Naga MarketsKurs dolara może spaść nawet o 20% w 2021 roku, twierdzą analitycy CitigroupKurs dolara amerykańskiego deprecjonuje pośród globalnej niepewności dotyczącej rozwoju pandemii koronawirusa i potencjalnego nieodległego wdrożenia szczepionki na koronawirusa. W rezultacie, indeks dolara w poniedziałek zmierza w kierunku dwuletnich minimów.

  • Indeks dolara od początku roku opadł o 4,45%
  • Od marcowych szczytów, notowania DXY straciły już ponad 10%
  • Za spadkiem w ostatnich tygodniach stoją m.in. informacje o progresie badań nad szczepionką na koronawirusa

Dolar w okolicy dwuletnich minimów w poniedziałek

Indeks dolara (DXY), który wyraża przeciętne zachowanie USD względem koszyka głównych par walutowych, spadł w poniedziałek rano o 0,29% do 92,09 pkt. częściowo wskutek informacji od strony amerykańskich oficjeli dotyczącej spodziewanych szczepień na koronawirusa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs dolara może spaść nawet o 20% w 2021 roku, twierdzą analitycy Citigroup
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Jak się okazuje, już nawet za trzy tygodnie w Stanach Zjednoczonych mogą zostać wdrożone szczepienia ochronne, którym mieliby być poddani m.in. pracownicy służby zdrowia.

Zapewnienie odpowiedniej ochronny przeciwko infekcji mogłoby okazać się pomocne w zapewnieniu gospodarczej odbudowy i powrotu na ścieżkę wzrostu w ujęciu globalnym. Informacje o potencjalnym pozytywnym kierunku światowej koniunktury zapewne wywołały częściowe odejście inwestorów od grupy aktywów safe haven, co odbiło się na zachowaniu amerykańskiego dolara, który zwykle reaguje wzrostami w okresach rynkowej niepewności.

fpmarkets

Jak twierdzi Citigroup, dolar ma spaść nawet 20% w 2021 roku, gdy szczepionki na COVID-19 miałyby zostać wdrożone na szeroką skalę. Natomiast Morgan Stanley, rekomenduje sprzedaż dolara i przejście w stronę rynku akcyjnego. Inny gigant bankowości inwestycyjnej, Goldman Sachs sugeruje zajęcie pozycji short względem amerykańskiej waluty w parach z walutami krajów rozwijających się.

Zobacz również: Cena złota nieznacznie w górę. Czy czeka nas jednak spadek do półrocznych minimów?

Dolar znalazł się pod szczególną presją w listopadzie z uwagi na polityczne zamieszanie w Stanach Zjednoczonych w związku z nierozstrzygniętym jeszcze ostatecznie zwycięstwem Joe Bidena w wyborach prezydenckich. Brak także partyjnego porozumienia w sprawie zapowiadanego od wielu miesięcy pakietu stymulacji fiskalnej. Z zapowiedzi prezydenta elekta oraz dygnitarzy zarówno Demokratów, jak i Republikanów, wynika, że raczej nie pojawi się on do końca stycznia.

Ciężar pomocy amerykańskiej gospodarce spoczywać będzie zatem zapewne na Rezerwie Federalnej, co zapowiada okres dalszego luzowania polityki monetarnej, a to może okazać się dodatkowym balastem dla notowań dolara.

– Niskie realne stopy dochodowości obligacji w Stanach Zjednoczonych powiązane są ze słabnącym USD od początku pandemii. Dlatego sądzimy, że scenariusz osłabienia dolara będzie nadal trwał w 2021 roku – stwierdził John Velis, analityk w BNY Mellon.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here