana. USD/CNY szoruje po dnie

Bank Ludowy Chin jest zdeterminowany, aby stworzyć swoją walutę cyfrową. Jeżeli Chinom uda się ją szybko wprowadzić do obiegu, to Państwo Środka może szybko zdominować tą część rynku.

W miarę narastania napięć między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, promowanie juana jako waluty międzynarodowej mogłoby również pomóc Chinom w oddzieleniu się od Stanów Zjednoczonych. Przy całym swoim postępie juan prawdopodobnie nie będzie poważnie konkurować z dolarem jako walutą dominującą na światowych rynkach finansowych w ciągu najbliższych kilku lat. – powiedział w rozmowie z CNBC Eswar Prasad z Uniwersytetu Cornella.

Kurs USD/CNY spadł we wtorek do najniższego poziomu od 2019 roku, osiągając 6.8255, a środę kurs pary pozostaje prawie niezmieniony.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/CNY w ciągu ostatnich 2 lat, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here