Naga MarketsKurs dolara mocny po Fed. Analiza techniczna EUR/USD i USD/JPYNajsilniejszy gracz przy stoliku, czyli amerykański FED, ogłosił wczoraj możliwą zmianę taktyki gry. Co to oznacza dla pozostałych? Konieczność szybszego dostosowania się. Okres ultra-luźnej polityki monetarnej serwowanej przez banki centralne zaczyna się kończyć, chociaż będzie to proces rozłożony na kilkanaście miesięcy.

Dolar amerykański rośnie w siłę

Na pierwszy ogień wygaszanie programów skupu aktywów, a potem podwyżki stóp procentowych. I starym schematem pierwsze reagują lokalne banki centralne – świeży przykład to Brazylia i ruch w górę o 75 p.b. – a później pójdą mniejsi gracze ze stolika G-10. Dzisiejszy news to sygnał z Norges Banku o tym, że trzeba przyspieszyć start cyklu podwyżek i jego krzywa może być bardziej stroma (zacieśnienie zacznie się we wrześniu, a drugi ruch nie jest wykluczony już w grudniu).Ciekawie zapowiada się przyszłotygodniowe posiedzenie Banku Anglii, gdzie niedawno mieliśmy nawoływania od odchodzącego Andy Haldane’a, aby szybko podjąć decyzje o wygaszeniu programu QE. Niewykluczone, że funt może być “grany” tym wątkiem w kolejnych dniach.

Jedyne, co na obecną chwilę wydaje się być dość przewidywalne to postawa “maruderów” przy wspomnianym głównym stoliku G-10, czyli Europejskiego Banku Centralnego, oraz Banku Japonii. To może powodować, że siła relatywna euro i jena w relacjach z innymi walutami będzie słaba.

Kurs dolara (USD/JPY) – korzyści z sytuacji…

Jastrzębi przekaz FED i podbicie rentowności amerykańskich obligacji, dało dobre preteksty do trendowego ruchu na USDJPY. W efekcie zbliżamy się w okolice tegorocznego szczytu przy 110,95 (szczyt z 31 marca). Czy zostanie on wybity? W pierwszym podejściu być może nie (ze względu na jego wagę), ale w kolejnych raczej tak.

Narracja FED stała się bardziej “jastrzębia”, a BOJ jest daleki od zmian, chociażby na trudniejszą sytuację pandemiczną w Azji. W efekcie celem na kolejne kilka(naście) tygodni stają się szczyty z 2020 r. przy 112,21.

Wykres dzienny USDJPY

Kurs euro (EUR/USD) – mocna reakcja po FED

Na rynku EURUSD mamy spore przesunięcie po wczorajszych informacjach z FED, które przybliżyły terminy potencjalnej normalizacji polityki monetarnej w USA (możliwość dyskusji o taperingu na jesieni i aż dwóch podwyżek stóp w 2023 r.). Fundamentalnie EURUSD ma, zatem mocne argumenty za kontynuacją ruchu, gdyż EBC pozostaje w kontraście do tego, co zaczyna mówić FED, gdyż inflacja w Eurolandzie pozostaje pod kontrolą.

Wykres dzienny EURUSD

Co dalej? Ruch w dół był wyraźny, co teoretycznie może spotkać się z próbą wykreowania korekcyjnego odbicia. Zwłaszcza, że nie doszło do mocnego wybicia wsparcia przy 1,1951 (dołek z 5 lutego). Poziom ten został tylko nieznacznie naruszony. Niemniej gdyby korekta miała być realizowana, to może być ograniczona do poziomów 1,1985 (dołek z 5 maja), a w skrajnym przypadku 1,2050 (minimum z 13 maja). W szerszym kontekście niewykluczone jednak, że idziemy w stronę tegorocznych dołków z marca przy 1,17.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs datawalk | akcje playway | kurs pgnig | ten square games akcje | akcje xtb | dax analiza | kurs złotego wykres |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here