Kurs dolara mocno w górę, droższy funt i frank, euro również w górę, złoty traci 4 maja 2020 roku
Złoty i dolar, banknoty

Maj rozpoczyna się nie najlepiej dla polskiego złotego. Podczas pierwszej drugiej już sesji w nowym miesiącu, nasza waluta traci do euro, franka, funta i dolara. Najmocniejszą przecenę obserwujemy w ujęciu z amerykańską walutą. Co dalej? Sprawdźmy jak wygląda aktualna sytuacja techniczna na głównych walutach (GBP, EUR, USD, CHF) w ujęciu do złotego PLN.

  • Polski złoty traci do dolara, funta i franka
  • Złotówka pod presją nawet do słabego euro
Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 4,1835 zł 04.05.2020, godzina 17:05
Kurs euro EURPLN 4,5630 zł 04.05.2020, godzina 17:05
Kurs funta GBPPLN 5,1910 zł 04.05.2020, godzina 17:05
Kurs franka CHFPLN 4,3345 zł 04.05.2020, godzina 17:05

Kurs dolara do złotego rośnie ponad 0,6%

Złoty nie rozpoczyna najlepiej nowego miesiąca. W piątek tracił on do głównych walut, a w poniedziałek tendencja spadkowa jest kontynuowana. Dziś złotówka znajduje się pod presją  sprzedających w stosunku do dolara, funta i franka, a nawet do słabo radzącego sobie w ostatnich dniach euro. W poniedziałek kurs GBPPLN wynosi niewiele powyżej 5 złotych i 19 groszy, z kolei kurs USDPLN kształtuje się na poziomie 4,1835 zl, EURPLN wypada przy 4,5630 zł, a CHFPLN wychodzi powyżej 4,33545 zł.

Patrząc technicznie na wykres USDPLN, para walutowa pozostaje w konsolidacji pomimo wyjścia powyżej linii trendu. Pod względem klasycznej analizy technicznej było tu widać formację trójkąta, jednak wybicie górnego ograniczenia nie przyniosło na razie przyspieszenia wzrostów.

Wykres USDPLN
USDPLN interwał H4

Kurs euro do złotego z sygnałem zakupowym?

Kurs euro do złotego znajduje się dziś po południu na bardzo niewielkim plusie. Złotówka traci 0,02% w stosunku do wspólnej waluty. Aktualny kurs EURPLN kształtuje się na poziomie 4,5630 zł. Jednak sytuacja wciąż nie wygląda najlepiej dla złotego i pomimo wyraźnej konsolidacji, dalszy ruch w górę w kolejnych dniach jest możliwy.

– Poniedziałek nie przynosi znaczących ruchów wobec poziomów obserwowanych nad ranem. W dalszym ciągu widoczna jest lekka presja spadkowa na PLN, wynikająca w dużej mierze ze zniżki eurodolara. Rosną również, nieznacznie, indeksy strachu. W ujęciu technicznym, w dalszym ciągu jednak, znajdujemy się w ramach konsolidacji nad 4,50 PLN – komentuje Konrad Ryczko z DM BOŚ.

Wykres EURPLN
EURPLN interwał H4

Patrząc technicznie na EURPLN w ujęciu H4, notowania utrzymywały się w ostatnim czasie w ruchu bocznym. Po ponownym wybiciu górą z formacji trójkąta rynek zaczyna powoli przyspieszać. Kluczowym wsparciem pozostaje strefa przy 4,51 zł.

Kurs funta GBP konsoliduje blisko tegorocznych szczytów

Polski złoty traci zaledwie 0,05% w ujęciu z funtem brytyjskim. Niemniej kurs funta do złotego zbliża się jednak w ostatnich dniach coraz śmielej do tegorocznych szczytów, para walutowa GBPPLN znajduje się dziś nieznacznie powyżej poziomu 5,19 zł. Główna tendencja pozostaje niestety negatywna dla polskiego złotego.

Wykres GBPPLN
GBPPLN interwał H4

Patrząc na interwał H4, w ostatnim czasie pisaliśmy o kluczowym wsparciu, które wynikało z dolnego ograniczenia układu Overbalance. Rynek zgodnie z oczekiwaniami odbił od strefy przy 5,12 zł, tym samym zwiększa się szansa atak ostatnich maksimów. Dopiero zejście poniżej dolnego ograniczenia 1:1 byłoby sygnałem do zmiany tendencji na tej parze walutowej.

Kurs franka CHFPLN wybija górą z trójkąta

Patrząc na przedział czasowy D1, istnieje szansa na wybicie z mozolnej konsolidacji na kursie franka do złotego. Dziś CHFPLN rośnie 0,3%, tym samym doszło do pokonania górnego ograniczenia formacji trójkąta. Główna tendencja niestety pozostaje niekorzystna dla PLN.

Wykres CHFPLN
CHFPLN interwał D1

Patrząc na wykres bazowym scenariuszem są dalsze wzrosty, niemniej gdyby doszło do głębszej korekty, to jako najbliższe wsparcie należy brać pod uwagę mierzenie 23,6% oraz 38,2% Fibonacciego. To drugie jest dodatkowo poparte geometrią 1:1.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here