Naga Markets



Dolar jeszcze może umocnić się w ciągu kolejnego miesiąca, twierdzi ING FXDolar amerykański od czerwca znajduje się w trendzie umocnienia, który spowodował, że indeks dolara (DXY) od czerwcowych minimów w okolicy 89,5 pkt. wzrósł do obecnie notowanych 94,1 pkt. Zdaniem ING FX szereg czynników może doprowadzić do dalszej zwyżki, ale ten tydzień raczej nie przyniesie jeszcze większych zmian.

Kurs dolara może jeszcze umocnić się zdaniem ING FX

Indeks dolara w ciągu ostatnich 4 miesięcy zyskał blisko 5% na fali jastrzębiego zwrotu Rezerwy Federalnej połowie czerwca, gdy ogłoszona została możliwość podwyżek stóp procentowych nawet w 2022 roku.



Wydaje się, że ostatni rajd dolara na szerokim rynku został nieco zatrzymany i potrzebuje nowego czynnika do ponownego napędzenia zwyżki. Nie jest jasne co może być takim czynnikiem w tym tygodniu, co sugeruje, że możliwa jest konsolidacja. – stwierdzili analitycy ING FX.

Dolar jeszcze może umocnić się w ciągu kolejnego miesiąca, twierdzi ING FX
Notowania indeksu dolara (DXY). Źródło: tradingview.com

Jeśli chodzi o bieżące wydarzenia makroekonomiczne w kalendarzu na ten tydzień, to brak istotnych publikacji, a spodziewane dane są mniej istotne (dane o rynku nieruchomości, produkcji przymsłowej). Pojawią się także wypowiedzi kilku członków, a także zaprezentowana zostanie Beżowa Księga Fedu (Beige Book) w oczekiwaniu na spotkanie FOMC zaplanowane na 3 listopada. – dodali.

W poprzednich tygodniach analitycy wielu instytucji wskazywali, że to właśnie listopadowe spotkanie FOMC może być momentem ogłoszenia początku taperingu, czyli zmniejszania zakresu programu skupu aktywów z rynku. To z kolei może umocnić dolara.

Plus500

Zdaniem analityków ING FX, w tym tygodniu pewien wpływ na dolara mogą mieć wydarzenia z rynków wschodzących (ang. emerging markets). Tydzień rozpocznie się publikacją PKB Chin w III kw. 2021 r., a analitycy spodziewają się przeciętnie spadku wartości stopy wzrostu gospodarczego do 5% w ujęciu rocznym wobec 7,9% w poprzednim odczycie.

Zobacz również: Cena ropy WTI najwyższa od 2014 roku. Spodziewany jest dalszy rajd

Taki obrót spraw powinien w normalnej sytuacji okazać się negatywnym czynnikiem dla cen surowców, a pozytywnym dla notowań amerykańskiego dolara. Jednak notowania surowców wciąż są w trendzie wzrostowym wspierane czynnikami podażowymi, a nie popytowi, i nadal będą wpływać na wzrost wskaźników inflacyjnych. – zauważyli eksperci ING FX.

W tym tygodniu spotkają się także rady banków centralnych takich krajów jak Węgry, Turcja czy Rosja.

Lira turecka może znaleźć się pod dodatkową presją, jeśli turecki bank centralny przedstawi kolejną zaskakującą podwyżkę stóp procentowych. – skomentowali analitycy ING FX.

Ich zdaniem, obecna konsolidacja indeksu dolara jest tylko krótkoterminowa, a już w perspektywie kolejnego miesiąca możliwy jest dalszy rajd w kierunku poziomu 95 pkt. Jednak ING FX podtrzymuje swoje neutralne nastawienie.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji orlen | giełda pzu | pekao kurs akcji | notowania wp | pge akcje wykres | komentarz giełdowy |



Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Conotoxia



Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here